Czym właściwie jest szambo ekologiczne?

Na wstępie warto zaznaczyć, że szambo ekologiczne to zbiornik bezodpływowy. Wiele osób myli go z przydomową oczyszczalnią ścieków, jednak szambo ekologiczne nie ma z nim zbyt wiele wspólnego. Zbiorniki ekologiczne to gotowe prefabrykaty, które przyjeżdżają na miejsce montażu w gotowych elementach (i to właśnie różni je od zbiorników tradycyjnych). Zasada działania jest praktycznie taka sama. Zbiornik gromadzi ścieki, które po pewnym czasie trzeba wywieść pojazdem asenizacyjnym.

Szambo ekologiczne czy tradycyjne?

Tradycyjne szamba budowane na miejscu nie są zbyt trwałe. Ich największym mankamentem pozostają problemy z uszczelnieniem spoin. Wiele zbiorników tradycyjnych rozszczelnia się po pewnym czasie użytkowania, a ścieki wydostają się wprost do gruntu. Jest to bardzo niekorzystna sytuacja, która może prowadzić do skarżenia wód gruntowych. Więcej na temat tego rodzaju szamb oraz kosztów ich budowy możesz przeczytać w tym artykule.

Dlatego coraz więcej inwestorów decyduje się na zbiorniki ekologiczne. Tego typu produkty mogą być wykonane z plastiku bądź betonu. Są bardzo szczelne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, nacisk gruntu, korozje oraz na różnego typu procesy, które zachodzą w glebach. Warto zaznaczyć, że żywotność zbiorników ekologicznych szacuje się na kilkadziesiąt lat.

Rodzaje szamb ekologicznych

W ofertach handlowych znajdziemy dwa rodzaje szamb ekologicznych:

Szambo ekologiczne z tworzywa sztucznego zamontowane w ogrodzie to świetne rozwiązanie. Świetnie się sprawdza, jeśli na posesji jest studnia z wodą pitną.
Szambo ekologiczne - cena, opinie, zalety i wady

Szamba ekologiczne z tworzywa sztucznego

Szamba z tworzywa sztucznego mają najczęściej przekrój koła z pofałdowanymi ścianami (w celu zwiększenia wytrzymałości). Nowoczesne zbiorniki z tworzyw sztucznych odznaczają się pełną szczelnością, żywotnością i odpornością na działanie zmiennych temperatur oraz nacisków podłoża. Ich istotną zaletą jest niewielka masa gotowego zbiornika. Plastikowe szamba są łatwe w transporcie, a ich montaż z reguły nie przysparza większego problemu. Ekologiczny zbiornik z plastiku powinien być odpowiednio zakotwiczony w gruncie. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko jego wysadzania. Zakup tego typu produktu jest bardzo wskazany w przypadku, gdy na terenie posesji znajduje się studnia z wodą pitną.

Szamba z betonu

Gotowe szamba z betonu są znacznie szczelniejsze niż ich odpowiedniki powstające na miejscu budowy. Prefabrykaty przeważnie wykonuje się z betonu B20, B40 oraz dodatków zmniejszających nasiąkliwość. Zbiornik zapewnia całkowitą szczelność i jest odporny na procesy zachodzące w ściekach. W ofertach handlowych znajdziemy zarówno zbiorniki jednokomorowe, dwukomorowe jak i modułowe (pojedyncze komory mogą być ze sobą łączone).  Standardowa pojemność takich zbiorników to 6 – 12 m3 (takie pojemności nadają się do użytku przez kilkuosobową rodzinę).

Zakup zbiornika większego będzie utrudniony ze względu na duży ciężar. Masa prefabrykatów betonowych może też komplikować prace montażowe. Zbiornik opuszczamy do wykopu za pomocą urządzenia hydraulicznego. Dojazd urządzenia wymaga stabilnego, utwardzonego gruntu.

Popularne modele pomp ciepła - sprawdź promocje

Szambo ekologiczne czy przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Niektóre szamba ekologiczne są tylko niewiele tańsze od przydomowych oczyszczalni ścieków, dlatego warto zastanowić się nad opłacalnością tego zakupu. Wybór powinien być uzależniony od warunków wodno gruntowych. Przydomowa oczyszczalnia wymaga wyodrębnienia przestrzeni na osadnik gnilny oraz pole infiltracyjne. Zatem jeśli dysponujemy niewielką działką, to kupno szamba ekologicznego będzie jedynym rozsądniejszym rozwiązaniem.

W szambo ekologiczne warto także zainwestować w sytuacji, gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, a gleba nieprzepuszczalna. W tym wypadku budowa przydomowej oczyszczalni ścieków byłaby nieopłacalna ze względu na niewielką wydajność oczyszczania.

Jednym z najistotniejszych plusów budowy przydomowej oczyszczalni ścieków pozostają mniejsze koszty eksploatacji. Cała instalacja wymaga jednego/dwóch wywozów osadu rocznie. Koszt wynajęcia pojazdu asenizacyjnego wyniesie od 200 do 400 zł na rok. Opróżnianie zbiorników zamkniętych wykonujemy co ok. 3 tygodnie. W skali roku daje to 17 wywozów. Zatem łączny koszt eksploatacji szamba ekologicznego oscyluje wokół 1 700 – 2 400 zł.

Szamba ekologiczne stojące w sklepie. Cena szamba ekologicznego składa się zarówno z ceny samego urządzenia, jak i założenia rur a także robocizny.
Szambo ekologiczne - cena, opinie, zalety i wady

Cena szamba ekologicznego

Najmniejsze szamba ekologiczne z tworzyw sztucznych posiadają pojemność do 5 m3. Nadają się do podłączenia domków letniskowych oraz budynków, które użytkujemy okresowo. Cena zakupu prefabrykatu to ok. 2 200 – 4 500 zł. Za ekologiczne zbiorniki o pojemności do 10 m3 trzeba zapłacić powyżej 3 000 zł. Szamba o takiej pojemności dobrze sprawdzą się w przypadku niewielkich budynków, użytkowanych przed 1-2 osoby. W ofertach sprzedawców znajdziemy też ekologiczne, jednokomorowe zbiorniki o pojemności 12 m3 (przeznaczone do użytku przez kilkuosobową rodzinę). Koszt zakupu dobrej jakości szamba ekologicznego o pojemności 12 m3 to wydatek rzędu 5 000 zł.

Prefabrykowane szamba z betonu są nieco tańsze. Cena szamba ekologicznego ze zbiornikiem o pojemności do 5 m3 to ok. 1 000 zł. Szambo o pojemności do 10 m3 ma cenę na poziomie 2 200 zł. Z kolei większe zbiorniki (12 m3) będą wydatkiem oscylującym wokół 2 200 – 2 500 zł. W ofertach producentów trudno będzie znaleźć gotowe betonowe zbiorniki o większej pojemności.

W niektórych przypadkach trzeba będzie także zapłacić za montaż zbiornika. Przed dokonaniem zakupu dogadajmy tą kwestię ze sprzedawcą. Niektóre firmy oferują montaż w cenie zakupu, inne oczekują dodatkowego wynagrodzenia.

Jeżeli chcesz wycenić koszt zakupu, transportu i montażu prefabrykowanego szamba – z tworzywa sztucznego lub betonowego – możesz skorzystać z darmowego kalkulatora dostępnego pod tym linkiem.

Czy szamba ekologiczne są warte swojej ceny?

Z pewnością tak. Cena szamba ekologicznego jest niewiele większa od kosztów wybudowania zbiorników tradycyjnych. Poprzez zakup szczelnego zbiornika zyskujemy pełną ochronę przed zanieczyszczeniami ze ścieków. Dodatkowo oszczędzamy czas potrzebny do montażu. Warto zaznaczyć, że budowa szamba tradycyjnego trwa do 2 tygodni. Z kolei montaż gotowego zbiornika ekologicznego to zaledwie 1 dzień.

Możemy zatem stwierdzić, że szambo ekologiczne jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku, gdy inwestor nie chce rozlewać ścieków po swojej posesji i budować przydomowych oczyszczalni.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły