Domy szkieletowe – charakterystyka

Dom szkieletowy - technologia

Wydawać by się mogło, że budowa domów szkieletowych jest nowoczesną dziedziną w budownictwie mieszkaniowym. Tak naprawdę domy systemowe, a dokładniej budownictwo tego typu, znajdowało zastosowanie już w czasach średniowiecza. Mając na myśli budownictwo składane drewniane, należy mieć na uwadze drewniany szkielet, który jest wypełniony różnego rodzaju materiałami budowlanymi.

Elementy z drewna wykonywane są na indywidualne zamówienie. Dlatego największą zaletą tego typów domów jest przede wszystkim bardzo krótki czas ich budowy. Ponieważ gotowy dom pod klucz jest gotowy nawet już po 2-3 miesiącach. Cała konstrukcja domu zbudowana jest z drewnianych desek, których grubość jest dostosowana do typu ściany. Rozstawienie desek z drewna zaplanowane jest co kilkadziesiąt centymetrów, przy czym w projekcie uwzględnione zostają wszelkie otwory okienne oraz drzwiowe.

Zewnętrzną okładzinę stanowią płyty kartonowo-gipsowe lub OSB. Natomiast pomiędzy drewnianymi deskami oraz okładzinami stosuje się izolację termiczną z wełny mineralnej. Co ciekawe, domy szkieletowe nie muszą być koniecznie stawiane na fundamentach, ponieważ w zupełności często wystarczy płyta betonowa. Zazwyczaj domki całoroczne z drewna nie posiadają podpiwniczenia.

Rodzaje domów w systemie szkieletowym

Praktycznie każdy dom szkieletowy określany jest jako kanadyjka. Okazuje się, że stylów w budownictwie systemowym jest nieco więcej. Różnią się one przede wszystkim rodzajem zastosowanego materiału budowlanego. Ponadto w określonych typach domów systemowych stosuje się określonej grubości deski z drewna, przez co niektóre z nich zyskują nazwę lekkich konstrukcji szkieletowych.

Wśród znanych typów domów szkieletowych wymienimy:

  • Domki szkieletowe skandynawskie - główną cechą charakterystyczną tego typu domków są drewniane elementy nośne o grubości 45 mm. Dlatego bardzo często określane są one mianem lekkich konstrukcji szkieletowych. Ponadto dom szkieletowy typu skandynawskiego nie posiada nadproży.
  • Domki szkieletowe szwedzkie - najczęściej domy całoroczne w stylu szwedzkim wykończone są drewnianą okładziną. Ponadto wyróżniają się znacznie szerszym okapem, którego zadaniem jest zabezpieczenie elewacji przed opadami atmosferycznymi.
  • Domki szkieletowe niemieckie - cechą charakterystyczną, którą wyróżniają się domy systemowe w stylu niemieckim, są płyty fundamentowe, stosowane zamiast tradycyjnego fundamentu. Natomiast grubość belek wynosi 6 cm, dlatego ten system określany jest jako ciężka konstrukcja szkieletowa. Rzeczywiście dom jest masywniejszy, ale z drugiej strony można zastosować z powodzeniem dachówkę cementową jako pokrycie dachowe.
  • Domki szkieletowe kanadyjskie - elementy nośne wykonane są z drewnianych desek o grubości 38 mm. W tej konstrukcji ważnym elementem są nadproża. Natomiast jako okładzinę wewnętrzną stosuje się najczęściej płytę gipsowo-kartonową.

Domy systemowe - wady i zalety

Domy szkieletowe posiadają bardzo wiele zalet. Do największej korzyści wynikającej z podjęcia decyzji o takim systemie budownictwa jest bardzo krótki czas budowy, pozwalający na zamieszkanie w domu nawet po 2 miesiącach od rozpoczęcia inwestycji. Oprócz tego warto wspomnieć jeszcze o takich zaletach jak:

  • Niższe koszty budowy - na tanie budownictwo nakłada się przede wszystkim znacznie krótszy okres trwania budowy. Ponadto wykorzystanie tańszych materiałów również przyczynia się do tego, że ostateczna cena wybudowania domu szkieletowego waha się już od 250 tys. zł do 350 zł za stan deweloperski. Jest to często o 30-50% taniej w porównaniu do tradycyjnego budownictwa.
  • Doskonała izolacja - mowa jest w tym przypadku o izolacji termicznej, która wynika z charakterystycznej technologii stawiającej energooszczędność budynku na pierwszym miejscu. Dzięki temu możemy uzyskać współczynnik przenikania ciepła już na poziomie 0,17 W/m2K. Oprócz tego całoroczne domy systemowe wyróżniają się także doskonałą izolacja
  • Możliwość zastosowania różnych okładzin zewnętrznych - najczęściej przy szkieletowych budynkach stosuje się drewniane elewacje lub okładziny wykonane z sidingu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie żeby zastosować również cegłę klinkierową, czy też na przykład tynki zewnętrzne.
  • Wytrzymałość dużych obciążeń - mogłoby się wydawać, że przy tak skonstruowanych ścianach nośnych ich wytrzymałość nie będzie zbyt duża. Jednak przy zastosowaniu odpowiedniej grubości belek, nie będzie najmniejszego problemu z wykonaniem stropu betonowego, czy też pokrycia dachowego z dachówki ceramicznej bądź betonowej.
  • Wykorzystanie ekologicznych materiałów - drewniane domy szkieletowe wpasowują się z powodzeniem w ideę ekologicznego budownictwa, przede wszystkim w wykorzystaniu jak najmniej szkodliwych dla środowiska materiałów budowlanych
  • Wytrzymałość na zróżnicowane warunki pogodowe - inwestorzy, którzy chcą się wybudować wykorzystując technologię szkieletową, nie muszą się obawiać niesprzyjających warunków. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o domach szkieletowych.

