Domy szkieletowe ze stali

Stalowe domy - definicja

Do budowy domów z konstrukcji stalowych wykorzystuje się specjalne profile wykonane z galwanizowanej stali. W Polsce mamy do czynienia z zimnogiętymi profilami wyprodukowanymi ze stali konstrukcyjnej klasy 350 lub 280. Najczęściej dodatkowo są one wyposażone w powłokę ogniowo ocynkowaną.

Szkielet stalowy pozwala wybudować dom o wysokości ścian nawet do 6 metrów. Natomiast maksymalna rozpiętość stropów może sięgać 24 metry. To pozwala na postawienie domu czterokondygnacyjnego. Domy szkieletowe stalowe w budowie przypominają budynki stawiane z drewnianego szkieletu. Jednak w przypadku konstrukcji stalowej wymagają zdecydowanie większej precyzji w czasie montażu. A może zainteresują cię także domy szkieletowe drewniane?

Domy szkieletowe stalowe - konstrukcja

Szkielet stalowy pozwala na wybudowanie nie tylko domów jednorodzinnych, ale również garaży oraz budynków o charakterze przemysłowym. W Polsce najczęściej wykorzystywanym materiałem jest stal zimnogięta. Zdecydowanie rzadziej wykorzystuje się profile wyginane na gorąco. Dzieje się tak, ze względu na ich nieopłacalność. Konstrukcje stalowe są bardzo wytrzymałe.

Dzięki powłoce ocynkowanej o gęstości 285 g/m3 profile są odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Stalowe domy są zatem wyjątkowo wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Nawet po przecięciu każdego elementu, miejsca te są dokładnie pokryte ocynkowaną powłoką. Konstrukcje ze szkieletu stalowego są także bardzo bezpieczne.

Najczęściej domy szkieletowe wywodzą się z polskiej lub szwedzkiej linii produkcyjnej, dlatego osoby obawiające się azjatyckich konstrukcji, mogą być spokojne o wysoką jakość zamawianych produktów. Stalowe domy jeszcze na linii produkcyjnej są ze sobą odpowiednio łączone. Do tego celu wykorzystuje się śruby samowięrcące bądź nity.

Jak wybrać firmę do budowy?

Firm oferujących różnego rodzaju domy drewniane, energooszczędne, modułowe czy pasywne jest coraz więcej. Różnią je zarówno cena, jak i jakość budowanych domów. Jak znaleźć tę odpowiednią? Zdecydowanie musisz zdobyć oferty przynajmniej z kilku źródeł, porównać je i dopiero potem podjąć decyzję.

A jak szybko i łatwo uzyskać wiele ofert? Wypełnij ten prosty formularz.. Na jego podstawie otrzymasz kilka ciekawych ofert od sprawdzonych firm.

Sprawdź!

Domy w konstrukcji stalowej wymagają łączenia ze sobą poszczególnych elementów. Właśnie z tego powodu kluczową rolę odgrywają projekty domów, według których odbywa się produkcja profili na wymiar. Należy pamiętać, że konstrukcja stalowa to lekki szkielet, który nie może być narażony na zbyt duże obciążenia. Jest to wyraźny sygnał ku dopasowaniu odpowiedniego pokrycia dachowego. Domy szkieletowe stalowe nie powinny być pokrywane dachówką. Jest to oczywiście możliwe przy zastosowaniu stosownych wzmocnień. Jednak konstruktorzy nie zalecają tego typu rozwiązań. Lepszą wersją okażą się lekkie pokrycia dachowe, takie jak gont bitumiczny, blachodachówka, a nawet zwykła blacha płaska.

Domy w konstrukcji stalowej - izolacja ścian

Domy szkieletowe stalowe, tak jak w przypadku innych konstrukcji, są budynkami całorocznymi. Można bez problemu zadbać o ich izolację termiczną. W tym celu najczęściej stosuje się wełnę mineralną, umieszczoną pomiędzy ścianami zewnętrznymi a wewnętrznymi.

W odróżnieniu od innych materiałów budulcowych szkielet stalowy jest doskonałym przewodnikiem. W związku z tym domy szkieletowe wymagają dodatkowej izolacji zewnętrznej. Inaczej będzie można odnotować bardzo duże straty ciepła.

Domy szkieletowe stalowe są bardzo trwałe. Mają mnóstwo zalet, chociaż oczywiście nie są pozbawione wad. Budowa domu szkieletowego nie jest szczególnie wymagająca
Domy szkieletowe stalowe - ceny, właściwości, wady i zalety

Domy szkieletowe stalowe - właściwości

Stalowe domy - cechy charakterystyczne

Domy szkieletowe stalowe nie bez powodu są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Ze względu na przeważającą liczbę przegubowych połączeń, domy w konstrukcji stalowej wyróżniają się dużą wytrzymałością na trzęsienia ziemi. W Polsce nie mamy do czynienia z tym zjawiskiem, dlatego w dalszym ciągu dominuje tradycyjne budownictwo. Jednak warto zdecydować się na stalowe domy szkieletowe, chociażby ze względu na atrakcyjną cenę, która rewelacyjnie przekłada się na zadowalającą wytrzymałość konstrukcji.

Domy szkieletowe ze stali - zalety

Stalowe domy posiadają bardzo dużo cennych zalet. Ich przewaga nad słabszymi cechami powoduje, że niektórzy inwestorzy ostatecznie decydują się na projekty domów wykonane ze stali.

