Domy skandynawskie krok po kroku - charakterystyka, opinie, zalety i wady
Dom w systemie skandynawskim cieszy się coraz większym uznaniem w naszym kraju. Stał się alternatywą dla tradycyjnego budownictwa rodzinnego. Ciągle jednak technologia ta wzbudza wiele emocji, obaw i sprzecznych opinii. Czym charakteryzują się domy kanadyjskie, jakie mają zalety i wady?
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Domy skandynawskie - krok po kroku
Dom w stylu skandynawskim to dom drewniany w technologii szkieletowej. W krajach skandynawskich budowane są w ten sposób zarówno budynki mieszkalne jak też użyteczności publicznej. Domy wznoszone w technologii norweskiej nazywane są również domami kanadyjskimi. Zarówno w Kanadzie, jak i w USA popularne są domy drewniane szkieletowe. Zanim przystąpi się do budowy, przygotowuje się posadowienie. Może to być płyta betonowa, ława, a w przypadku domów z podpiwniczeniem - ściany fundamentowe. Ma to na celu zapobieganie naciąganiu wilgoci. Ta część musi zostać przygotowana przed przymrozkami. Pozostałe prace mogą być wykonywane przez cały rok.
Z drewna skandynawskiego wznosi się szkielet budynku. Zaczyna się od parteru, łącząc z sobą konstrukcję ścian za pomocą systemowych łączników. Zazwyczaj wykorzystuje się do szkieletu deski sosnowe lub świerkowe o grubości 38 mm. Na ściany zewnętrzne stosuje się deski o szerokości 140 mm a na wewnętrzne 89 mm. W szkielecie ścian uwzględnione są otwory okienne i drzwiowe. Środek wypełniany jest materiałem izolacyjnym i zabezpieczany z obu stron poszyciem. Do wypełnienia używana jest wełna mineralna lub sypkie materiały. Pod okładzinę zewnętrzną układa się warstwę wiatroizolacyjną. Dopiero na nią przychodzi poszycie. Poszycie zewnętrzne pełni rolę elewacji i wykonuje się je z desek, płyt OSB lub sidingu.
Wewnętrzną stronę ścian domku szwedzkiego pokrywa się warstwą paroizolacyjną, a następnie deskami, płytami OSB oraz płytami kartonowo - gipsowymi. Na stojące ściany parteru układane są deski pełniące funkcję żeber stropu. Przymocowuje się do nich podłogę wykonaną z płyt lub desek. Dopiero po jej wykonaniu przystępuje się do konstrukcji ścian wyższej kondygnacji. Całość pokrywana jest gotowym wiązarem lub więźbą dachową przygotowaną na miejscu. Dom w systemie skandynawskim może być również zbudowany z gotowych elementów modułowych, wykonanych w fabryce, co jeszcze przyśpiesza proces budowy. Wahasz się przed podjęciem decyzji? Sprawdź także ten artykuł o wadach i zaletach domków kanadyjskich.
Dom w stylu skandynawskim - charakterystyka
Domy skandynawskie poza fundamentami nie wymagają prac na mokro. W przeciwieństwie do tradycyjnych można wznosić je o każdej porze roku. Jeżeli fundamenty zostaną wykonane przed zimą, to resztę prac można kontynuować nawet w czasie mrozów. Budowa w tej technologii zajmuje około 3 miesięcy. Coraz bardziej popularne są domy kanadyjskie modułowe, gdyż montaż gotowych modułów zajmuje tylko kilka dni. W tej w technologii norweskiej łatwo rozbudować i modyfikować budynek.
Projekty domów skandynawskich modułowych zapewniają energooszczędność. Cechują się bardzo niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej i wysoką dźwiękoszczelnością. Warunkiem jest wybranie producenta, który ma doświadczenie w tej technologii. Każdy błąd lub zastosowanie nieodpowiednich materiałów może skutkować poważnymi konsekwencjami. Projekty domów skandynawskich mogą być niepowtarzalne w wyglądzie zewnętrznym, odpowiednie do indywidualnych oczekiwań. Sposób ogrzewania również daje spore możliwości wyboru.
Koszt budowy domu w systemie skandynawskim to około 2000 zł za 1 m kwadratowy. Większość obecnych na rynku firm daje 30 lat gwarancji na konstrukcję domu w technologii norweskiej. W krajach, gdzie od wieków wznosi się domy kanadyjskie, udowodniły one swoją długowieczność. Można w nich spotkać budynki stojące powyżej trzystu lat.
