Góralskie domy z bali – czym się różnią od innych?

Na rynku budowlanym dostępne są różne materiały i technologie. Dużą popularnością cieszą się ciągle domy murowane. Alternatywą są budynki na konstrukcji szkieletowej lub domy modułowe. Co odróżnia domy z bali od innych propozycji?

  1. Powstają z naturalnych materiałów. Tak jak domy kanadyjskie są wykonane głównie z drewna.
  2. Wzniesienie domu trwa krótko. Czas postawienia takiego domu oblicza się na kilka miesięcy (zwykle około 3). Jest to stosunkowo szybki sposób na wybudowanie domu, nawet jeżeli trwa nieco dłużej niż budowa domu szkieletowego.
  3. Można je budować przez cały rok. Wielką zaletą domów z bali jest niewielkie użycie materiałów wymagających schnięcia. Oznacza to, że domy z bali można budować nawet w zimie.
  4. Drewniane ściany zapewniają dobrą izolację przed zimnem i dużą wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne. Oczywiście pod warunkiem, że właściwie dobraliśmy technikę i przestrzegaliśmy zasad konstrukcji. Z tego powodu do budowy, a przynajmniej do pomocy przy budowie warto zatrudnić profesjonalną ekipę.
  5. Są zdrowe. Drewno chroni przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi na zewnątrz, a jednocześnie oddycha.

Nie można zapominać o estetycznych walorach domów z bali. To nie tylko góralskie chaty czy domy w wikingowskim stylu, ale różnorodne budynki o wysokiej estetyce. Domy z bali mają bardzo solidny wygląd. Zależnie od rodzaju zastosowanych bali będą lepiej reprezentować styl klasyczny (np. wiejskie domy góralskie) albo nowoczesny. Warto jednak pamiętać, że materiał narzuca pewne ograniczenia jeżeli chodzi o kształt budynku, rodzaj fundamentów, a nawet zalecany rodzaj działki. Inwestor budujący lub kupujący dom pod klucz z bali mniej więcej powinien mieć już ustalone preferencje co do wyglądu budynku.

Nowoczesne domy z bali – style, technologie, warianty

Rodzaje bali

Projekty i ostateczny wygląd domów z bali zależą m.in. od tego jaki rodzaj bali wybierzemy. Istnieją cztery podstawowe rodzaje:

  1. Bale pełne, czyli z litego drewna

W tej grupie znajdziemy najbardziej popularne bale klasyczne, z jednej strony zaokrąglone, a z drugiej proste. Poza tym do bali pełnych należą prostokątne (mogą być ze ściętymi krawędziami), zaokrąglone po dwóch stronach i okrągłe.

  1. Bale klejone

To bale sklejone z kilku warstw drewna.

  1. Warstwowe

Drewno stanowi tylko okładzinę, a w środku znajduje się materiał izolacyjny

  1. Bale izolowane

Wymagają dodatkowej izolacji termicznej, jeżeli tworzą ściany zewnętrzne. Bale takie mają od 5 do 20 cm grubości i najczęściej są prostokątne.

Często dzieli się je po prostu na klejone i lite, jeżeli zaś chodzi o kształt, to na: okrągłe, półokrągłe i płaskie. W budownictwie stosuje się bale suszone (ok. 19% wilgotności) i mokre. Tych ostatnich nie zalecamy, bo dom będzie potrzebował więcej czasu żeby osiąść, wydając przy tym uciążliwy hałas. Mogą też pojawić się pęknięcia na ścianach. 

Zbliżenie na ścianę domu z bali, a także szacowane ceny domów z bali
Budowa domu z bali vs. budowa tradycyjnego domu - co się bardziej opłaca?

Jakie bale wybrać?

Wybór bali zależy od tego jaki chcemy uzyskać efekt. Domy z bali, przynajmniej teoretycznie są niezwykle trwałe i szczelne. Wymagają jednak odpowiedniej izolacji, właściwego drewna, optymalnej suchości materiału, optymalnej techniki łączenia i profesjonalnego projektu. Nie powinniśmy na siłę oszczędzać na materiałach, bo tanie domy mogą się okazać drogie w eksploatacji. Na szczęście obecnie koszty domów z bala spadają.

Bale wykonuje się zwykle z drewna sosnowego i jodłowego. Można też znaleźć modrzewiowe i świerkowe. Szczególnie sosna jest niedrogą, a zarazem trwałą opcją. Chodzi m.in. o to, żeby drewno nie pękało kiedy dom będzie osiadał. Warto przy tym znaleźć dobrze podsuszone, ale nie za bardzo zasuszone drewno. Drewno, którego wilgotność jest bliższa 0%, będzie pęczniało za każdym razem kiedy pada deszcz lub zmienia się wilgotność powietrza. Zbyt wilgotne będzie jeszcze zmieniać kształt i objętość, co będzie niekorzystne dla trwałości domu.

Wiele cech zależy od projektów, które wybierzemy. Specyficzny projekt może wymagać bali litych zaokrąglonych lub klejonych prostokątnych.

Dachy i fundamenty

To, jak długo wytrzyma dom z bali, zależy m.in. od dobrego fundamentu i właściwej ochrony przed wilgocią. Dlatego oprócz samego wyboru materiału na ściany trzeba dobrać odpowiednie fundamenty i dach.

Dach z całą pewnością powinien być spadzisty. Czy będą do domy góralskie z bali, domy kanadyjskie czy skandynawskie dach musi umożliwiać skuteczne pozbywanie się wody i śniegu. Ponieważ projekty tych domów są zwykle proste, to spadzisty dach ma też swoje uzasadnienie estetyczne.

Jeżeli chodzi o fundamenty, to szczególnie ważne jest dobre wypoziomowanie podłoża. Dom z bali po wstępnym postawieniu będzie osiadał. Jeżeli fundament będzie krzywy, to ściany mogą zacząć pękać. Z tego powodu za jedno z najlepszych rozwiązań uważa się fundament żelbetowy.

Ile kosztuje budowa i eksploatacja?

Niewiele osób, które szukają tanich domów, pomyśli o sprawdzeniu budynków z bali, za tańsze uchodzą np. lekkie w konstrukcji domy kanadyjskie lub domy modułowe z innych materiałów. Okazuje się jednak, że koszty domów z bala są całkiem przystępne. Jeżeli konstrukcja zostanie wykonana starannie i prawidłowo, to dodatkowo oszczędzimy na użytkowaniu takiego domu, zwłaszcza na zużyciu energii do jego ogrzania.

Eksperci radzą kupować większe budynki, bo cena za metr kwadratowy spada. Oczywiście dużo zależy od tego do czego potrzebujemy domu i jaką mniej więcej powinien mieć wielkość. Małe domy parterowe mogą służyć jako miejsce wakacyjnej rekreacji. Większe i bardziej solidne – jako całoroczne mieszkanie. Jakie są więc koszty domów z bala?

Dom z bali na tle zieleni, a także ile wynoszą ceny domów z bali
Dom z bali czy dom murowany - wady i zalety obydwu technologii

Cennik domów z bali

Ceny za metr kwadratowy może wynieść mniej więcej od 2000 do 3000 zł w przypadku stanu surowego zamkniętego. Dom pod klucz będzie odpowiednio droższy, chociaż budynki z bali nie wymagają np. dodawania elewacji. Dużo zależy od tego jaką technikę budowy wybraliśmy i jak chcemy urządzić wnętrze.

Jeżeli szukamy tanich domów, to lepiej wybrać parterowe z poddaszem użytkowym. Cała konstrukcja jest wtedy lżejsza i nie trzeba stosować mocniejszych gatunków drewna. Bale z sosny są najtańsze i najbardziej dostępne, ale mogą się nie nadawać do utrzymania więcej niż jednej kondygnacji.

Na podstawie powyższych informacji łatwo stwierdzić, że określenie ile kosztuje 100 metrowy dom z bali nie jest takie proste. Firmy oferujące nowoczesne domy z bali w stanie surowym lub pod klucz zwykle zachęcają klientów do indywidualnego kontaktu i wyceny.

Droższa budowa, tańsza eksploatacja?

Wybierając dom z bali, nie powinniśmy się skupiać na niskiej cenie. To oczywiste, że nie chcemy przepłacać. Jednak koszty domów z bala będą się przekładać na jego jakość. 

Z całą pewnością koszt domów parterowych może być niższy. W przeciwieństwie do domów szkieletowych, obciążenie konstrukcji z bali jest ważnym czynnikiem i może wymagać zmiany materiałów do konstrukcji. Jeżeli mamy odpowiednio dużą działkę, to można wykorzystać przestrzeń horyzontalną na rozbudowanie budynku wszerz. Dodatkowo zamiast drugiej kondygnacji możemy zaplanować antresolę z tańszych i lżejszych materiałów. Nowoczesne techniki budowlane są nastawione na bardziej optymalne wykorzystanie przestrzeni. Warto skonsultować to z projektantem, który pomoże wybrać odpowiednie materiały i przedstawi różne triki, pozwalające na lepsze zagospodarowanie przestrzeni.

Zamiast dostosowywać materiały i konstrukcję do niepraktycznych pomysłów estetycznych, lepiej wydać te same pieniądze i mieć lepszą izolację. Bale, zwłaszcza pełne, zapewniają świetną termoizolację. Jednocześnie szybko przyjmują i długo trzymają ciepło od wewnątrz. W tym sensie domy z bali mogą pełnić rolę nowoczesnych domów pasywnych.

Na cenę domu z bali wpływa też ilość okien i drzwi. Zbyt mało okien na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem – można to rozwiązać stosując jedno duże okno tarasowe, które będzie oświetlać przestrzeń salonu. Jeżeli zrezygnujemy z części ścian działowych i dodatkowych kondygnacji, to można zmniejszyć ilość okien.

Oczywiście takie szczegółowe rozwiązania mają sens, jeżeli wiemy jaki jest projekt domu. Warto je jednak rozważyć zanim wybierzemy coś, co po prostu ładnie wygląda na obrazku.

Źródła:

  1. Dom z bali. Dlaczego warto wybudować dom w technologii drewnianej? https://jakbudowac.pl/Dom-z-bali.-Dlaczego-warto-wybudowac-dom-w-technologii-drewnianej
  2. Izyda Szulc, Jak zbudować dom z bali samemu: Praktyczne wskazówki i opis konstrukcji, https://projektowaniedomu.pl/jak-zbudowac-dom-z-bali-samemu-praktyczne-wskazowki-i-opis-konstrukcji#jak-zbudowa263-fundament-pod-dom-z-bali
  3. Wojciech Nitka, Rodzaje bali do budowy domu, https://ladnydom.pl/budowa/1,160651,11284435,Rodzaje_bali_do_budowy_domu.html
  4. Sławek Witiw, Dom z bali suszonych, czy mokrych? Bale suszone, czy bale mokre – które wybrać? Suszenie drewna na dom z bali, https://baleidetale.pl/dom-z-bali-suszonych-czy-mokrych/
ikona podziel się Przekaż dalej