Bezodpływowe szamba plastikowe na małej działce

Zalety szczelnych zbiorników z PCV

Zbiorniki na szambo są w gruncie rzeczy dużymi pojemnikami z betonu albo tworzywa sztucznego, często PCV, do których kierowane są ścieki z domu na działce. Mogą być jedno- albo dwukomorowe. Najprostsze są szczelne szamba jednokomorowe, regularnie opróżniane przez wóz asenizacyjny. Dwukomorowe posiadają wewnętrzną przegrodę; w pierwszej komorze gromadzą się cięższe osady ze ścieków, a do drugiej przelewa się płynna zawartość.

Zbiorniki plastikowe przeznaczone do okresowego gromadzenia domowych ścieków posiadają liczne zalety, a ich montaż jest łatwy i możliwy bez użycia ciężkiego sprzętu.

 • Szamba plastikowe są lekkie - wykonane z polietylenu oraz laminatów wzmacnianych szklanym włóknem, mają niewielki ciężar. Producenci oferują zbiorniki na szambo różnej wielkości, przeciętny zbiornik plastikowy o pojemności 8 m3 waży około 250 kg, podczas gdy betonowy o tej samej pojemności ponad dziesięć razy więcej. Dzięki temu ulokowanie takiego szamba jest możliwe ręcznie bez pomocy dźwigu. Potrzeba do tego zwykle czterech osób. Tanie szamba plastikowe są więc specjalnym rozwiązaniem w trudnym terenie albo w miejscach, gdzie trudno jest dojechać samochodem.
 • Szamba plastikowe są szczelne – bezodpływowe zbiorniki plastikowe nie posiadają szwów i połączeń. Zapewniają szczelność i ochronę przed przedostawaniem się nieczystości do gleby i wód gruntowych.
 • Szamba plastikowe są trwałe – tworzywa sztuczne, których producenci używają do wyrobu zbiorników, są odporne na działanie środków chemicznych, nie korodują i nie ulegają wpływom gruntu.
 • Szamba plastikowe mogą być wielokrotnego użytku – bezodpływowe zbiorniki na domowe ścieki są często montowane na działkach, które nie mają jeszcze przyłącza do zbiorczej kanalizacji. Kiedy po pewnym czasie kanalizacja zostanie doprowadzona i przydomowe szambo traci rację bytu, plastikowy zbiornik można wykorzystać powtórnie:
  • sprzedać komuś, kto nie ma kanalizacji,
  • po oczyszczeniu przerobić go na zbiornik na wodę deszczową,
  • oddać do recyklingu.

Możliwe wady zbiorników plastikowych

 • Niewielka wytrzymałość na duże obciążenia – zbiorniki plastikowe mają określoną przez producenta wysokość warstwy ziemi, jak może się znaleźć nad zbiornikiem. W przypadku potrzeby umieszczenia zbiornika na większej głębokości, potrzebna jest wzmocniona konstrukcja albo ułożenie nad nim płyty nośnej z betonu. Podobnego wzmocnienia wymaga też szambo plastikowe umieszczone pod miejscem, gdzie jest parkowany samochód.
 • Mała możliwość wykonania zmian – szamba plastikowe są fabrycznie wyposażone w system otworów i nadstawki gotowe do montażu. Wszelkie zmiany podczas instalacji plastikowego zbiornika są bardzo utrudnione.
 • Duża trwałość, ale w ograniczonym czasie – statyczne wyliczenia zbiornika z tworzywa sztucznego biorą pod uwagę „starzenie się” materiału. Z reguły okres trwałości plastikowego szamba wynosi 25 lat. Po tym czasie materiał w naturalny sposób traci swoje właściwości mechaniczne i nawet dotychczasowe obciążenia mogą doprowadzić do uszkodzenia. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szambach.

Zakup i montaż plastikowego zbiornika na szambo

Przykładowy cennik szamb plastikowych bezodpływowych

Szczelne zbiorniki podziemne przeznaczone do gromadzenia ścieków z kuchni i łazienki produkowane są w szerokim asortymencie. Różne wielkości i wersje plastikowych szamb dają możliwość ich instalacji zarówno w terenie piaszczystym i suchym, jak i gliniastym albo podmokłym. Dostępne są zbiorniki standardowe oraz w wersji wzmocnionej do montażu na większych głębokościach, na przejazdach oraz w trudnym, podmokłym terenie. W przypadku bardzo ograniczonej powierzchni, możliwa jest pionowa wersja szamba, dla której wystarczy powiedzmy 4 m2 miejsca.

Oto kilka przykładów zbiorników plastikowych i ich cen:

 • Zbiornik na szambo jednokomorowy 2 m3, o średnicy 140 cm – cena 1700 zł.
 • Zbiornik na szambo jednokomorowy 3 m3, o średnicy 140 cm – cena 2000 zł.
 • Zbiornik na szambo jednokomorowy 4 m3, o średnicy 140 cm – cena 2400 zł.
 • Zbiornik na szambo jednokomorowy 5 m3, o średnicy 140 cm – cena 2800 zł.
 • Zbiornik na szambo dwukomorowy 4 m3 – cena 3400 zł.
 • Zbiornik na szambo trzykomorowy 5 m3 – cena 4500 zł.

