Projekty domów z gliny i słomy i ich zalety

Ekologiczne domy z gliny i słomy budowane są w wielu krajach o wysokiej stawiających na ekologię. Można spotkać je w Szwecji, Niemczech, Australii czy Stanach. W Polsce są rzadko spotykane, jednak do ich popularyzacji przyczyniła się Fundacja Cohabitat. Od kilkunastu lat zajmuje się ona promocją naturalnego budownictwa oraz projektowaniem, wykonawstwem, a także szkoleniem z zakresu budowy domu z gliny. Nowoczesne budownictwo gliniane promuje ekologię bez wyrzekania się rozwiązań technologicznych.  Powstaje coraz więcej pracowni zajmujących się projektowaniem naturalnego budownictwa. Tworzone projekty to nie są już lepianki z gliny i słomy, lecz budynki dowolnie kształtowane. Powstają domy nawiązujące do tradycyjnego budownictwa, a także nowoczesne o nieregularnych kształtach.

Jak wybrać firmę do budowy?

Firm oferujących różnego rodzaju domy drewniane, energooszczędne, modułowe czy pasywne jest coraz więcej. Różnią je zarówno cena, jak i jakość budowanych domów. Jak znaleźć tę odpowiednią? Zdecydowanie musisz zdobyć oferty przynajmniej z kilku źródeł, porównać je i dopiero potem podjąć decyzję.

A jak szybko i łatwo uzyskać wiele ofert? Wypełnij ten prosty formularz.. Na jego podstawie otrzymasz kilka ciekawych ofert od sprawdzonych firm.

Sprawdź!

Gliniane domy charakteryzują się przyjaznym dla człowieka klimatem. Utrzymują wilgotność na odpowiednim poziomie i mają doskonałą akustykę. Glina zapobiega powstawaniu kurzu i naładowaniom elektrostatycznym, co redukuje mikroorganizmy bytujące w kurzu. Ma to duże znaczenie dla alergików. Nie rozwijają się w nich pleśnie i grzyby. Glina konserwuje drewno, chroniąc je przed degradacją biologiczną. Nowoczesna lepianka daje wiele możliwości aranżowania przestrzeni wewnętrznej, a także tworzenia dowolnego kształtu budynku.

Glina i słoma to materiały w pełni ekologiczne. Są łatwe w pozyskaniu w każdym rejonie kraju. Nie wymagają specjalistycznej, skomplikowanej obróbki. Ich uzyskanie nie wymaga energii elektrycznej ani szkodliwych dla środowiska substancji. Po zburzeniu gliniane domy ulegają całkowitej biodegradacji. Ekologiczne domy z gliny i słomy to nowoczesne wysoko energooszczędne budynki. Z powodzeniem mogą osiągać parametry domów pasywnych. Ich estetyka jest niepowtarzalna i oryginalna. Współczesna lepianka podobnie do tradycyjnej ma grube ściany. Dom z gliny zapewnia komfort termiczny zarówno latem, jak i zimą.

Ekologiczne domy z gliny i słomy - technologie budowy

  1. Budownictwo gliniane z lekkiej gliny w systemie szkieletowym. To najczęściej spotykana technologia budowy glinianego domu w Polsce. Wykorzystuje się do niej wykonany z drewna lub stali szkielet. Następnie wypełnia się go mieszanką lekkiej gliny. Jest to tłusta glina z dużą domieszką dodatków organicznych. Powinna mieć ona gęstość poniżej 1200 kg/m³. W roli wypełniacza najczęściej występuje słoma pszeniczna, owsiana lub żytnia. Na ścianę przygotowaną z lekkiej gliny nakłada się tynk gliniany z dodatkiem słomy jęczmiennej.
  2. Budownictwo gliniane z ciężkiej gliny – konstrukcyjnej. Glina ciężka ma niewielki dodatek piasku i wypełniaczy organicznych. Mieszankę ubija się w szalunkach. Wznoszone ściany mają około 60 cm grubości. Zamiast mieszanki gliny j można wykorzystać gotowe bloczki gliniane. Takie ściany zewnętrzne ociepla się wełną mineralną lub lekką glinę. Wykańcza się ją tynkiem glinianym lub wapiennym. Ta technologia rzadko stosowana jest na terenie Polski.
  3. Technologia strawbale. Tu również przygotowuje się najpierw szkielet budynku. Na przygotowaną podstawę z drewna umieszczoną na fundamentach i zabezpieczoną przed wilgocią, układa się kostki sprasowanej słomy. Bale słomiane mogą stanowić elementy nośne. Przed przystąpieniem do budowy ścian nośnych kładzie się dach, by uchronić słomę przed nasiąkaniem. Ściany z kostek słomy spina się szpilkami z leszczyny lub bambusa. Mogą także zostać pokryte z zewnątrz siatką metalową. Na ściany kładzie się tynk gliniany lub wapienny. Słomiane bale wykorzystuje się także jako wypełnieni przestrzeni między piętrami, dachu oraz podłogi. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ekologii.