Wady i zalety domów skandynawskich
Domek szwedzki ma swoich zwolenników i przeciwników. Najważniejszą zaletą domu w systemie skandynawskim jest szybkość budowy i możliwość kontynuowania prac nawet zimą. W porównaniu z domem w tradycyjnej technologii, gdzie cena za 1 m kwadratowy mieści się w granicach 2600 - 3200 zł, koszt budowy jest niski. Budynki z drewna skandynawskiego są idealne do stworzenia domu pasywnego. Dom drewniany bardzo szybko się nagrzewa i ma niskie straty ciepła. Dzięki temu koszty ogrzewania są znacznie mniejsze niż w budynkach murowanych. Niewątpliwą zaletą jest łatwość, z jaką można rozbudować domy skandynawskie. Modułowe konstrukcje umożliwiają łatwą modyfikację. Daje to możliwość mniejszej inwestycji początkowej. Dom można powiększyć w dowolnym momencie.
Dom w stylu skandynawskim ma również wady. Skorzystanie z promocyjnej ceny budowy przez firmę z niewielkim doświadczeniem, może skutkować trudnymi do naprawy błędami i znacznie zwiększyć koszt budowy. Znacznie łatwiej naprawić błędy w domu modułowym. Nieprawidłowo wykonane izolacje mogą powodować zawilgocenie budynku. Nie ma możliwości oszczędzania na materiałach budowlanych czy wykonanie metodą gospodarczą. Konieczna jest profesjonalna ekipa. Za wadę uznaje się szybkie stygnięcie budynku oraz często spotykaną małą izolacyjność akustyczną. Jednak uzależnione jest to od zastosowanych rozwiązań technologicznych i użytych materiałów.
Zalety | Wady |
---|---|
Szybko się nagrzewa | Szybko stygnie |
Niskie koszty ogrzewania | Słychać każdy odgłos z innych pomieszczeń |
Szybkość budowy | Mało specjalistycznych firm |
Niski koszt budowy | Błędy budowlane trudno poprawić |
Łatwy w rozbudowie | Brak możliwości budowy metodą gospodarczą |
Tani w ogrzewaniu |
Dom w systemie skandynawskim - opinie
Domy w stylu skandynawskim wzbudzają sprzeczne opinie. Ich przeciwnicy twierdzą, że jest to nieopłacalna inwestycja, gdyż cena domu drewnianego, w technologii norweskiej jest znacznie niższa niż murowanego. Podają argumenty o niskiej trwałości budynku, pękaniu tynków i płytek, braku odpowiedniego drewna w kraju. Krytykowane jest szybkie wychładzanie domu.
Zwolennicy twierdzą, że domek szwedzki jest korzystną inwestycją, gdyż cena jego budowy jest niska, a żywotność długa. Wszystkie problemy z pękaniem tynków ich zdaniem wynikają z nadmiernej oszczędności inwestorów na ekipie budowlanej i materiałach. Dom drewniany, w technologii szkieletowej uznawany jest za komfortowy i nowoczesny. Doceniane są jego walory estetyczne i indywidualny styl. Modułowe domy kanadyjskie oceniane są pozytywnie pod względem kosztów eksploatacji. Uznaje się je za oszczędne i tanie w użytkowaniu.
Eksperci rekomendują projekty domów skandynawskich jako opłacalną inwestycję, zwłaszcza z uwagi na szybkość i niski koszt budowy. Cena sprzedaży budynku nie musi być niższa od wykonanych w innych technologiach. Ich zdaniem w kraju nie brakuje producentów wysokiej jakości domów z drewna skandynawskiego oraz krajowego. Domek szwedzki oceniany jest jako energooszczędny. Warunkiem jest wybór odpowiedniego projektu domu skandynawskiego oraz jego producenta.
Domy z drewna skandynawskiego w technologii szkieletowej zagościły na stałe w naszym krajobrazie. I chociaż krąży o nich wiele mitów, to liczba ich zwolenników rośnie. Przekonują ich nie tylko walory estetyczne, ale także komfort i niskie koszty użytkowania. Pod wieloma względami budynki te są lepszą inwestycją od tradycyjnych. Pod warunkiem, że wykonane zostaną przez doświadczonych fachowców.