Popularne modele pomp ciepła - sprawdź promocje

Wybór wielkości szamba zależy od przewidywanej ilości wytwarzanych ścieków. Niewielki domek na działce, użytkowany od czasu do czasu, wystarczy wyposażyć w szczelny zbiornik o pojemności około 3000 litrów. Dom mieszkalny powinien mieć szambo o pojemności rzędu 8000 litrów, ponieważ mały zbiornik wymaga częstego opróżniania, co pociąga za sobą znaczne koszty. Szczelne zbiorniki plastikowe dają możliwość tworzenia różnych połączeń i mogą gromadzić zarówno ścieki, jak i deszczówkę albo gnojowicę.

Zbiornik powinien mieć taką pojemność, aby wywóz nieczystości płynnych nie był konieczny częściej niż raz dwa tygodnie. Można założyć, że jeden mieszkaniec domu zużywa dziennie 150-200 l wody. Dla rodziny czteroosobowej odpowiednie będzie więc szambo o pojemności 8000-10000 litrów. Nawiasem mówiąc, dobrze jest uwzględnić – w miarę możliwości – pojemność beczkowozów asenizacyjnych, jakimi dysponuje miejscowa firma zajmująca się wywozem ścieków. Pozwoli to na całkowite opróżnienie szamba z pełnym wykorzystaniem beczkowozu.

Budowa i instalacja bezodpływowego zbiornika na ścieki

Bezodpływowy zbiornik na ścieki posiada następujące elementy:

 • walcowa komora z tworzywa sztucznego, np. laminatu poliestrowo-szklanego,
 • doprowadzenie ścieków,
 • odpowietrzenie – przez otwór wentylacyjny przy wlocie ścieków albo przez wywiewkę,
 • właz kontrolno-rewizyjny – do wybierania nieczystości wężem samochodu asenizacyjnego,
 • nadstawki na właz rewizyjny przy głębszym umieszczeniu zbiornika,
 • opcjonalnie może być zamontowany czujnik, który współpracuje z sygnalizatorem poziomu ścieków.

Montaż plastikowego szamba na działce we własnym zakresie

Zbiornik z tworzyw sztucznych, który bez trudu może być przeniesiony z miejsca na miejsce przez kilka osób, można samodzielnie zamontować zgodnie z instrukcją i schematem producenta. W tym celu trzeba wykonać szereg czynności, biorąc pod uwagę lokalne okoliczności:

 • Zaplanować położenie szamba plastikowego tak, aby rurociąg prowadzący ścieki od domu mógł być ułożony bez zbędnych zmian kierunku. Jednocześnie właz do wybierania ścieków powinien być w zasięgu węża pojazdu asenizacyjnego stojącego na twardej drodze (nie dalej niż 20 m)
 • Rura doprowadzająca ścieki, jak i sam zbiornik szamba, nie powinny mieć kontaktu z przewodami gazowymi, elektrycznymi, telefonicznymi i innymi ułożonymi w ziemi.
 • Zbiornik szamba nie powinien być usytuowany w pobliżu tarasu, ponieważ szczególnie podczas upalnej pogody dałyby się domownikom we znaki nieprzyjemne zapachy.
 • Po ustaleniu lokalizacji należy wykopać dół o wymiarach wynikających z wielkości zbiornika.
 • Dno dołu trzeba wysypać warstwą żwiru albo wykonać warstwę z betonu.
 • Po ułożeniu plastikowego zbiornika należy wykonać szczelne połączenie dopływu, wentylacji i ewentualnie elementów kontrolnych poziomu ścieków.
 • Przed zasypaniem ziemią zbiornika dobrze jest napełnić go wodą, aby uniknąć zgniecenia. W razie potrzeby nad zbiornikiem można zamontować wzmacniające płyty z betonu.
 • Po wyrównaniu terenu można zasiać trawę.

Bakteryjne preparaty do każdego szamba

Skuteczny i szybki rozkład domowych ścieków w zbiorniku oraz wyeliminowanie nieprzyjemnego zapachu można osiągnąć stosując regularnie tabletki do szamba albo odmierzone porcje preparatu w proszku. Preparaty zawierają kultury bakterii, które rozkładają nieczystości. Przyspieszony rozkład tłuszczów pozwala na zachowanie lepszej drożności rur kanalizacyjnych.

Miarkę proszku albo tabletkę wrzuca się do toalety i spłukuje do szamba. W zależności od preparatu zabieg powtarza się co tydzień albo rzadziej. Cena nie jest wysoka, na przykład za 52 tabletki trzeba zapłacić 55 zł, a wystarcza to na cały rok użytkowania szamba.

ikona podziel się Przekaż dalej