Cennik domów szkieletowych stalowych - ile kosztuje taki budynek?
Dom o stalowym szkielecie jest trwały, energooszczędny i można go wybudować w ciągu kilku miesięcy. Trudno nie docenić tych atutów, w porównaniu ze starszymi technologiami budowy. Jednak materiały użyte do wzniesienia domu nie należą do najtańszych. Czy tę różnicę wyrównuje szybkość budowy? Jaka jest cena gotowego domu ze stali?
Z tego artykułu dowiesz się:
Cechy domu o stalowym szkielecie
Dom o stalowym szkielecie należy do budynków szkieletowych. Współczesne domy wykorzystujące szkielet z profili stalowych to również obiekty energooszczędne, stawiane przez profesjonalne firmy. Jakie zalety i wady mają domy ze stali? Czym się cechują?
Zalety metalowego domu szkieletowego
Chociaż nie cieszy się taką popularnością jak domy szkieletowe z drewna, warto poznać jego mocne strony. Podstawowe zalety domu ze stali to:
- Szybkość budowy – w porównaniu do domów murowanych dom z profili stalowych stawia się bardzo szybko, w około 3 do 4 miesięcy.
- Wytrzymałość – można spotkać opinie, że lekki szkielet stalowy nie wytrzyma długie lata w niezmienionym stanie. Większość producentów gwarantuje jednak, że taki dom nie będzie wymagał generalnej konserwacji nawet przez 50 lat. Na samą konstrukcję ze stali niektóre firmy dają nawet do 100 lat gwarancji.
- Możliwość łatwej modyfikacji – domy szkieletowe, w tym dom o stalowym szkielecie, mogą być łatwo rozmontowane i przebudowane częściowo lub w całości. Nie powinna stanowić problemu również wymiana instalacji.
- Dobra izolacja cieplna – chociaż metalowe stelaże nie mają bezpośredniego wpływu na współczynnik przenikania ciepła, domy z lekkim szkieletem stalowym są najczęściej projektowane jako energooszczędne. Oznacza to nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie, ale komfort mieszkania. Szkielet ze stali można wypełniać wszystkimi standardowymi materiałami do ociepleń: wełną mineralną, styropianem lub pianką poliuretanową.
- Duże możliwości wykorzystania nowoczesnej aranżacji – metalowe elementy konstrukcji są bardzo wytrzymałe. Stosuje się tu nowe technologie, oszczędne rozwiązania (np. drugi obieg wody) i ciekawe projekty wizualne. Dobrze zabezpieczona konstrukcja stalowa pozwala osadzać okna w nietypowy sposób lub tworzyć duże przeszklenia.
Jak widać, dom o stalowym szkielecie ma wiele zalet, które mogą zachęcać do jego wyboru. Zanim jednak powiemy jaki jest aktualny cennik domów szkieletowych stalowych, sprawdźmy jakie mogą być wady takiego budynku.
Wady i ewentualne problematyczne cechy
Wiele opinii negatywnych na temat wad domów szkieletowych to tylko plotki. Istnieje jednak kilka problematycznych cech, o których trzeba wiedzieć. Do wad domów szkieletowych zalicza się mniejszą odporność konstrukcji ze stali na szybkie zmiany temperatur. W razie pożaru mogą powstać odkształcenia, które następnie nadwyrężą całą konstrukcję.
Dom z profili stalowych może ulegać łatwo zawilgoceniu. Nie musi to być wada gotowego budynku, ale podczas budowy i doboru materiałów należy zwrócić na to uwagę. Zwykle wykorzystuje się tu folię paroizolacyjną i folię wiatrochronną, poza tym tradycyjne ocieplenie i płyty gipsowe jako wykończenie.
Chociaż sama stal jest wytrzymała, to lekki stalowy szkielet może być mniej odporny na nadmierne obciążenie. Nie powinien to być problem, jeżeli będziemy wiedzieć jaka jest wytrzymałość ścian.
Ile kosztuje dom na stalowym szkielecie?
Do dziś panują opinie, że dom na lekkim szkielecie stalowym musi być drogi. Mówiąc ogólnie cennik domów szkieletowych stalowych obecnie dorównuje cennikom domów budowanych w innych technologiach. Dzięki szybkiej budowie i coraz większej ilości profesjonalistów zdolnych do wykonania tej usługi cena takich budynków spadła. Obecnie jest nawet niższa niż porównywalnych domów murowanych. Jednak żeby odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje dom na stalowym szkielecie musimy wziąć pod uwagę kilka różnych przykładów.
Od czego zależy cena?