Domki systemowe z drewna - etapy budowy

Budowa domów szkieletowych w najważniejszych etapach

Firmy budujące domy systemowe oferują kompleksowe usługi w tym zakresie. Kolejne etapy w niczym praktycznie się nie różnią od tradycyjnego budownictwa. Oczywiście wyróżnia je inna technologia, ale tak jak w przypadku budowy domów z cegieł, również w przypadku domów szkieletowych należy wykonać etap zero, postawić fundamenty, postawić dom w stanie surowym zamkniętym, założyć instalację, a następnie doprowadzić budynek do stanu deweloperskiego.

Bardzo często w poszczególnych etapach budowy stosuje się innowacyjne rozwiązania, które mają bardzo duży wpływ na lepszą energooszczędność budynku. Takim rozwiązaniem jest często dach odwrócony. Do tego celu stosuje się płyty izolacyjne Multipor. Dach odwrócony wyróżnia się przede wszystkim tym, że folia paroprzepuszczalna powinna znaleźć się pod płytami Multipor. Podczas gdy w tradycyjnym budownictwie membranę zawsze zakłada się na warstwę termoizolacyjną.

Domy składane - izolacja termiczna

Budownictwo szkieletowe wyróżnia się przede wszystkim tym, że warstwa izolacyjna znajduje się wewnątrz ściany. Tradycyjne budynki najczęściej ocieplamy od zewnątrz styropianem, rzadziej od wewnątrz. Natomiast w przypadku konstrukcji szkieletowej wełna mineralna umieszczana jest pomiędzy drewnianymi belkami. Dzięki temu domy szkieletowe zachowują doskonałe właściwości izolacyjne. Im większa amplituda temperatur na zewnątrz i wewnątrz, tym zauważymy lepszą skuteczność warstwy izolacyjnej.

Ocieplenie strychu w domach szkieletowych nie powinno być w żaden sposób oderwane od izolowania pozostałych elementów budynku. Zachowanie kontynuacji warstwy izolacyjnej pozwala na pozbycie się mostków termicznych. Jeżeli chcemy uzyskać skuteczne ocieplenie strychu, to warto zdecydować się na metodę natryskową przy użyciu pianki poliuretanowej. Może nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale w tej chwili dające największą skuteczność izolacji trudno dostępnych miejsc, których na poddaszu nie brakuje.

Sylwetka domu szkieletowego z drewna, a także domy szkieletowe, technologia, etapy budowy, opinie, zastosowanie
Domy szkieletowe krok po kroku, czyli technologia budowy, etapy budowy, ceny, opinie oraz wykonanie i montaż

Wykończenie domu z drewna

Chcąc wykończyć drewniane domy szkieletowe, niezależnie czy są one małe letniskowe, czy może przeznaczone pod całoroczne mieszkanie, musimy pamiętać o tym, że ten etap nie różni się w niczym od wykańczania tradycyjnych domów. Tego typu prace zawsze zaczynamy od wykonania gładzi wewnętrznych, aby przejść później do malowania. Jeżeli chodzi o wykończenie podłóg, to ciekawym propozycją są drewniane okładziny w formie paneli lub terakoty. W ten sposób można nadać wnętrzom klimatycznego charakteru.

W przypadku prac wykończeniowych musimy pamiętać również o odpowiednim rozmieszczeniu gniazdek elektrycznych oraz włączników światła. Tego typu pracami powinien zająć się wyłącznie wykwalifikowany i doświadczony specjalista. Podczas urządzania kuchni oraz łazienki, warto pomyśleć o wykorzystaniu drewna. Tutaj również nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale dające naprawdę niesamowity efekt końcowy.

Drewniane domy w systemie szkieletowym - projekty i ceny

Firmy budujące i projektujące domy składane - na co zwrócić uwagę?

Gotowy dom szkieletowy, to jedna z najczęściej spotykanych ofert proponowanych przez firmy budowlane. Taka oferta obejmuje kompleksowe prace związane z przygotowaniem terenu pod budowę, postawieniem domu, a nawet wykończeniem go pod klucz. Przy wyborze firmy powinniśmy kierować się przede wszystkim opiniami, a także dotychczasowymi realizacjami.

Oczywiście oferta, która nas interesuje powinna być jak najbardziej szczegółowo przedstawiona. Tak, abyśmy wiedzieli, co dokładnie obejmuje końcowa cena za wybudowanie domu. Często firmy przedstawiają na swojej stronie gotowy dom z podaną ceną. Niekoniecznie muszą to być małe domki letniskowe, ale również całoroczne domy przeznaczone do zamieszkania.

Cena domów szkieletowych

Już wiemy, że domy szkieletowe w porównaniu do domów wybudowanych metodami tradycyjnymi są stosunkowo tanie. Ich średni koszt realizacji do stanu deweloperskiego wynosi od 250 tys. do ok 350 tys. zł. Trzeba jednak zorientować się, czy cena obejmuje również projekt, czy tylko samą realizację. Małe domki szkieletowe to koszt rzędu już od ok. 100 tys. złotych.

Poszukując firm, które zajmują się realizacją domów szkieletowych, warto również przy okazji sprawdzić, czy dana firma zajmuje się budową innych obiektów. Wśród nich wymienimy garaże, budynki gospodarcze, czy też wiaty. Oczywiście wymiary garażu dwustanowiskowego powinny uwzględniać możliwości, jakimi dysponujemy na swojej działce. Jeżeli nie możemy garażu wkomponować w zarys domu, to dobrze jest pomyśleć o garażu wolnostojącym. Standardowe wymiary garażu dwustanowiskowego wynoszą 3x5 lub 3x6 metrów. Szkieletowe domy drewniane to wybór wart rozważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej