Szczelne zbiorniki na ścieki

Idealny zbiornik na szambo

W sprzedaży są aktualnie dwa główne rodzaje bezodpływowych zbiorników na ścieki. Wyróżniamy wśród nich:

  • szamba betonowe, które zwykle są montowane z gotowych prefabrykatów
  • zbiorniki plastikowe, które wykonane są z tworzywa sztucznego

Każde z powyższych rozwiązań ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Należy je starannie przeanalizować, by w konkretnym przypadku zbiornik na szambo został wybrany najbardziej optymalnie.

Szambo betonowe czy plastikowe?

Szamba betonowe na ścieki charakteryzują się tym, że ich masa jest duża, dzięki czemu z łatwością osadzają się w gruncie. Poza tym są bardzo wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia. Ich ceny należą do przystępnych, dlatego kupujący dają im dobre opinie. Ponadto na uwagę zasługuje ich szczelność. Zwykle klienci wybierają modele gotowe, jeszcze do niedawna popularne były ich wersje tworzone z betonowych kręgów. Dzisiaj jednak kupujący zdają sobie sprawę z wysokich cen ich dodatkowych elementów, niezadowalającej szczelności oraz tego, że wymagają one stosunkowo dużo pracy podczas montażu.

Modele na ścieki z betonu nie są jednak pozbawione wad. Ich duża masa sprawia, że niekiedy niełatwo jest przetransportować je we wskazane miejsce, a montaż wymaga użycia dźwigu.

Egzemplarze z tworzywa (tworzone w przeważającej większości wypadków z polietylenu) to szamba charakteryzujące się łatwością montażu. Ich transport także nie jest problematyczny ze względu na dość niską wagę. Może ona jednak być uznana także za wadę, bowiem taki egzemplarz powinien zostać zakotwiczony w gruncie. Wyeliminuje to niebezpieczeństwo jego wypchnięcia przez wody gruntowe. Jednak tworzywo sprawdza się w opinii specjalistów i użytkowników dobrze w roli materiału, z którego buduje się szamba.

Ceny plastikowych wersji szamba uchodzą powszechnie za wysokie, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 7000-8000 złotych przy zakupie modelu o pojemności 10 m3. Jeśli planujesz budowę szamba, sprawdź także ten artykuł z porównaniem szamba betonowego i ekologicznego.

Szambo ekologiczne – co to takiego?

Szambo ekologiczne to opcja ciesząca się obecnie coraz większą popularnością. Ten rodzaj zbiornika bezodpływowego na nieczystości jest rozwiązaniem pośrednim między przydomową oczyszczalnią ścieków a szambem betonowym. W jego skład wchodzą:

  • Osadnik wstępny
  • Drenaż rozsączający

Wyróżniamy tu egzemplarze wyprodukowane z betonu oraz z tworzywa sztucznego. Osoby, które zdecydowały się na to rozwiązanie, podkreślają dość niski eksploatacji szamba ekologicznego.

Najmniejsze dostępne w sprzedaży modele mają pojemność 5 m3, większe pomieszczą dwa razy więcej nieczystości. W tych najbardziej pojemnych szambach ekologicznych na ścieki zmieści się nawet 12 m3. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że im mniejsze jest, tym wymaga częstego wywożenia zawartości.

Zbiornik na szambo wkompywany w ziemię, a także szamba betonowe i szambo ekologiczne
Zbiornik na szambo i jego rodzaje, a także szamba betonowe i szambo ekologiczne

Nowoczesna beczka na szambo dla wymagających

Szczelne zbiorniki na nieczystości - cennik

Jak już wspomnieliśmy, plastikowa beczka na szambo wiąże się z wyższym wydatkiem niż zakup modelu betonowego.

Cennik wersji betonowych uzależniony przede wszystkim od producenta, jakości wykonania modeli oraz od tego, czy mają one jedną komorę czy też wyposażone są w dwie albo trzy komory. Nieduże egzemplarze z betonu zakupić można z powodzeniem za około 2000 złotych, bardziej pojemne są nieco droższe.

Popularne modele pomp ciepła - sprawdź promocje

Zdecydowanie wyższe cenniki obowiązują w przypadku wersji plastikowych. Zakup tych szczelnych zbiorników to zwykle wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Miejmy jednak na uwadze fakt, że jest to inwestycja na wiele lat. Dlatego też kierowanie się jedynie niskimi cenami nie wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Każdorazowo należy dobrać typ i pojemność szamba do specyfiki miejsca, w którym ma się ono pojawić. Szczególnie polecane są beczki na szambo posiadające atest Państwowego Zakładu Higieny.

Zbiornik na szambo - lokalizacja

Warto mieć na uwadze fakt, że zbiornika na szambo nie można wkopać w dowolnym miejscu na działce. Powinno ono być starannie przemyślane, by nie przynosiło dyskomfortu zarówno domownikom, jak i sąsiadom.

Wybierając lokalizację wkopana szamba, należy zatem mieć na uwadze zachowanie odpowiednich odległości od:

  • Budynku mieszkalnego
  • Granic posesji
  • Ujęcia wody

Szambo bezodpływowe – jego budowa a formalności

W przypadku budowania domu zwykle inwestorzy decydują się na to, by razem z pozwoleniem na budowę złożyć także wniosek na zainstalowanie szamba na posesji.

Jeżeli ma mieć ono maksymalnie 10m3 pojemności, należy zgłosić się do odpowiedniego organu w starostwie/urzędzie miasta. W przypadku chęci wybudowania większego pojemnika, w którym byłyby ścieki, konieczne jest wykonanie i przedłożenie jego projektu, który wiąże się zarazem z wystąpieniem o pozwolenie na budowę.

Kiedy można rozpocząć prace związane z inwestycją? Gdy w przeciągu 21 dni stosowany organ nie wyrazi co do tego sprzeciwu.

Szambo – na jakiej głębokości?

Bezodpływowe szambo należy wkopać na taką głębokość, jaka umożliwia poziom, na którym znajduje się rura kanalizacyjna wychodząca z budynku. Zwykle w przypadku domów jednorodzinnych nie stosuje się zbyt dużych głębokości (chcąc w ten sposób uniknąć dużego wykopu).

A co w sytuacji, kiedy to budynek jest wyposażony w piwnicę z kanałem? Najlepszym rozwiązaniem okazuje się być tutaj specjalna pompa.

Pompa owa na celu podnoszenie ścieków. Jej zainstalowanie sprawia, że można zastosować relatywnie niewielką głębokość wkopania szamba.

ikona podziel się Przekaż dalej