Jak w przypadku każdego innego obiektu cena będzie zależna od jakości wykonania i powierzchni. Ponieważ są to domy prefabrykowane, na koszt może też wpłynąć stopień skomplikowania projektu. Metalowe konstrukcje umożliwiają stawianie dużych hal handlowych i budynków biurowych. Nie są to jednak obiekty nadające się do mieszkania. Jeżeli naszym celem jest energooszczędny albo pasywny dom na stalowym szkielecie, to cena za m2 w porównaniu z halą będzie wyższa.
Ważnym czynnikiem wpływającym na cenę w przypadku domu ze stali jest rodzaj konstrukcji. Robocizna w przypadku spawania kosztuje inaczej niż w przypadku skręcania. Budowa mocnego, trwałego domu wymaga natomiast pewnej wiedzy i doświadczenia. Firmy podejmujące się tego zadania chwalą się precyzją i wydajnością, ale za to płacimy więcej niż inwestor w halę handlową.
Materiały i ceny
W Polsce szkielet wykonuje się najczęściej ze stali konstrukcyjnej giętej na zimno, która jest bardzo dobrej jakości (klasa 280 lub 350). Dodatkowo stal jest ocynkowana. Gotowe profile stalowe są produkowane w kraju, można je też sprowadzić z zagranicy (zależnie od wybranego producenta). W przypadku domów częściej wycenia się stal w przeliczeniu na 1 metr. Dla klienta, który chce odebrać gotowy obiekt w stanie deweloperskim od razu podaje się jednak cenę za metr kwadratowy. Obecnie koszt wybudowania takiego domu waha się od 2200 do 3000 zł/m2. Dla porównania dom murowany w takim samym stanie kosztuje dwa razy drożej – do 5000 zł/m2. Istnieje wiele możliwości wykończenia takiego domu, dlatego cena za budynek w stanie pod klucz jest dużo bardziej zróżnicowana i będzie zależała od indywidualnego projektu.
Czy dom szkieletowy stalowy jest opłacalny?
Wybudowanie domu szkieletowego na konstrukcji stalowej wydaje się mieć więcej zalet niż wad. Powstaje szybko, kosztuje mniej niż dom tradycyjny, obiecana żywotność budynku jest natomiast porównywalna z żywotnością każdego przeciętnego domu. Czy jednak eksploatacja nie poniesie za sobą dodatkowych kosztów? Czy pieniądze zainwestowane w dom wrócą do nas po kilku latach, czy rozpłyną się na potrzeby budynku?
Tu, podobnie jak w przypadku budowy, wszystko zależy od rodzaju domu. Nowoczesny budynek na konstrukcji stalowej musi spełniać co najmniej minimalne wymagania przepisów krajowych i europejskich. Oznacza to, że na pewno oszczędzimy na ogrzewaniu w porównaniu do starego domu.
Producenci domów szkieletowych najczęściej od razu proponują wersję lepszą – przynajmniej energooszczędną. Dodatkowo – jak wspomnieliśmy wcześniej – można w takim domu zaprojektować drugi obieg wody, nowoczesne systemy grzania i wietrzenia oraz elektronikę zarządzającą energią. Jednym słowem jeżeli zainwestujemy w dodatkowe udoskonalenia techniczne, to dom może być naprawdę bardzo oszczędny. Trudno podać konkretne ceny, bo to zależy od wielkości i sposobu użytkowania. Jednak z pewnością nie jest to dom, który zacznie generować wysokie koszty po zamieszkaniu.
Dom szkieletowy stalowy powinien nam służyć przez długie lata. Nie ma może najwyższych parametrów zdrowotnych, ale jest bezpieczny dla alergików, ciepły i wystarczająco cichy. Jeżeli będziemy z niego świadomie korzystać, nie przekraczając możliwości konstrukcji, to powinien być również trwały.
Źródła:
- Szymon Machniewski, Domy na stalowym szkielecie - czy nowy trend pozwoli zaoszczędzić na budowie? https://www.money.pl/gospodarka/domy-na-stalowym-szkielecie-czy-nowy-trend-pozwoli-zaoszczedzic-na-budowie-6706775396850464a.html
- Zalety i wady domów szkieletowych stalowych, https://www.pasywny-budynek.pl/kategorie/domy-gotowe/domy-szkieletowe/zalety-i-wady-domow-szkieletowych-stalowych
- Szkielet stalowy – CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA (FAQ), https://brokerbudowydomow.pl/faq-szkielet-stalowy/
- Małgorzata Kijak-Olejnicka, Budowa domu szkieletowego o konstrukcji stalowej - to warto wiedzieć, https://muratordom.pl/budowa/inne-technologie-budowlane/budowa-domu-szkieletowego-o-konstrukcji-stalowej-warto-wiedziec-aa-wSXa-EFV5-1uz7.html