Zalety domów wykonanych w technologii lekkiego szkieletu:

  • Krótki czas budowy - wznoszenie konstrukcji stalowej zajmuje od 4 do 7 dni, natomiast wybudowanie domu pod klucz zajmuje maksymalnie 4 miesiące
  • Większa powierzchnia użytkowa w porównaniu do murowanego domu - domy szkieletowe wyróżniają się mniejszą grubością ścian
  • Szkielet stalowy znajduje wszechstronne zastosowanie - mogą być z niego stawiane zarówno stalowe domy, jak i również budynki przemysłowe, garaże, lub inne pomieszczenia gospodarcze
  • Projekty domów oparte na stalowych konstrukcjach, są nie tylko tańsze w budowie, ale również koszty utrzymania, w tym ogrzewania w porównaniu do tradycyjnego budownictwa mogą być znacznie niższe
  • Profile stalowe poprzez specjalną powłokę ocynkowaną, są odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Dzięki temu stalowe domy szkieletowe mogą z powodzeniem być użytkowane nawet przez pół wieku - bez konieczności przeprowadzenia generalnego remontu.
  • Domy w konstrukcji stalowej mogą być stawiane również w sezonie zimowym. Przyczynia się do tego brak konieczności przeprowadzania robót mokrych
  • Łatwe rozprowadzenie wszelkich instalacji, które kamufluje się pod poszyciem ścian. Dzięki temu ograniczamy ilość prac związanych z wykuciem specjalnych bruzd. Jednak przy montażu instalacji elektrycznej należy zastosować puszki, które przeznaczone są do ścian z karton-gipsu.
  • Stalowe domy, które są wyposażone w odpowiednią izolację termiczną, będą ulegać bardzo szybkiemu nagrzewaniu.

Domy szkieletowe stalowe - wady

Ukrywanie jakichkolwiek wad w przypadku zastosowania stalowego szkieletu, mija się z celem. Należy dokładnie zapoznać się ze słabszymi stronami cechującymi stalowe domy szkieletowe. W ten sposób dowiemy się, czego możemy spodziewać się w czasie budowy, a następnie w trakcie użytkowania.

Wady domów wykonanych w technologii lekkiego szkieletu:

  • Stalowe domy szkieletowe utrzymują wskaźnik akumulacji ciepła na bardzo niskim poziomie. Przez co nagrzane pomieszczenie w przerwie dostawy energii cieplnej bardzo szybko się wychładza.
  • Lekki szkielet ma to do siebie, że nie jest on materiałem o zadowalających parametrach paroprzepuszczalności. Dlatego należy zatroszczyć się o odpowiednią wentylację pomieszczeń. W innym przypadku może dojść do niepożądanego zawilgocenia wewnątrz domu.
  • Wykańczanie domów szkieletowych, najczęściej odbywa się przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych. Oznacza to, że możemy spodziewać się niedużej wytrzymałości. Na takich ścianach trudniej jest zamontować meble lub inne przedmioty o znaczącym ciężarze.
  • Ze względu na swoją konstrukcję stalowe domy szkieletowe, docelowo są w stanie wytrzymać w bardzo dobrym stanie, przez 50 lat. Stawia się je zatem ze względu na dużo niższe koszty budowy w porównaniu do domów stawianych metodą tradycyjną. Jednak murowane domy są budowane, by mogło korzystać z nich kilka pokoleń.

Domy szkieletowe ze stali to jeden z najlepszych rozwiązań. Kontrukcja jest lekka i trwała, na dodatek całość montażu trwa naprawdę krótko.
Domy szkieletowe stalowe - ceny, właściwości, wady i zalety

Domy szkieletowe ze stali - ceny

Ceny profili stalowych

Ceny profili stalowych będą uzależnione w największym stopniu od producenta, a także huty, w której produkowana jest stal. Dodatkowo na cenę wpływa również klasa stali konstrukcyjnej oraz grubość powłoki ocynkowanej.

Koszty budowy

Koszty budowy domu szkieletowego ze stali konstrukcyjnej są dużo niższe od kosztów budowy domu tradycyjną metodą. Zwykle wybudowanie domu stalowego w stanie deweloperskim, kosztuje od 1800 do 2500 złotych za metr kwadratowy. Trzeba przyznać, że jest to nawet kwota dużo niższa od cen zakupu mieszkania na identycznym etapie urządzania.

Istnieje możliwość, aby koszty budowy były jeszcze niższe. Jeżeli projekty domów obejmują wykonanie większości prac systemem gospodarczym, ceny metra kwadratowego mogą wynieść nawet 1300 złotych za metr kwadratowy.

Domy szkieletowe ze stali - podsumowanie

Lekki szkielet jest idealną propozycją dla osób, które jednak poszukują ekonomicznego rozwiązania w budowie domu. Z jednej strony widać sporą różnicę między murowanymi domami. Jednak przy odpowiednim zabezpieczeniu możemy swobodnie korzystać z takiego budownictwa jak z tradycyjnego. Wymagana jest jedynie odpowiednia izolacja termiczna oraz akustyczna. Nie można zapominać również o wyważonym obciążeniu, które mimo wszystko nie może być na tak swobodnym poziomie, jak przy murowanych budynkach jednorodzinnych.

ikona podziel się Przekaż dalej