Domy szkieletowe coraz popularniejsze - jakie są ich zalety i wady?
Zamiast stawiać dom metodą cegła po cegle czy nie lepiej osadzić ściany i dach na gotowym szkielecie? Właśnie na taki pomysł wpadli twórcy domów szkieletowych, które zyskują coraz większą popularność również w Polsce. To rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony. Sprawdź, jakie są jego zalety i wady.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to jest dom szkieletowy?
Rozważasz budowę domu szkieletowego, ale nie wiesz, czy warto? Jest wiele opinii na ten temat, nie wszystkie prawdziwe. Na początek odpowiemy na pytanie czym jest dom szkieletowy i co odróżnia tę technikę budowania od innych.
Mówiąc najprościej dom szkieletowy opiera się na drewnianym szkielecie, który potem może być pokryty dowolnym, pasującym materiałem ocieplającym i elewacyjnym. Od domów murowanych różni je przede wszystkim to, że szkielet składa się z drewnianych desek, łączonych metalowymi złączami. W przypadku domu murowanego materiałem do konstrukcji szkieletu byłyby bloczki lub cegły.
Etapy budowy domu szkieletowego
Dom szkieletowy nie jest zbijany deska po desce. Zwykle montuje się go z gotowych elementów, które zostały wcześniej przygotowane w fabryce. Oto kolejne etapy budowy takiego domu:
- Przygotowanie fundamentów pod budynek. Nie wszystkie projekty domów szkieletowych nadają się do jednego typu fundamentów. Najczęściej wybierany rodzaj podstawy to płyta fundamentowa lub ławy. Czasami stosuje się też fundamenty punktowe (słupowe lub palowe), jeżeli grunt nie jest stabilny tuż przy powierzchni.
- Kiedy mamy już gotowy fundament, to możemy zaczynać kolejny etap – stawianie szkieletu. Ponieważ jest on przygotowany i stawiany zwykle przez wyspecjalizowaną firmę, nie musimy znać szczegółów montażu. W przypadku domów do samodzielnego złożenia producent udziela natomiast instrukcji. Najważniejsze co trzeba wiedzieć, to że po ustawieniu konstrukcji drewnianej wykonuje się strop z płyt wiórowych i więźbę dachową. W czasie budowy ścian nośnych wypełnia się szkielet wełną mineralną.
- Do pokrycia ścian używane są zwykle płyty wiórowe i kolejna warstwa wełny mineralnej. Całość przed pokryciem elewacji trzeba ochronić folią wiatroizolacyjną. Również przed wykończeniem elewacji umieszczamy stolarkę okienną i drzwiową, dokańczamy dach i montujemy rynny.
- Elewacja może być wykonana z różnych materiałów. Od płyt drewnianych po tynk czy nawet okładzinę ceglaną. Dużo zależy od tego jak ma wyglądać efekt końcowy, na jakie materiały nas stać lub po prostu co nam się bardziej podoba. Po wewnętrznej stronie wełnę mineralną zabezpiecza się folią paroizolacyjną i okłada najczęściej płytami kartonowo-gipsowymi.
Wykończenie domu (t.j. wylanie posadzek, zamontowanie instalacji, pomalowanie ścian i położenie paneli) można uznać już za osobny etap – niezależny od techniki budowy.
Domy kanadyjskie, skandynawskie czy niemieckie?
Tak naprawdę określenia dom szkieletowy używa się w odniesieniu do trzech, różniących się od siebie technik budowania. Żeby lepiej zrozumieć ich wady i zalety warto poznać różnice między tymi technikami:
- Domy kanadyjskie są wykonywane według opisanego wyżej schematu. Buduje się je z wykorzystaniem słupków 10x10 cm. Wielką zaletą domów kanadyjskich jest metoda sucha. Poza fundamentem żaden element (może poza klejem) nie musi schnąć, nie trzeba rozrabiać betonu, cementu ani wypalać cegieł. Co za tym idzie domy tego typu można budować o każdej porze roku. Brak elementów schnących i konstrukcja z gotowych elementów sprawiają, że domy tego typu buduje się bardzo szybko, co dodatkowo obniża koszty. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie zwlekać z wykończeniem domu, bo lekka konstrukcja z drewna i płyt zacznie szybko niszczeć bez zabezpieczenia.
