Jak wygląda przydomowa, ekologiczna oczyszczalnia ścieków i szambo? Podstawowe różnice

Niegdyś działki pozbawione systemu kanalizacji były podłączane do szamba. Jest to szczelny zbiornik na ścieki, którego zadaniem jest gromadzenie nieczystości z budynku. Szambo składa się ze szczelnych zbiorników, a zanieczyszczenia nie przedostają się do wód podziemnych. Takie rozwiązanie jest w pełni bezpieczne dla środowiska i generuje stosunkowo niskie koszty instalacji. Ze względu na szczelność zbiornika, szambo musi być opróżniane przez wóz asenizacyjny. Częstotliwość odbioru ścieków to na ogół raz na dwa – trzy tygodnie.

Alternatywą jest przydomowa, ekologiczna oczyszczalnia ścieków. Biologiczna lub drenażowa oczyszczalnia pozwala na neutralizację chorobotwórczych wirusów i bakterii ze ścieków. Wstępnie oczyszczone w zbiorniku gnilnym ścieki trafiają do kolejnych komór czyszczących, a ostatecznie do systemu filtracji. Oczyszczona woda może być bezpiecznie odprowadzona do gruntu. Rozwiązanie jest w pełni ekologiczne i bezpieczne dla środowiska naturalnego. Przydomowa oczyszczalnia ścieków ma pewne ograniczenia, których nie posiadają zbiorniki zamknięte. Po pierwsze wymagane są odpowiednie warunki gruntowe, po drugie, biologiczna oczyszczalnia musi być usytuowana na większej posesji. Dlatego warto rozważyć, szambo czy oczyszczalnia? Które rozwiązanie lepiej sprawdzi się na naszej działce?

Szambo czy oczyszczalnia ścieków? Co lepsze?

Ekologiczna oczyszczalnia, wady, zalety i możliwości

Przydomowa oczyszczalnia ścieków staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Na posesjach wykonuje się oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, z filtrem piaskowym lub gruntowo roślinnym. Popularność zyskuje również oczyszczalnia biologiczna. Najprostsza w budowie pozostaje oczyszczalnia z drenażem rozsączającym, która cieszy się największą popularnością. Wyróżniają ją niższe koszty wykonania oraz wysoka skuteczność. Niestety jest to rozwiązanie, które posiada pewne ograniczenia. Instalacje sprawdzą się jedynie na działkach z niskim poziomem wód gruntowych. Co więcej, oczyszczalnia drenażowa zajmuje dużo miejsca i może być wykonana jedynie na odpowiednio przestronnych posesjach. Konieczne jest także zachowanie odpowiedniej odległości od ujęć wody.

W cięższych glebach wykonuje się oczyszczalnie z filtrem piaskowym. Rozwiązanie może być stosowane przy wyższym poziomie wód gruntowych. Na dużych terenach można wykonać również przydomową oczyszczalnię roślinną. Filtracja odbywa się przez system korzeniowy roślin (przeważnie wierzba i rośliny bagienne). Tego typu przydomowa, ekologiczna oczyszczalnia może stać się elementem ogrodu ze zbiornikiem wodnym. Niestety charakteryzują ją wyższe koszty budowy oraz konieczność posiadania odpowiednio dużej, wolnej powierzchni użytkowej. Kolejnym godnym uwagi rozwiązaniem jest oczyszczalnia biologiczna, która wykorzystuje odpowiednio dobrane bakterie. Oczyszczalnia biologiczna wykazuje się dużą skutecznością działania, jednak oznacza również nieco wyższe koszty instalacji. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o przydomowych oczyszczalniach ścieków.

Popularne modele pomp ciepła - sprawdź promocje

Szambo do zbierania ścieków

Szambo czy oczyszczalnia? Które rozwiązanie lepiej sprawdzi się na działce? Wybór powinien być podyktowany warunkami gruntowymi, ilością wytwarzanych ścieków, a także naszymi indywidualnymi oczekiwaniami. Szambo to zbiornik zamknięty, wyróżniający się prostą budową i oznaczający niskie koszty inwestycji.

W ofertach producentów znajdziemy zbiorniki plastikowe oraz metalowe (drugie rozwiązanie jest znacznie rzadziej stosowane). Alternatywą dla gotowego szamba jest również instalacja betonowa.

Zbiornik do gromadzenia ścieków musi być ustawiony w odległości minimum 5 metrów od budynku mieszkalnego i przynajmniej 2 metry od granicy posesji. Czasem jest to jedyne możliwe rozwiązanie. Warto wiedzieć, że przydomowa, ekologiczna oczyszczalnia ścieków wymaga uwzględnienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Szambo czy oczyszczalnia ekologiczna. Co wybrać?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, które rozwiązanie będzie lepsze. Decyzja o budowie szamba lub oczyszczalni powinna być podyktowana indywidualnymi czynnikami. Na dużych posesjach z odpowiednim poziomem wód gruntowych możemy wykonać oczyszczalnie drenażową. Na niektórych działkach lepiej sprawdza się oczyszczalnia biologiczna lub roślinna. Oczyszczalnie są uważane za rozwiązania bardziej ekologiczne i oznaczają niższe koszty eksploatacji. Z kolei tradycyjne szambo oznacza niskie koszty budowy, ale wysoki koszt użytkowania. Rosnące koszty wywozu ścieków wozami asenizacyjnymi sprawiają, że inwestycja w oczyszczalnie zwraca się już po kilku latach.

Cena wykonania ekologicznej oczyszczalni to przynajmniej 6 000 – 10 000 zł. W niektórych przypadkach koszty instalacji mogą przekraczać kwotę kilkunastu tysięcy złotych. Z kolei szambo to wydatek średnio 3 000 – 6 000 zł. Niestety korzystanie ze szczelnego zbiornika wiąże się z koniecznością regularnego wywozu ścieków. To z kolei generuje dodatkowe koszty, które mogą wynosić kilka tysięcy w skali roku.

Szambo może być jedynym możliwym do wykonania rozwiązaniem. Dzieje się tak w przypadku, gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zabrania wykonania przydomowej oczyszczalni. Co więcej, szczelne szambo będzie też lepszą opcją na małych posesjach, w których nie ma miejsca na systemy filtracji.

Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, zapoznaj się z pozostałymi artykułami. Dowiesz się z nich między innymi, jak sprawdzić twardość wody z wodociągu. Podpowiemy też jak odczytać licznik wody i podpowiemy, jak wybudować szambo z beczki.

ikona podziel się Przekaż dalej