Budynki kontenerowe a domy modułowe

Domy z kontenerów – krótka charakterystyka

Domy z kontenerów to jeden z rodzajów domów modułowych. Mogą one mieć różne zastosowanie, jak i inny czas realizacji. Sprawdzają się głównie w obszarze przemysłowym jako budynki gastronomiczne czy mobilne magazyny. Często spotykanym rozwiązaniem jest także stworzenie biura w budynku z kontenerów morskich. Coraz częściej jednak domy modułowe służą także do wykonania domu jednorodzinnego. Choć kwestia ogrzewania i innych instalacji może być sporna, to jednak najnowsze technologie pozwalają na takie rozwiązania.

Do budowy wykorzystuje się kontenery morskie, które w zależności od wyboru mogą być używane lub całkowicie nowe. Kontener taki składa się z ramy stalowej oraz ścian, podłogi i sufitu. Aby ściany były termoizolacyjne, stosuje się wełnę mineralną jako wypełnienie. Druga opcją jest izolacja poliuretanowa w formie płyt PUR.

Ocieplenie zewnętrzne może zostać wykonane z podobnych materiałów jak w przypadku budynków tradycyjnych. Wewnętrzne strony ścian kontenerów morskich wykłada się płytami wiórowymi lub gipsowo-kartonowymi. Dzięki temu można wykończyć dom od środka dowolnie. Jeśli chodzi o wymiary, to standardowy kontener morski nie jest duży. Posiada 12,2 m długości, 2,4 m szerokości oraz 2,9 m wysokości. A może zainteresuje cię także ten artykuł z opiniami na temat domów modułowych?

Zalety i wady domów z kontenerów

Niewątpliwą zaletą budynków kontenerowych jest szybki czas realizacji. Zamówienie obejmuje zrobienie gotowego kontenera, który jedynie trzeba przetransportować na działkę i zamontować. Wymagane dodatkowo będzie tylko podłączenie wszelkich instalacji. Porównując czas powstania budynku kontenerowego, a tradycyjnego to jest to ogromna różnica. Kolejną zaletą jest możliwość przeniesienia domu w dowolnie wybrane inne miejsce. Co więcej, można bez problemów dołączyć dodatkowe moduły, jeśli obecna powierzchnia użytkowa jest za mała. Taka opcja pozwala na dużo szybsze remonty niż w przypadku domu tradycyjnego.

Choć z daleka dom z kontenerów może wyglądać jak barak czy pomieszczenie socjalne na budowie, to jednak z bliska sytuacja wygląda inaczej. Często takie budynki są bardziej komfortowe i zadbane niż niejedno mieszkanie w bloku czy kamienicy. Ceny również zachęcają i ściągają coraz więcej klientów zainteresowanych zakupem domu z kontenerów nowych czy używanych na działkę. Przyglądając się poniżej wymienionymi cenami zdecydowanie widać przewagę budynków kontenerowych nad tradycyjnymi.

Wymieniając zalety warto również wspomnieć o wadach domów z kontenerów. Największym problemem może okazać się brak regulacji prawnych. Budynek kontenerowy może nie zostać uznany za budynek mieszkalny z uwagi na brak fundamentów. Może to spowodować kłopoty przykładowo podczas podłączania sieci elektrycznej. Kolejnym minusem postawienia kontenera na działce i zaadaptowania go do celów mieszkalnych mogą być wysokie koszty ogrzewania. Z roku na rok jednak zima w Polsce jest łagodniejsza, więc nie koniecznie mogłyby to być ostatecznie duże kwoty. Letniskowe lub całoroczne domy z kontenerów nie każdemu mogą się podobać, co również może być ich wadą. Mają one specyficzny wygląd odbiegający od tradycyjnych budynków jednorodzinnych. Nowe lub używane kontenery morskie wyglądają jednak dość minimalistycznie.

Ceny i opinie o domach kontenerowych

Cena domu z kontenerów jest indywidualna i zależna od idei inwestora. Projekty domów kontenerowych uwzględniają oczekiwania klienta, jak i wstępny szkic oraz możliwości aranżacji. Bazując na tych informacjach firma zajmująca się projektami domów jest w stanie wycenić planowany budynek. Jak już wcześniej zostało wspomniane, budynki kontenerowe można postawić w krótkim czasie. Jest to zwykle około miesiąca w zależności od wielkości projektu.