- Domy niemieckie czyli tzw. ciężki szkielet powstają z dużo solidniejszych belek. Pod dom stosuje się fundament płytowy. Ściany nośne są obłożone płytą OSB od zewnątrz i od wewnątrz. Płyta OSB jest też użyta w ścianach działowych. Strop zalewa się betonem, a dach pokrywa dachówką dowolnej ciężkości. Charakterystyczne wymiary słupów w przypadku tych domów to 12x15cm. Również ten rodzaj domów buduje się z gotowych elementów. Powstaje on szybko i stosunkowo czysto (niewiele materiałów, które mogłyby zanieczyścić teren budowy jest używanych przy tym sposobie budowania). Domy na ciężkim szkielecie niemieckim są cenione za swoją solidność i wytrzymałość.
- Domy skandynawskie – podobnie jak domy kanadyjskie, jest to lekka konstrukcja. Charakterystyczne cechy wyróżniające to słupy nośne pod ściany o grubości 45 cm, usztywnienie konstrukcji płytami kartonowo-gipsowymi i spadzisty dach, pokryty dachówką ceramiczną, cementową albo blachodachówką. Domy skandynawskie są też często produkowane w wersji modułowej (z prefabrykatów), która dodatkowo skraca czas budowy.
Jakie są zalety i wady tego typu domów?
Jest wiele dobrych stron domów stawianych na szkieletowej konstrukcji. Przed wyborem najlepszej techniki budowy warto wiedzieć nie tylko jakie mają zalety, ale też jakie są wady domów szkieletowych. Poniżej zamieszczamy zestaw najpopularniejszych zalet i wad budynków wznoszonych tą metodą.
Zalety | Wady |
---|---|
|
|
Nie wszystkie wady i zalety da się wyliczyć w ogólnej tabeli. Na przykład odpowiedź na pytanie czy opłaca się budować dom szkieletowy zależy od tego jaki mamy budżet, jaką technologię wybierzemy i do czego ten dom ma służyć. Z całą pewnością opłaca się budowa letniego domku w lekkim systemie kanadyjskim.
Producenci często chwalą trwałość konstrukcji. Szczególnie w przypadku domów w ciężkim systemie niemieckim, ale dobrą sławą cieszą się też kandyjki. Czy rzeczywiście te domy są tak trwałe? Ile lat stoi dom szkieletowy? Podobno przy odpowiednim traktowaniu może stać nawet 100 lat. To więcej niż dom murowany. Czy jest tak rzeczywiście, będzie zależało od materiałów, techniki i przeznaczenia takiego domu. Projekty domówi szkieletowych przygotowane przez doświadczonych fachowców są dostosowane do danej techniki budowy i wykonywane przez specjalistów w danym systemie. Z tego powodu istnieje mniejsze ryzyko popełnienia błędów w procesie wznoszenia i wykończenia budynku.
Koszty budowy domu szkieletowego
Ile kosztuje budowa domu szkieletowego? Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje powinniśmy już wiedzieć, że niełatwo jest podać konkretną cenę. Jaki ma być styl, wielkość, technika wykonania? Jakich materiałów będziemy używać? Wszystko to wpływa na koszty budowy. Do kosztów dolicza się też długość trwania procesu budowy, wykorzystanie wody, prądu, różnych dodatkowych materiałów, przygotowanie sprzętu i sprzątanie po budowie. W przypadku domów szkieletowych wszystkie powyższe wypadają korzystnie w stosunku do domów murowanych. Dlatego na tym etapie wznoszenia budynku możliwe są duże oszczędności.
Jeżeli chodzi o najczęściej podawaną cenę, to w zależności od techniki i wielkości waha się ona między 200 a 500 tys. zł. W tej cenie może być już uwzględniony gotowy projekt proponowany przez firmę. Jeżeli budujemy bardzo mały domek szkieletowy na działkę, to oczywiście cena i koszty budowy będą jeszcze niższe.
Popularność domów szkieletowych w krajach zachodnich poświadcza ich niezawodność. Zdecydowanie mają one dużo więcej zalet niż wad. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na lekkie domy kanadyjskie czy na ciężki system niemiecki nie powinniśmy żałować wyboru. W każdym konkretnym przypadku ważne jest jednak odpowiednie dobranie i dopasowanie lub zamówienie wykonania projektu, który będzie dostosowany do lokalnych potrzeb i możliwości.
Źródła:
- Budowa domu szkieletowego krok po kroku. Etapy budowy domu drewnianego, https://superdom.pl/budowa-domu-szkieletowego-krok-po-kroku-etapy-budowy-domu-drewnianego/
- Jan Susmaga, Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy, https://www.extradom.pl/porady/artykul-jaki-fundament-bedzie-odpowiedni-pod-dom-szkieletowy
- Domy szkieletowe, https://technologieibudownictwo.pl/artykul/domy-szkieletowe/