Konstrukcja szkieletowa – rodzaje, zastosowanie, standardy techniczne
Domy drewniane cieszą się ponadczasową popularnością, a konstrukcje szkieletowe stanowią przykład nowej technologii. Ściana szkieletowa takiego domu z drewna składa się z układu pionowych słupów opartych na podwalinie. Budowa domu w technologii szkieletowej trwa bardzo krótko, ponieważ nie wymaga czasochłonnych robót mokrych. Standard budynku szkieletowego zależy od projektanta i wykonawcy i może osiągać nawet standard domu pasywnego.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Konstrukcja szkieletowa domu z drewna
Materiały na konstrukcje szkieletowe domu
Konstrukcja szkieletowa rozwinęła się z klasycznego szachulca. Jest to typowa ściana szkieletowa drewniana, z wypełnieniem z gliny wymieszanej z sieczką lub trocinami. W rezultacie powstaje specyficzny wygląd bielonego zwykle budynku z siatką belek ułożonych w kratownicę. Jeśli ściany są wypełnione nie gliną, ale cegłą, konstrukcja nosi nazwę muru pruskiego. W połączeniu z wysokiej jakości materiałami dostępnymi w naszych czasach, domy drewniane o konstrukcji szkieletowej mają szerokie możliwości projektowe.
Konstrukcja szkieletowa pozwala na dużą swobodę projektowania. Podstawowym elementem konstrukcji jest rama nośna (szkielet) wykonana z drewna. Składa się z pionowych podpór i poziomych dźwigarów, które połączone w węzłach tworzą konstrukcyjną siatkę. Wymiary tej głównej konstrukcji nośnej muszą być tak wyliczone, aby mogła ona przenosić wszystkie obciążenia na fundamenty. W odróżnieniu od konstrukcji lekkiego szkieletu drewnianego z cienkich belek, tutaj ściany działowe są całkowicie niezależne od szkieletu nośnego. Mogą być dowolnie ustawiane albo zmieniane bez wpływu na statyczne aspekty budynku.
Budowa domu szkieletowego wymaga dobrej jakości drewna sosnowego bez pęknięć i zepsutych sęków, które osłabiałyby jego wytrzymałość. Suszenie drewna w temperaturze 60°C niszczy zarodniki grzybów i larwy owadów. Wilgotność drewna nie powinna być wyższa niż 18%.
Zabudowa ścian i dachu, instalacje i wykończenie
Ściany nośne składają się ze słupów i poziomych belek, ich wymiary wynoszą zwykle 14 cm x 14 cm. Jako wypełnienie stosuje się płyty z wełny mineralnej albo drzewnej, wełnę celulozową oraz piankę poliuretanową. Od wewnątrz ściany są wykładane folią paroizolacyjną. Wykładzinę ścian stanowią płyty gipsowo-kartonowe, wiórowe i włóknowo-cementowe. Dla lepszej ochrony przeciwpożarowej stosowane są też płyty ogniochronne na wewnętrzną stronę ścian. Ściany działowe mają mniejszą grubość, a ich wykładzina ma przede wszystkim tłumić hałas.
Folia paroizolacyjna ma za zadanie blokowanie przenikania wilgoci z wnętrza domu do konstrukcji ścian. Wilgoć w połączeniu z wysoką temperaturą sprzyja rozwojowi grzybów niszczących drewno. Z kolei folia paroprzepuszczalna umieszczona na zewnątrz ścian domu przepuszcza jednostronnie wilgoć ze ścian i zapobiega przenikaniu chłodnego i wilgotnego powietrza do środka.
Belkowa konstrukcja stropu zapewnia miejsce do ułożenia instalacji elektrycznej, kanalizacyjnej i wentylacyjnej. Wypełnienie przestrzeni między belkami stanowi izolację termiczną i akustyczną. Pokrycie dachu zależy od przyjętego stylu całego budynku.
Końcowa forma i wygląd domu szkieletowego zależą od fantazji inwestora i umiejętności projektanta. Zewnętrzne ściany mogą być wykończone na różne sposoby, dając specjalne efekty:
- tynkowanie;
- wykładanie płytkami;
- wykładanie drewnem.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z cennikiem domów szkieletowych.
Zalety i wady domów o konstrukcji szkieletowej
Zalety domów drewnianych szkieletowych
- krótki czas budowy;
- lekkość konstrukcji;
- możliwość prowadzenia budowy przez cały rok;
- dobra izolacja termiczna ścian;
- zastosowanie materiałów naturalnych przyjaznych dla środowiska.
Dom o konstrukcji szkieletowej powstaje w ciągu dwóch-trzech miesięcy. Zastosowanie prefabrykatów jeszcze bardziej przyspiesza budowę. Przygotowane w fabryce ściany, stropy i elementy więźby dachowej przywozi się gotowe na plac budowy. Przed montażem domu trzeba przygotować płytę fundamentową albo tradycyjne fundamenty. Ze względu na lekkość konstrukcji, fundamenty mogą być odpowiednio uproszczone.
Stropy domu szkieletowego nie są wylewane z betonu dzięki czemu odpada konieczność jego długotrwałego sezonowania. Szybkość budowy wynika również z pewnych względów technicznych: folia paroprzepuszczalna na zewnętrznych ścianach nie może być zbyt długo wystawiona na działanie promieni słonecznych. Zastosowanie prefabrykacji przyspiesza budowę, a na dodatek eliminuje ewentualne błędy budowy, ponieważ ściany są wykonane przez producenta ściśle według projektu.
Wady konstrukcji szkieletowej
Uwarunkowany technologicznie krótki czas budowy domu o konstrukcji szkieletowej może być też wadą. Szybka budowa wymaga zgromadzenia od razu znacznych środków finansowych; nie można rozłożyć budowy na raty.
Lekka konstrukcja ścian, zwłaszcza działowych, może nastręczać problemy ze swobodnym urządzaniem wnętrz. Ciężkie szafki kuchenne albo inne przedmioty wymagają odpowiednich wzmocnień ścian. Można je powiesić jedynie w odpowiednio przygotowanych miejscach. Wynika z tego, że trzeba szczegółowo zaplanować wystrój i urządzenie mieszkania już na etapie projektowania domu. Odpowiedniego przygotowania wymagają również podłogi, jeśli przewidywane są ciężkie meble na drewnianym stropie. Rozwiązaniem może być solidnie wykonana podłoga na parterze z betonowym podkładem o wysokiej wytrzymałości.
Cienkie ściany działowe muszą być odpowiednio izolowane akustycznie. Izolacji termicznej dobrej jakości wymagają natomiast ściany zewnętrzne, które w przeciwnym razie będą przepuszczać zimą chłód, a latem upał do wnętrza domu.
Kategorie geotechniczne budynku
Klasyfikacja budynku do określonej kategorii geotechnicznej wykonana przez projektanta określa, jakie badania gruntu muszą być przeprowadzone, zanim rozpocznie się zabudowa. Rozróżnia się trzy kategorie geotechniczne. Jednorodzinne domy drewniane jak również jedno- i dwukondygnacyjne budynki mieszkalne i gospodarcze należą do pierwszej kategorii geotechnicznej.
Drewniana konstrukcja szkieletowa domu wymaga tylko opinii geotechnicznej. Zawiera ona informacje o poziomie wód gruntowych oraz opis właściwości poszczególnych warstw gruntu, jak wilgotność, gęstość, spoistość. Druga i trzecia kategoria geotechniczna potrzebuje dokumentacji badań gruntowych oraz projektu geotechnicznego.