Dom z gotowych elementów, czyli jaki?

Dom z gotowych elementów powstaje w hali produkcyjnej. Optymalne warunki panujące na halach sprawiają, że poszczególne elementy są wykonane w sposób bardzo dokładny. Nie ma problemu z ich późniejszym połączeniem. Prefabrykaty docierają na miejsce budowy w gotowych do montażu elementach. Jedyną pracą poprzedzającą montaż jest wylanie fundamentów. Jednocześnie jest to jedyna praca na mokro, którą możemy wykonać wyłącznie w sprzyjających warunkach pogodowych. Domy prefabrykowane nie wymagają prac na mokro, dzięki czemu mogą być montowane o każdej porze roku. W czasie prac nie występują także przerwy technologiczne (jak ma to miejsce w tradycyjnym budownictwie murowanym). Dzięki temu, czas wykonania kompletnego domu wynosi od kilku do kilkunastu tygodni.

Rodzaje domów prefabrykowanych

Pojęcie domów prefabrykowanych jest dość ogólne. Istnieje wiele technologii budowlanych, które opierają się na budowie domów z gotowych elementów. W Polsce największą popularnością cieszą się domy o konstrukcji szkieletowej. Owa technologia, jak sama nazwa wskazuje, polega na wykonaniu szkieletowej konstrukcji nośnej. Gotowe elementy są zazwyczaj stworzone z drewna, jednak w ofertach producentów pojawiają się także szkielety stalowe.  Szkieletowe domy drewniane posiadają przeważnie do 6 metrów szerokości oraz do 9 metrów długości. Mogą być wykorzystane jako domki letniskowe bądź domy całoroczne, występują także w wersji z poddaszem. Jedną z popularnych konstrukcji szkieletowych są domy kanadyjskie. Tak zwane kanadyjczyki wyróżniają się szybkim czasem wykonania oraz zadowalającymi parametrami termoizolacyjnymi, czyniąc z nich dom energooszczędny. W ofertach producentów pojawiają się kanadyjskie budynki energooszczędne, a nawet domy pasywne. Tego rodzaju domy drewniane wyróżniają także atrakcyjne ceny wykonania. Domy kanadyjskie będą tańsze w wykonaniu niż obiekty murowane o podobnej kubaturze, tańsza jest także budowa domu tego rodzaju. Niemal wszystkie projekty domów prefabrykowanych nadają się także na wąską działkę lub jako domy letniskowe.

Kolejnym interesującym rodzajem budynków prefabrykowanych są domy z keramzytobetonu. Te prefabrykowane domy wyróżniają się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną (co charakteryzuje domy pasywne) oraz szybkością montażu. Projekty domów keramzytobetonowych są dość zróżnicowane, dzięki czemu łatwo wybrać obiekt o bardziej nietypowej, eleganckiej kubaturze. Warto także dodać, że tego typu domy modułowe powstają zazwyczaj z elementów wielkoformatowych. Ich ostateczny rozmiar oraz kształt jest oczywiście uzależniony od projektu. Możliwa jest budowa domów parterowych, domów jednorodzinnych, z płaskim dachem, a nawet z garażem. W fabryce przygotowuje się kompletne moduły. Ściany posiadają już otwory okienne oraz rozprowadzenie instalacji elektrycznej.

Domy pasywne, jak domy z prefabrykatów keramzytobetonowych, wymagają dużej precyzji montażowej. Pewnym problemem może okazać się waga poszczególnych elementów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie doświadczonej ekipy wykonawców, która posiada projekty domów prefabrykowanych, przygotuje materiały w hali produkcyjnej i zapewni pełną usługę montażową.

Bardzo popularne są także prefabrykowane domy drewniane z bali. Jeśli szukasz firmy budowlanej, która wykona dla ciebie taką inwestycję, tutaj możesz skorzystać z usługi Szukaj Wykonawcy, gdzie po wypełnieniu formularza otrzymasz oferty najlepszych i sprawdzonych fachowców z twojej okolicy, którzy podejmą się tego zadania.

Gotowe domy z prefabrykatów są bardzo szybkie. Od razu można zacząć je wykańczać. Mogą być to domy betonowe lub drewniane.
Domy z gotowych elementów - jak zbudować dom w kilka tygodni?

A może gotowe domy z prefabrykatów małowymiarowych?

Dom z gotowych elementów małowymiarowych to kolejne ciekawe rozwiązanie, głównie ze względu na to, że budowa domu tego rodzaju nie jest absorbująca czasowo, a stan surowy jest gotowy w naprawdę krótkim czasie. Wielkość prefabrykatu nie przekracza wysokości jednej kondygnacji budynku. Wyróżniamy tutaj takie materiały na domy pasywne, jak:

Panele PCW – tworzą szalunek tracony. Ściany zewnętrzne przybierają grubość do 19 cm. W ich wnętrzu znajdują się specjalne komory przeznaczone do wylania zaprawy cementowej. Gotowe domy z paneli PCW wymagają jeszcze wykonania ocieplenia elewacji. Technologia ocieplenia może być taka sama, jak w przypadku budynków wznoszonych w technologii murowanej. Dzięki temu kubatura nie wyróżnia się spośród innych zabudowań.

