Dom w przyczepie? Czyli czym są domy mobilne?

Domy mobilne znane również jako domki holenderskie, do niedawna w Polsce niemal wcale nieznane, stają się coraz częściej alternatywą dla domków murowanych. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są na kółkach, a zatem można je dowolnie przestawiać i przewozić z miejsca na miejsce. Co ważne, nie powinno się mylić domów mobilnych z przyczepami kempingowymi, gdyż w przeciwieństwie do nich nie są one pojazdami, nie podlegają rejestracji i nie mogą się poruszać po drogach na takich zasadach jak każdy inny pojazd.

Dzięki temu, że nie są one trwale związane z gruntem do ich postawienia nie jest konieczne pozwolenie na budowę ani projekt budowlany. Wystarczy jedynie zgłoszenie do Starostwa Powiatowego i gdy po 30 dniach nie otrzymamy sprzeciwu, możemy taki domek postawić we wskazanym w zgłoszeniu miejscu. Co ważne, nie musimy być właścicielami terenu, na którym domek ma stanąć. Wystarczy umowa dzierżawy, gdyż to, że domki holenderskie nie są trwale związane z gruntem wyłącza konieczność posiadania ziemi na własność i dysponowania nią na cele budowlane.

Domy holenderskie - konstrukcja

Domy mobilne całoroczne swoją konstrukcję opierają na stalowej ramie. To na niej opiera się cała konstrukcja i to do niej przymocowane są koła służące do transportu. Domki są całoroczne - wyposażone we wszystkie potrzebne do życia urządzenia oraz instalacje konieczne do podłączenia do mediów. Ich podłączenie wiąże się oczywiście z podpisaniem stosownych umów z ich dostawcami.

Stalowa konstrukcja domu jest zabezpieczona antykorozyjnie i przykryta od dołu warstwą blachy trapezowej z ociepleniem. Ściany są zbudowane w  technologii szkieletowej opartej na elementach drewnianych. Ściany są ocieplone 10 cm warstwą wełny mineralnej, podobnie jak konstrukcja dachu. Z zewnątrz domy pokryte są blachą trapezową, deską na pióro-wpust lub sidingiem. Wnętrze domu mobilnego najczęściej wykończone jest drewnem, a miejsca szczególne, a więc łazienka są wykończone zgrzewaną na gorąco okładziną PCV w celu uniknięcia wilgoci. Każdy domek wyposażony jest w instalację elektryczną oraz wodno-kanalizacyjną.

Domy mobilne, czyli domy holenderskie to tanie, ale przejściowe rozwiązanie. Domy mobilne nie cieszą się szczególną popularnościa.
Domy mobilne - co warto o nich wiedzieć?

Domy holenderskie to jednak nie tylko domy wakacyjne, niektóre umożliwiają mieszkanie przez cały rok. Takie domy mobilne całoroczne mają nieco grubsze ocieplenie, podwójne okna oraz zaizolowane doprowadzenie wody. Dodatkowo instaluje się w nich grzejniki elektryczne. W tak przygotowanym domu z powodzeniem można mieszkać przez cały rok.

Jak już wcześniej wspomniano wnętrze domku holenderskiego jest najczęściej wykończone drewnem. Jest ono podzielone funkcjonalnie. Podział pomieszczeń jest oczywiście zależny od wielkości, ale zwykle opiera się na podziale na część dzienną z aneksem kuchennym, sypialnię i łazienkę. Większe domy oferują nawet 2 sypialnie, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla rodziny z dziećmi. Ostateczny rozmiar tych pomieszczeń i ich ilość zależy jednak bezpośrednio od wymiarów całego domku. Producenci oferują domki o powierzchni od 22 do 48m2, a niektórzy dają również opcję łączenia domków między sobą. Przy takich połączeniach można nawet uzyskać powierzchnię 120m2, a więc powierzchnię przeciętnego domu jednorodzinnego.

Domki holenderskie – ile to kosztuje?

Na koniec warto napisać co nieco o kosztach. Odpowiedź na pytanie ile kosztuje taki domek nie jest jednak jednoznaczna. Na jego cenę ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest wielkość. Najmniejsze dostępne domki mają wymiary 9x2,5 m. Największe zaś 4x12 m.

Drugim istotnym elementem jest sposób wykończenia. Mamy na myśli wykończenie nie tylko wewnętrznej części domu, ale także jej części zewnętrznej. Najtańszym rozwiązaniem będzie wykończenie sidingiem. Zdecydowanie droższe zaś będzie wykończenie deskami.

Na cenę domku w przyczepie wpływa również jest jego wyposażenie. Producenci oferują różne wersje wyposażenia. Jedni oferują jedynie „gołe” ściany, a inni sprzedają domki z zainstalowanymi urządzeniami łazienkowymi czy grzejnikami.

Mając na uwadze te różnice można jednak podać pewne widełki cenowe, które wynoszą od 38 – 67 tys. zł. Cena ta dotyczy domków nowych, produkowanych w Polsce. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup domku używanego, w tym przypadku zwykle pochodzącego z zagranicy, gdzie domki holenderskie są znane od wielu lat. W sieci można znaleźć sporo ofert tego typu, a ceny domków holenderskich najmniejszych rozmiarów zaczynają się już od 20 tys. zł. Jest to więc połowa ceny domku nowego, a więc warto zastanowić się czy takie rozwiązanie nie będzie bardziej korzystne finansowo.

Czas pokaże czy dom w przyczepie zostanie nadal jedynie alternatywą dla domku letniskowego czy też stanie się domem całorocznym dla niewielkich rodzin o ograniczonym budżecie. Trudno sobie bowiem wyobrazić, że możliwe byłoby wybudowanie domu o powierzchni ok. 50m2 za cenę niecałych 70 tys. zł. Licząc przeciętnie cena ta musiałaby być przynajmniej o połowę wyższa.

ikona podziel się Przekaż dalej