Nowoczesne budownictwo gliniane – cennik i opinie

Materiały, z których wznosi się konstrukcję budynku glinianego, są znacznie tańsze od wykorzystywanych w budownictwie tradycyjnym. Według szacunków budowa domu z gliny pozwala na uzyskanie około 40% oszczędności. Cena 1 tony gliny to około 200 zł. Cennik słomy uzależniony jest od rejonu kraju oraz jej gatunku. Średnia cena 1 kostki słomy wynosi od 2 do 4 zł. Gotowy bloczek gliniany z dodatkiem słomy o wymiarach 24 x 11,3 x 11,5 cm to wydatek 2,30 zł za sztukę. Koszt wybudowania fundamentów, konstrukcji nośnej, dachu, założenia instalacji jest podobny jak w budownictwie tradycyjnym. Cena budowy uzależniona jest od wielkości budynku i skomplikowania projektu. Trudniej jest znaleźć architekta, który przygotuje projekty, więc cennik może być wyższy niż w przypadku tradycyjnych projektów. Podobnie z cennikiem wykonawcy. Niełatwo o doświadczoną w tej technologii ekipę budowlaną. Szacuje się, że cena materiałów budowlanych na mały dom z gliny nie powinna przekraczać 50 tys. zł. Samodzielna budowa domu z gliny może kosztować średnio w granicach 1-1,5 tys. za m2. Budowa samodzielna znacznie zmniejszy koszty, lecz istnieje ryzyko popełnienia poważnych błędów, takich jak np. zawilgocenie ścian. Nawet przy budowie metodą gospodarczą nie należy rezygnować z pomocy fachowca. Tym bardziej że prawidłowo wybudowany dom z gliny będzie nie tylko ekologiczny, ale także tani w eksploatacji.

Eksperci zwracają uwagę na konieczność posiadania odpowiednio dużej działki do budowy domu z gliny i słomy. Grube, sięgające 60 cm ściany zmniejszają powierzchnię użytkową. Dlatego najczęściej projekt przewiduje dużą powierzchnię, a to wymaga odpowiednio dużej działki. Zalecają także zatrudnienie doświadczonych ekip budowlanych. W przeciwnym razie budowa może zakończyć się niepowodzeniem. Ostrzegają, że w czasie budowy należy zachować ostrożność, gdyż przed pokryciem słomy gliną istnieje duże ryzyko pożaru. Znika ono dopiero po nałożeniu pierwszej warstwy gliny. Użytkownicy ekologicznych domów z gliny i słomy chwalą odczuwalną stabilizację temperatury, gdyż tynk gliniany utrzymuje ciepło. Latem dom się nie nagrzewa tak jak budowany tradycyjnie. Do jego ogrzanie zimą nie potrzeba wiele energii. Jest tani w użytkowaniu.

Budowa domu z gliny i słomy będzie coraz bardziej popularna. Ma wiele zalet i daje nieograniczone możliwości architektoniczne. Współczesna lepianka z lekkiej gliny i słomy z powodzeniem może rywalizować z domem tradycyjnym. Jest trwała, ekologiczna i komfortowa. Do tego jest tańsza w budowie i użytkowaniu.

ikona podziel się Przekaż dalej