Płyty zrębkocementowe – składają się ze zrębków drewnianych, sprasowanych z masą cementową oraz szkłem wodnym. Podobnie jak panele PCW tworzą szalunek tracony. Układamy je równolegle do zewnętrznej i wewnętrznej strony domu, spinając specjalnymi klamrami. Dom z gotowych płyt zrębkocementowych nie wymaga dodatkowego ocieplenia elewacji. Płyty przeznaczone na ściany zewnętrzne posiadają już wbudowane ocieplenie, które zapewnia odpowiedni poziom termoizolacji budynku, więc takie gotowe domy nie wymagają dodatkowych prac pod tym względem.

Panele styropianowe – panele przeznaczone na ściany zewnętrzne posiadają grubość 19 cm. W ich wnętrzu znajduje się dodatkowe zbrojenie, zapewniające sztywność konstrukcji nośnej. Dom z gotowych elementów styropianowych posiada dobry poziom termoizolacji. Co więcej, ściany są całkowicie pozbawione mostków termicznych. Ich powierzchnia wymaga dodatkowego wykończenia, jednak takie gotowe domy powstają w kilka do kilkunastu tygodni.

Domy składane z elementów - projekty

Domy z prefabrykatów mogą posiadać zróżnicowaną wielkość, kształt dachu i wygląd kubatury. W chwili obecnej największą popularnością cieszą się gotowe projekty domów. Seryjna produkcja prefabrykatów sprawia, że takie rozwiązanie jest dla inwestora tańszym i bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem. W razie potrzeby można też zainwestować w indywidualne projekty domów. Jednak jest to znacznie droższe rozwiązanie, które nie cieszy się zbytnią popularnością. Indywidualny projekt może także wygenerować wyższy cennik za usługę montażową.

Budowa z betonowych elementów i prefabrykatów jest szybsza, jednak to, ile kosztuje budowa domu z prefabrykatów jest dość kosztowne.
Domy z gotowych elementów - jak zbudować dom w kilka tygodni?

Ile kosztuje budowa domu z prefabrykatów? Jakie są ceny?

Atrakcyjne ceny budowy domów z prefabrykatów są jedną z najczęściej docenianych zalet owego budownictwa. Warto jednak pamiętać, że poszczególne technologie mogą generować mniejsze lub większe wydatki. Nie bez znaczenia będzie też cennik producentów, który może wykazywać duże rozbieżności. Najtańsze domy kanadyjskie w technologii szkieletowej wybudujemy za ok. 1 500 zł/m2. Z kolei domy z keramzytobetonu lub prefabrykatów małowymiarowych pochłoną ok. 1 700 zł/m2. Mowa tu o budynkach w stanie surowym zamkniętym. Do kosztów całkowitych należy także doliczyć cenę wykończenia. Koszty budowy pod klucz domu ze składanych elementów to kolejne 700 – 800 zł/m2. W ofertach wielu producentów istnieje możliwość wykonania domu do standardu pod klucz. Cennik jest wtedy uzależniony od standardu wykończenia.

Powyższe ceny stanowią wartości orientacyjne. Cennik poszczególnych wykonawców może się nieznacznie różnić. Ostateczna cena zależy też od stopnia skomplikowania bryły budynku oraz zastosowanych rozwiązań technologicznych. Jeśli interesuje cię budowa z prefabrykatów, w tym artykule znajdziesz porównanie kosztów budowy, jeśli chodzi o drewniane domy i tradycyjne.

Czy warto inwestować w dom z gotowych płyt?

Wszystkie domy prefabrykowane, także domy drewniane, mają swoje wady oraz zalety. Bezsprzecznym atutem pozostają atrakcyjne ceny wykonania. Jednak to jeszcze nie wszystko. Gotowe domy drewniane w konstrukcji szkieletowej (np. domy kanadyjskie) oraz budynki z prefabrykatów mało i wielkoformatowych odznaczają się dużą szybkością wykonania. Prefabrykaty powstają na hali produkcyjnej przez około miesiąc. Montaż budynku trwa dodatkowe kilka do kilkunastu tygodni. W porównaniu z tradycyjną technologią murowaną, jest to znacznie lepszy wynik. Murowane domy jednolite powstają przeważnie przez dwa lata. Pierwszy rok obejmuje doprowadzenie nieruchomości do stanu surowego zamkniętego. W drugim roku wykonuje się prace wykończeniowe. Przyspieszenie owych robót jest co prawda możliwe, ale generuje znacznie większe ceny materiałów budowlanych.

Domy z prefabrykatów, w tym domy kanadyjskie czy nawet dom drewniany, nie są tak żywotne jak ich murowane odpowiedniki. Nie będą obiektem służącym do zamieszkania przez wiele pokoleń. Jednak inwestycja wydaje się warta rozważenia. Domy drewniane i keramzytobetonowe z pewnością spełnią oczekiwania wielu inwestorów, także jako dom parterowy czy drewniane całoroczne domy z dala od miasta. Jeśli zainteresował cię temat domów kanadyjskich i domów szkieletowych, w naszym artykule: Budowa domów z prefabrykatów znajdziesz jeszcze więcej cennych informacji, dotyczących technologii, cen i materiałów.

ikona podziel się Przekaż dalej