Średnia cena za 1 m2 domu z kontenerów może wynosić około 3000 zł. W cenie tej uwzględnione jest wykończenie i jest to stan techniczny domu „pod klucz”. Dodatkowe koszty, z którymi należy się liczyć, to transport oraz montaż. Zazwyczaj jest to odpowiedni 1000-3000 zł oraz 2000-3000 zł. Podsumowując przykładowo dom parterowy o powierzchni 100 m2 kosztować może w granicach 280-300 tys. zł.

Koszt wykończenia domu czy wyposażenia to już kwestia indywidualna. Każdy może zaaranżować przestrzeń zgodnie z własnymi oczekiwaniami i pomysłami. Materiały czy meble potrzebne urządzenia domu nie różnią się od tych wykorzystywanych w tradycyjnym budownictwie, ponieważ korzysta się z tej samej oferty marketów budowlanych czy producentów.

Domy z kontenerów morskich, a także cena i projekty domów
Domy z kontenerów morskich, a także cena i projekty domów

Jedną z firm zajmujących się domami z kontenerów jest Flexicube. W kręgu ich zainteresowań są zarówno nowe, jak i używane kontenery morskie. Firma Flexicube posiada gotowe projekty oraz modele domów kontenerowych, ale także jest gotowa na stworzenie od podstaw projektu domu według wizji klienta. Przy pomocy firmy Flexicube powstają nie tylko budynki mieszkalne, ale także biura, lokale gastronomiczne czy stoiska handlowe.

Porady praktyczne dotyczące budynków kontenerowych

Domy z kontenerów a formalności prawne

Jak już wcześniej zostało wspomniane, polskie prawo nie posiada regulacji prawnych dotyczących domów z kontenerów. Aby obiekt stał się budynkiem mieszkalnym musi posiadać fundamenty. Jak wiadomo jedną z zalet domów z kontenerów jest mobilność, co oznacza, że stawianie fundamentów jest zbędne. Bez nich budynek może być jedynie tzw. tymczasowym obiektem budowlanym.

Stawiając budynek kontenerowy nie jest potrzebne pozwolenie na budowę, bo jako takiej w rzeczywistości nie będzie. Konieczne jest jedynie odpowiednie zgłoszenie do konkretnego wydziału w lokalnym urzędzie. Nie ma ono jednak bezterminowej ważności.

W efekcie daje to konieczność przeniesienia domu po 3 miesiącach w inne miejsce. Co niekoniecznie musi być wygodnym rozwiązaniem. Dopóki polskie prawo nie ureguluje kwestii domów z kontenerów, to ciężko będzie, aby ten trend wszedł na Polski w pełni.

Domy kontenerowe całoroczne czy letniskowe? Instalacje i przyłącza

Jeśli chodzi o sprawę ogrzewania, to najlepiej wybrać instalację o dużej wydajności, ale niezajmującą dużo miejsca, ponieważ każdy skrawek kontenera jest na wagę złota. Warto zastanowić się nad ogrzewaniem podłogowym czy dwufunkcyjnym kotle gazowym. Są to rozwiązania, które nie potrzebują dużo przestrzeni w domu. Również inne sposoby ogrzewania są polecane. Przykładowo może to być ogrzewanie promieniami podczerwonymi czy tradycyjnym kominkiem.

Aby dom z kontenerów był jeszcze bardziej ekologiczny i pasywny można zainstalować pompę ciepła czy kolektory słoneczne. Nie są to jednak tanie instalacje i niewątpliwie mogą zwiększyć koszty realizacji projektu oraz późniejszej eksploatacji. Dlatego warto takie opcje dobrze przemyśleć.

W myślach potencjalnych klientów może się pojawić obawa odnośnie przegrzania budynku latem. Jednym z rozwiązań może okazać się ustawienie domu w zacienionym miejscu w pobliżu drzew. Kiedy jednak ta opcja odpada ze względów czysto terenowych, to można skorzystać z klimatyzacji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii technologie budowy