Gotowe szamba betonowe

To zbiorniki prefabrykowane, które przyjeżdżają na miejsce budowy w jednym elemencie. Ich największym atutem jest duża szczelność połączona z żywotnością i odpornością na obciążenia. Szambo betonowe może być z powodzeniem stosowane na gruntach podmokłych. Duża masa betonu sprawia, że zbiornik dobrze osadza się w gruncie i nie ulega wysadzeniu.

Istotną zaletą prefabrykowanych szamb betonowych jest też szybkość montażu. Pierwszym etapem prac jest wykonanie wykopu – musi być  przynajmniej o 30 cm szerszy od rozmiarów zbiornika. Następnie należy przygotować teren pod samochód transportowy. Gotowe szambo betonowe będzie opuszczane do wykopu za pomocą urządzenia hydraulicznego. Wystarczy je odpowiednio zaizolować, podłączyć przewody kanalizacyjne i zasypać wykopy. Górna część szamba powinna być dodatkowo zabezpieczona zaprawą wodoszczelną, która zmniejszy ryzyko przesiąkania pomiędzy zbiornikiem, a górną pokrywą. Całkowity czas montażu szamba to 2 do 6 godzin (w zależności od specyfiki gruntu i dostępu do wykopu).

Duża waga gotowych zbiorników betonowych ma także swoje wady. Najistotniejszą będą problemy w transporcie oraz późniejszym montażu. Typowy zbiornik o pojemności 8 000 l może ważyć 3 do 4 ton. Pamiętajmy też o górnym włazie, który w zależności od rozmiarów waży od 1 do 2,5 tony.  Większość firm sprzedających prefabrykowane szamba betonowe dysponuje odpowiednim sprzętem transportowym. Jednak problemy mogą pojawić się podczas montażu na małych i wąskich działkach. Dlatego przed zakupem zbiornika betonowego warto się upewnić, czy jego montaż na naszej posesji będzie możliwy.

Kiedy budowa szamba betonowego będzie opłacalna?

Gotowe szamba betonowe stanowią ciekawą alternatywę dla zbiorników plastikowych. Co prawda prefabrykaty z betonu mogą sprawiać pewne trudności montażowe, jednak są tańsze w zakupie. Z pewnością będzie to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy w niedalekiej przyszłości planowana jest budowa kanalizacji miejskiej. Inwestycja w zbiorniki z tworzywa sztucznego nie miałaby w tym wypadku żadnego sensu. Budowa szamba z betonu jest też zalecana w miejscach o wysokim poziomie wód gruntowych. Duży ciężar prefabrykatu stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed wysadzaniem z gruntu.

Optymalna pojemność szamba betonowego

Pojemność zbiornika na ścieki powinna być dobrze dopasowana do potrzeb użytkowych. Szacuje się, że jedna osoba produkuje od 100 do 200 l nieczystości na dobę. Zbiornik musi pomieścić nieczystości przynajmniej z dwóch tygodni (bądź więcej, gdy nie chcemy zbyt często wybierać nieczystości). Czteroosobowa rodzina wyprodukuje przez dwa tygodnie od 5 600 do 11 200 l ścieków. Wybierając zbiornik zawsze sugerujemy się wartościami wyższymi. Dlatego w tym wypadku zalecamy zakup zbiornika o pojemności przynajmniej 12 000 l (czyli 12 m3). Są to standardowe pojemności gotowych szamb betonowych, przystosowanych do użytku przez kilkuosobową rodzinę.

Orientacyjne ceny zakupu

Niewielkie szamba betonowe jednokomorowe o pojemności 4 -5 m3 możemy kupić już od 1 000 zł. Tego typu produkty dobrze sprawdzają się do podłączenia przy budynkach, które użytkujemy okazjonalnie (np. domki letniskowe). Zbiorniki o pojemności 6 do 10 m3 będą nieco droższe. Orientacyjna cena ich zakupu to 1 200 do 2 200 zł. Z kolei jednokomorowe zbiorniki o pojemności 10 – 12 m3 będą wydatkiem rzędu 2 200 – 2 500 zł.

Przy wielu domach jednorodzinnych stosujemy szamba dwukomorowe. Za dwukomorowy produkt o pojemności 7 -8 m3 zapłacimy 1 700 – 2 200 zł. Zbiorniki mieszczące 9 – 12 m3 ścieków będą już wydatkiem rzędu 2 500 – 3 500 zł.

Do kosztów całkowitych dochodzi także usługa montażowa. Stawka niejednokrotnie dochodzi do 2 000 zł. Warto się z nią zapoznać przed dokonaniem zakupu. Niektóre firmy zapewniają też gratisowy montaż swoich produktów. Montaż następuje w dniu dostarczenia szamba, a inwestor płaci jedynie za transport.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat kosztów szamb, w tym takich z tworzywa sztucznego, przeczytaj ten artykuł.

Popularne modele pomp ciepła - sprawdź promocje

Czy warto kupić szambo betonowe dwukomorowe?

Na początku warto zadać sobie pytanie, do czego właściwie służą przegrody? Ich głównym zadaniem jest oddzielenie ścieków stałych od płynnych. Komora gromadząca zanieczyszczenia stałe może pełnić rolę mini oczyszczalni. W ofertach handlowych znajduje się wiele preparatów biologicznych, które zwiększają degradowalność zanieczyszczeń, a co za tym idzie - zmniejszają ich objętość. Szamba dwukomorowe mogą być w późniejszym czasie przerobione na przydomową oczyszczalnie ścieków. Z pewnością będą dobrym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy nie planują podłączenia budynku do sieci komunalnej.

Zastosowanie dwóch komór może być też pomocne w zwiększeniu pojemności szamba. W wielu przypadkach nie opłaca się montowania dużego, pojedynczego zbiornika. Jeśli chcemy, aby pojemność szamba przekraczała 12 m3 to wybór zbiorników dwukomorowych będzie najlepszym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że gotowe prefabrykaty są dość ciężkie. Dlatego w ofertach handlowych trudno będzie znaleźć zbiorniki jednokomorowe o pojemności przekraczającej 12 m3. Nawet jeśli się to uda, to zakup i montaż zbiornika dwukomorowego będzie rozwiązaniem bardziej ekonomicznym.

A może szambo betonowane na miejscu budowy zamiast prefabrykatu?

Tego typu szamba powstają w oparciu o indywidualne projekty. Dzięki temu zbiornik może przybierać nietypowe kształty i rozmiary. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość zaprojektowania zbiornika o niestandardowych pojemnościach. Dobrze wykonane szambo betonowe będzie też odporne na duże obciążenia. Niestety proces budowy zazwyczaj przekracza dwa tygodnie. Tego typu szamba muszą być wykonane przez doświadczonych fachowców. Złe zaizolowanie spoin będzie się wiązało z możliwością przesiąkania nieczystości do gruntu. To z kolei będzie bardzo niekorzystne dla pobliskiego środowiska.

Szamba wykonane na miejscu budowy mogą być jedno bądź wielokomorowe. W późniejszym czasie możemy przerobić je na przydomową oczyszczalnie ścieków. Warto jednak zaznaczyć, że tego typu rozwiązanie nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Szacujemy, że zbiornik o typowych rozmiarach i pojemności 12 m3 będzie kosztował ok. 4 000 zł. Jednak ostateczna cena zależy od jakości gruntu, dostępu do posesji oraz indywidualnych stawek robocizny. Zatem jeśli nie zależy nam na nietypowym kształcie i pojemności zbiornika, wówczas lepiej będzie zakupić produkty gotowe.

ikona podziel się Przekaż dalej