Domy z bali – od górali i nie tylko

Małe domy z bali i ich popularność

Choć w naszym kraju budownictwo tradycyjne nadal wiedzie prym, coraz częściej spotyka się inne rozwiązania, jak choćby domy szkieletowe albo domy z bali. Te ostatnie mają bardzo specyficzny klimat, który wielu osobom kojarzyć się może z górskim mikroklimatem.

Polskie budynki z bali drewnianych zdobywają zatem zainteresowanie tych, którym z jednej strony zależy na oryginalności, z drugiej natomiast na zastosowaniu naturalnych materiałów oraz metod wznoszenia budynku.

Jeśli mowa o projektach domów z bali, jest ich obecnie na polskim rynku coraz więcej. Parterowe i z poddaszem użytkowym, bardzo dobrze przystosowane są do rosnących potrzeb odbiorców. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się obecnie małe domy z bali, te, których powierzchnia użytkowa wynosi nieco ponad 100 metrów. Za większe należy rzecz jasna zapłacić odpowiednio więcej (pamiętając o tym, że mamy do czynienia z drogim budulcem). Marzysz o takim domu? Kliknij w ten formularz i znajdź firmę, która zbuduje dom z bali na twoje zlecenie.

Całoroczne domy z bali drewnianych

Ten specyficzny i coraz bardziej doceniany typ budownictwa ma swoje rozliczne zalety:

  • domy z bali dostępne są obecnie zarówno w wersji bardzo klasycznej, jak i nawiązującej do nowoczesnych trendów w świecie budownictwa
  • mają bardzo efektowny wygląd
  • domki z bali stawia się dość szybko
  • bardzo dobrze utrzymują one ciepło
  • ciekawie prezentują się na terenach zielonych z nasadzeniami, zwłaszcza w pobliżu lasów
  • uchodzą za najzdrowszy typ budownictwa

Domki z bali nie są jednak również pozbawione wad. Pierwszym i zarazem bardzo istotnym ich mankamentem jest cena. Za wykonanie budynku mieszkalnego o powierzchni użytkowej około 150 metrów kwadratowych zapłacić trzeba co najmniej 500-550 tysięcy złotych. W cenę ową nie jest wliczony biały montaż, koszt fundamentu oraz instalacji.

W opinii wielu osób zatem sformułowanie „tanie domy z bali” to wręcz oksymoron. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest bowiem postawienie domu szkieletowego lub wykonanego z keramzytu. Nierzadko także tradycyjne budownictwo sprawdza się lepiej, kiedy w grę wchodzi cena.

Ponadto w przypadku chęci zrealizowania marzenia inwestora o własnym całorocznym domu z bali należy pamiętać o tym, że jego wykonanie powierzyć należy wyspecjalizowanej ekipie fachowców. Tak, jak w przypadku domów szkieletowych, tutaj również niezwykła precyzja w dopasowaniu do siebie każdego elementu ma kluczowe znaczenie.

Projekty domów z bali – materiał wykonania

Przygotowanie drewna nadającego się do budowy domu z bali okrągłych czy kwadratowych wymaga sporo pracy. Musi ono być obrobione i częściowo wysuszone zaraz po ścięciu, następnie przychodzi czas na sezonowanie.

Powinno ono trwać przynajmniej dwa lata, najlepiej kilka. To bardzo istotne, bo w przeciwnym przypadku miałoby one nieprawidłowy poziom wilgotności. Sprawiłoby to, że domy z bali drewnianych nie mogłyby być z nich wykonane. Optymalna wilgotność drewna przeznaczonego na ten cel po sezonowaniu powinna wynieść 18-19%.

Świerk, modrzew lub sosna syberyjska – ich drewno najczęściej wykorzystuje się do tworzenia całorocznych domów od górali. Posiada ono bowiem specyficzne właściwości, które doceniają cieśle i budowniczy drewnianych konstrukcji. Wytrzymałe, odpowiednio twarde i trwałe, staje się materiałem idealny. Bale okrągłe to wybór wielu inwestorów.

Polskie domy z bali drewnianych – cena

Jak już wspomnieliśmy, średnia cena stworzenia domu jednorodzinnego tą metodą to przynajmniej 500 tysięcy złotych. Oczywiście każda z ekip budowlanych ma swój własny cennik, z którym warto się zapoznać jeszcze przed zleceniem prac. Ceny małych domów z bali są niższe, bo nie trzeba do ich zbudowania dużej ilości drogiego dość surowca. Nadal jednak nie można powiedzieć, że w naszym kraju jest możliwość tego, by budować tanie domy z bali. Ich specyfika wymaga bowiem odpowiednio wysokiej ceny ze względu na:

  • kosztowny materiał wykonania
  • konieczność perfekcyjnego dopasowania do siebie poszczególnych elementów
Ciekawe domy z bali w górskim krajobrazie, w tym także małe domy z bali drewnianych i niewielkie domki letniskowe z bali
Domy z bali – opis, charakterystyka, ceny, opinie, ciekawe projekty

W cennikach, co już podkreślaliśmy, nie uwzględnia się zwykle kosztów wylania fundamentów. W przypadku domów, które są całoroczne, musi się on bowiem pojawić. Kiedy natomiast inwestora interesuje nieduży letniskowy dom z balami drewnianymi w składzie, nie musi brać pod uwagę tego wydatku. Taki budynek bowiem nie jest trwale związany z gruntem.

Ciekawe projekty domów z bali

Opinie na temat małych domów z bali

Choć wielu osobom ten typ budownictwa odpowiada pod względem estetycznym, skłaniają się one ku tradycyjnej metodzie, która w naszym kraju jest najbardziej popularna. Choć oczywiście powstają domy pasywne, szkieletowe czy keramzytowe, murowane ściany to dla wielu osób synonim bezpieczeństwa i niezawodności.

Trzeba jednak wiedzieć, że domy z bali podlaskie (lub te od górali, o których wspominaliśmy) to de facto przykład tradycyjnego budownictwa, które szereg lat temu było bardziej popularne. Wykorzystuje się do ich tworzenia bale o grubości od 8 do 30 cm, dbając o ich doskonałe zabezpieczenie przed ogniem, działalnością szkodników czy warunków atmosferycznych. Popularność zdobywają też budynku z bali klejonych, ich cennik jest jednak jeszcze wyższy niż w przypadku domów z bali litych.

Popularność małych domków z bali

Wszystko wskazuje na to, że Polacy coraz częściej wybierają dla siebie rozwiązania niestandardowe, gdy chodzi o budownictwo. Dlatego prócz domów pasywnych czy szkieletowych również te z bali drewnianych zdobywają popularność (szczególnie w określonych rejonach kraju, jak podlaski czy małopolski).

Nowoczesne domy pasywne czy nawiązujące do tradycji drewniane to bardzo ciekawe przełamanie standardów w świecie budownictwa. I choć tanich domów z bali raczej nie znajdziemy, to z pewnością warto zainwestować w ich budowę wtedy, kiedy pragniemy cieszyć się budynkami nawiązującymi do świata natury, zdrowymi i ciepłymi.

Ich projekty coraz częściej zaskakują swoją różnorodnością, a zastosowane w nich rozwiązania nierzadko dopuszczają także opcję połączenia ich z bardziej nowoczesnymi formami wykończenia (na przykład płyty kartonowo-gipsowe na ścianach wewnętrznych) i typowo drewnianym zewnętrzem. Podkreślić należy, że podlaskie (i stawiane przez górali) domy z bali okrągłych mają swój specyficzny klimat, którego nie sposób z niczym porównać!

ikona podziel się Przekaż dalej