Domy z odpadów czyli z czego?

Tematyka recyklingu i używaniu materiałów pochodzących z odpadów już od pewnego czasu interesuje naukowców, architektów i dziennikarzy. To oni w wielu miejscach na ziemi eksperymentują i budują domy z odpadów. Warto wspomnieć choćby Waste House w Brighton, RECYhouse pod Brukselą czy domy budowane przez firmę Phoenix Commotion w różnych miejscach Stanów Zjednoczonych.

Do budowy Waste House wykorzystano 20 tysięcy szczoteczek do zębów, około 2 tony jeansów, 4 tysiące pudełek DVD, 2 tysiące dyskietek, 4 tysiące kaset VHS, 2 tysiące używanych kawałków wykładziny dywanowej i 500 dętek rowerowych. Niektóre z nich służyły jako materiały konstrukcyjne, inne dawały izolację cieplną oraz akustyczną.

Do budowy RECYhouse użyto odpadów plastikowych i starego papieru, gumy z odzysku, płyt ceramicznych zawierających cząstki starego, twardego styropianu i prasowanej wełny mineralnej z odzysku. Użyto sprasowanych butelek typu PET, ścinek zużytej odzieży oraz filtrów do kawy.

Dużo większą różnorodność materiałową stosuje firma Phoenix Commotion. Każdy z budowanych przez tę firmę domów z odpadów, a mają ich na koncie kilkanaście, jest inny i niepowtarzalny. Wśród zastosowanych materiałów budowlanych można znaleźć puszki, korki, butelki, stare T-shirty, płyty CD, tablice rejestracyjne, stare dachówki, odłamki luster, gałęzie, a nawet kości zwierząt.

Różnorodność materiałowa jest jak widać ogromna, choć widać wyraźnie, że głównym celem budowy domów z recyklingu jest ponowne wykorzystanie materiałów, które nie ulegają biodegradacji, a proces ich rozkładu liczony jest w setkach lat. Na razie wszystkie wyżej wspomniane projekty można traktować raczej jako ciekawostkę, która przyczynia się do rozwoju wiedzy na temat wytrzymałości użytych materiałów czy ich energochłonności, trudno bowiem przewidzieć trwałość tych konstrukcji.

Warto jednakże pamiętać, że to, co dla jednych jest eksperymentem i krokiem w kierunku usystematyzowania możliwości wykorzystania materiałów z recyklingu, dla innych jest codziennością. Przecież nie od dziś materiały z odzysku wykorzystuje się w bardzo biednych dzielnicach wielkich miast. To właśnie w slumsach stare opony, drewno z odzysku czy stare szmaty są podstawowym materiałem budowlanym.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty koszące

Masz dość koszenia trawnika i szukasz rozwiązania, jak tego uniknąć? Jest bardzo proste rozwiązanie - robot koszący. Robot skosi trawę za Ciebie. Sprawdź najczęściej wybierane roboty koszące.

Czy w Polsce buduje się domy z odpadów?

Wydaje się, że domy z recyklingu to dla większości Polaków wciąż nowy temat, choć materiałów rozbiórkowych używano do budowy nowych obiektów już wieki temu. W podczęstochowskim Olsztynie rozebrano zamek, a z odzyskanych materiałów zbudowano kościół. Technologię używania do budowy gliny i słomy wykorzystywano również do budowy szachulcowej, a domy tak zbudowane można spotkać w Sudetach i na Pomorzu.

Przy tradycyjnej współczesnej budowie wykorzystuje się ponownie drewno czy materiały rozbiórkowe służące często do utwardzenia drogi, ale niewiele się słyszy o budowie domów z opon czy plastikowych butelek. Pojawiają się jednak pionierzy, którzy budują domy z opon, akilka lat temu głośno było o rozpoczętej w Mierzeszynie pod Gdańskiem budowie takiego domu. Nie udało się nam jednak uzyskać informacji czy projekt ten został ukończony, bo media milczą na ten temat.

Czy domy z recyklingu to domy ekologiczne?

Na koniec powstaje pytanie czy domy z recyklingu to rzeczywiście domy ekologiczne. Wydaje się bowiem, że stosowane przy ich budowie materiały nie są materiałami naturalnymi. Co jest bowiem naturalnego w gumie, plastikowych butelkach czy puszkach? Przecież to materiały wyprodukowane przy użyciu chemii i zupełnie nie biodegradowalne. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że zamiast leżeć na wysypisku materiały te zostaną użyte po raz drugi, to z całą pewnością możemy uznać, że domy z odpadów są domami ekologicznymi.

Warto również dodać, że przepisy Unii Europejskiej mówią, że do 2020 roku do recyklingu ma się nadawać aż 70% materiałów używanych w budownictwie. Wydawać by się mogło, że to bardzo dużo, ale okazuje się, że aż 85% materiałów budowlanych nadaje się do powtórnego wykorzystania.  Niestety według szacunków w Polsce jedynie 30% materiałów używanych na budowie pochodzi z recyklingu. Daleko nam więc jeszcze do wymaganego przez Unię Europejską poziomu.

Warto również wspomnieć, że do budowy różnego rodzaju domów ekologicznych można otrzymać różnego rodzaju dofinansowania (więcej na temat możliwości otrzymania różnego rodzaju dofinansowania można uzyskać w tym artykule). Obecnie kształtuje się perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Być może znajdzie się w niej program dofinansowania do wykorzystywania odpadów w budownictwie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły