Jak zbudować dom z kamienia? Opis, projekty, koszt budowy, opinie
Nie od dziś wiadomo, że kamień naturalny jest jednym z najlepszych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Tworzy on wiele trwałych i solidnych konstrukcji. Jednym z takich przykładów może być kamienny domek. Jakie są zalety i wady oraz koszt domu z kamienia? Jak zbudować dom tego typu?
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Projekty domów z kamienia – oryginalne pomysły
Zalety i wady domu z kamienia
Kamień jako naturalny surowiec, który wykorzystywany był już od wieków. Jest on niezwykle trwałym materiałem, co potwierdzają zachowane historyczne budowle sprzed setek lat. Nic w tym dziwnego, ponieważ ciężko jest obecnie dorównać naturze i jej wytworom. Zarówno cegła, pustak czy bloczek betonowy nigdy nie będzie bardziej wytrzymały od kamienia naturalnego.
Dom z kamienia często wybudowany jest w spokojnym otoczeniu pełnym zieleni. Kamienny domek to charakterystyczny obraz z rejonów zimnej Północy, jak również gorącego Południa. Dom z kamienia wapiennego czy z kamienia polnego jest oryginalny oraz ponadczasowy. Projekty domów z kamienia znajdują coraz to więcej zwolenników z uwagi na ich niepowtarzalny design.
Wadą kamiennego domku jest jego skomplikowana budowa. Również cena projektów domów z kamienia nie jest mała. Wszystko to bierze się z tego, że do zaprojektowania i budowy takiego domu potrzebne jest bardzo duże doświadczenie. Nie każdy budowlaniec na co dzień pracujący z cegłą potrafi wybudować dom z kamienia polnego czy z kamienia wapiennego.
Jak zbudować dom z kamienia polnego?
Pierwszym etapem prac powinno być znalezienie odpowiedniej ekipy fachowców, którzy znają się na technikach budowania domów z kamienia wapiennego czy polnego. Z uwagi na to, że coraz mniej buduje się takich domów w Polsce, to może być problem ze znalezieniem profesjonalnej ekipy. Ważnym elementem domu powinny być solidne fundamenty. Będą one mocną podporą dla murowanych ścian.
Wymurowane z kamienia ściany ociepla się zawsze od wewnątrz, a nie na zewnątrz jak w tradycyjnym budownictwie. Wszystko po to, aby zachować naturalny wygląd kamienia wykorzystany jako gotowa elewacja. W takim przypadku nie ma potrzeby układania specjalnych płyt czy ozdobnych kamieni na ścianę elewacyjną. Ułatwia to prace, a jednocześnie tworzy niepowtarzalny efekt wizualny.
Aranżacja przestrzeni wokół kamiennego domku
Wybudowanie domu z kamienia polnego czy z kamienia wapiennego to tylko część stworzenia klimatycznej przestrzeni. Idealnym pomysłem będzie dołożenie pnących się roślin na ścianach domu czy ustawienie kamiennych doniczek z bujnymi kwiatkami wokół niego. Różne odcienie zieleni doskonale będą się komponować z szarością kamienia naturalnego.
Kamienne ogrodzenie będzie swego rodzaju zamknięciem całej przestrzeni. Choć jego cena będzie zwiększać koszt inwestycji, to ciężko wyobrazić sobie przykładowo metalowe ogrodzenie wokół kamiennego domku. Delikatne oświetlenie wokół domu z kamienia oraz niewielkie lampiony powieszone na jego ścianach będą się wzajemnie uzupełniać.
Kamienne alejki wokół domu czy drewniane stoły będą dodatkowym elementem nadającym ciepły klimat całej aranżacji. Przestrzeń wokół kamiennego domku można z łatwością dostosować do swoich oczekiwań, ponieważ nie jest ona zbytnio wymagająca. Warto jednak pamiętać, aby nowoczesne dodatki nie przyćmiły naturalnego uroku kamienia polnego czy wapiennego. Jeśli szukasz innych rozwiązań, sprawdź także ten artykuł o kamieniu elewacyjnym i jego zastosowaniu.
Dom z kamienia – całkowity koszt oraz opinie
Doświadczenie, a cena domu z kamienia
Ciężko jest zbudować dom z kamienia niskim kosztem. Osoby, które wiedzą, jak zbudować domy z kamienia, zwykle cenią się wysoko. Bierze się to z faktu, że bardzo mało jest w Polsce osób znających się na tym. Projekty domów z kamienia muszą być szczegółowo dopracowane. Wybudowanie tego typu domu bez wiedzy merytorycznej może doprowadzić do konieczności ciągłych poprawek w przyszłości. A takie korekty mogą być często dużo droższe niż właściwa budowa od podstaw.
Wyłożenie kamienia naturalnego na ścianę elewacyjną będzie wiązało się ze zdecydowanie niższą ceną, choć wizualnie efekt będzie podobny. Projekt kamiennego domku to jednak nie tylko otoczka zewnętrzna, ale i jego wewnętrzne zalety.
Dom z kamienia w opiniach klientów
Pojemność cieplna kamiennego domku to ważny parametr, który ma swoje odzwierciedlenie w opiniach klientów. Z uwagi na specyfikę ścian dom z kamienia charakteryzuje się dużą masą budynku. Jest to zdecydowanie większa wartość niż w przypadku domu z cegły. Duża pojemność cieplna jest jednak zarówno zaletą, jak i wadą. Wszystko zależy od pory roku oraz lokalizacji domu z kamienia.
Ogrzanie domu w zimie zajmuje dużo czasu zwłaszcza, jeśli nie był użytkowany przez długie miesiące. Pochłania to nie tylko czas, ale także i pieniądze. Natomiast, jeśli jednak w zimowe miesiące dom jest użytkowany na co dzień, to grube ściany będą chroniły mieszkańców przed utrata ciepła. Odwrotna sytuacja będzie w lecie. W krajach o wysokich temperaturach w miesiącach letnich kamień skutecznie chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się budynku. Tworzy swego rodzaju naturalną klimatyzację w pomieszczeniach.