Dom z prefabrykatów betonowych

Mówi się o nich domy drukowane, ponieważ jeszcze kilkadziesiąt lat temu, nie wyobrażano sobie stawiania domów z gotowych modułów. Dziś to jest nie tylko możliwe, ale nawet coraz bardziej popularne. Domy z betonu stawiane są z gotowych prefabrykatów betonowych, a dokładniej z płyt betonowych. Ich ceny są porównywalne do budowy domów jednorodzinnych przy zastosowaniu tradycyjnych materiałów. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o betonie.

Domy z elementów betonowych posiadają następujące zalety:

  • Krótki czas budowy - tzw. domy drukowane stawiane są w ciągu 3-4 tygodni. Natomiast ich wykończenie do stanu pod klucz zajmuje zaledwie kilka miesięcy. Dlatego posiadając wystarczający budżet inwestycja powinna potrwać maksymalnie 3-4 miesiące
  • Możliwość wykończenia w identyczny sposób, jak w przypadku tradycyjnego budownictwa - domy z elementów betonowych z zewnątrz oraz wewnątrz w niczym się nie różnią od tradycyjnych domów jednorodzinnych. Do ich wykończenia można zastosować te same materiały budowlane.
  • Szeroki wybór projektów - dom z lanego betonu może przybrać tradycyjną, jak i również nowoczesną formę. Bogaty wachlarz projektów pozwoli na znalezienie dogodnej formy budynku jednorodzinnego.
  • Brak uzależnienia prac budowlanych od warunków atmosferycznych - w odróżnieniu od tradycyjnego budownictwa mieszkalnego, budowa odbywa się bez względu na pogodę
  • Brak niespodziewanych kosztów budowy - już przy zaakceptowaniu projektu, znamy dokładne koszty budowy domu w stanie surowym. Zmienne koszty mogą dotyczyć jedynie wykończenia budynku, czyli w czasie kiedy mamy możliwość podejmowania różnych decyzji.
  • Możliwość zamówienia prefabrykatów, jeszcze przed wydaniem pozwolenia na budowę - dom z prefabrykatów betonowych może być realizowany zanim otrzymamy oficjalne pozwolenie na budowę. W ten sposób znowu przyczyniamy się do znacznie szybszej realizacji inwestycji
  • Energooszczędność budynku - domy z betonu uchodzą za wyjątkowo energooszczędne. Wybudowane w odpowiedniej technologii mogą stać się nawet budynkami pasywnymi. Tutaj przykładem może okazać się keramzyt, czyli lekkie moduły zawierające w sobie pęcherzyki powietrza. Tak zwane domy drukowane wyróżniają się doskonałą izolacją termiczną oraz akustyczną. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chudym betonie?

Dom z prefabrykatów betonowych wyróżnia się następującymi słabymi stronami:

  • Konieczność trzymania się jednej wersji projektu - dom z lanego betonu jest wykonywany pod zamówienie. Prefabrykaty produkuje się według wcześniej ustalonych wymiarów. Dlatego w czasie tego etapu domy drukowane w żaden sposób nie mogą być modyfikowane.
  • Działka budowlana z możliwością wjazdu sprzętu ciężkiego - domy z elementów betonowych niosą kolejne utrudnienie w postaci transportu ciężkich modułów o bardzo dużych gabarytach. W związku z tym zbyt wąska lub ciasna działka może się przyczynić do uniemożliwienia prac budowlanych.
  • Ograniczona ilość firm podejmujących się tego typu prac - decydując się na dom z lanego betonu, należy koniecznie mieć na uwadze, że nie wszystkie firmy zajmują się takimi inwestycjami. Dodatkowo spośród nich, tylko nieliczne posiadają odpowiednie referencje oraz doświadczenie.

Technologia q-moduł

Domy z elementów betonowych okazują się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Niektóre firmy decydują się na tworzenie własnej technologii, przez co proces budowy może się nieco różnić od siebie.

Jedną z polecanych jest technologia q-moduł. Firma zajmująca się budową domów tym sposobem nazywa Q-modułem zarówno technologię, jak i sam materiał budowlany. Technologia Q-moduł, opiera się na produkcji monolitycznych modułów przestrzennych. Można zatem wyobrazić sobie gotowe ściany, które są następnie składane w budynek. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj także ten artykuł z poradami na temat wiercenia w betonie.

Domy z betonu wykorzystują najbardziej zaawansowane technologie. Najczęściej mają bardzo atrakcyjne ceny.
Domy z betonu - opinie, zalety, wady, ceny, najlepsze technologie budowy

Technologia Q-moduł gwarantuje najwyższą jakość wykonania. Każdy moduł jest zbrojony hybrydowo. Jednocześnie wszystkie są już produkowane z otworami okiennymi i drzwiowymi, tak by po ich zamontowaniu można przejść do prac stolarskich. Tego typu domy z betonu zawierają w sobie również rozplanowane i gotowe instalacje.

Beton architektoniczny - zobacz cenę!

Dom z lanego betonu może zostać wykonany również w technologii Baumat. Jest on stworzony przez firmę Baumat ponad 20 lat temu. Dom z żelbetu stawiany tym sposobem spełnia zasady systemu otwartego. Technologia Baumat opiera się o modułowe ściany jedno-, dwu- lub trójwarstwowe, stropy oraz schody. Dom z żelbetu oferowany przez firmę Baumat wyróżnia się precyzją wykonania oraz możliwością elastycznego podejścia podczas tworzenia projektów. A może zainteresuje cię także artykuł o betonie wodoszczelnym?

Dom z żelbetu - ceny i opinie

Chcąc się dowiedzieć jakie są ceny i opinie na temat domów z płyt betonowych, możemy zasięgnąć szybkich informacji na różnych forach budowlanych. Domy modułowe o powierzchni ok. 100 m2 w stanie surowym otwartym będą kosztować ok. 160 tys. zł. Ceny za stan surowy zamknięty domu z płyt betonowych wzrosną do ok. 200 tys. zł. Natomiast chcąc uzyskać stan deweloperskim, opinie wskazują na koszty rzędu 280 tys. Zł. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także artykuł o betonie konstrukcyjnym.

Domy modułowe są doskonałą propozycją dla osób, które nie boją się nowości. Opinie na temat budownictwa z płyt betonowych są wyjątkowo pozytywne. W takim razie możemy być spokojni o funkcjonalność oraz wygodę, jaką oferuje dom z żelbetu. Ty bardziej, że technologie modułowe cały czas są unowocześniane.

ikona podziel się Przekaż dalej