Opinie o domach o szkielecie stalowym - zalety i wady konstrukcji
Domy na szkielecie stalowym to alternatywa dla szkieletowych domów drewnianych. Mają z nimi wiele wspólnych cech. Jednak czy warto wybrać dom z metalowym szkieletem np. zamiast drewnianego? Jakie są opinie o domach szkieletowych stalowych?
Z tego artykułu dowiesz się:
Dom szkieletowy stalowy a drewniany
Dom na ramie stalowej pod wieloma względami przypomina dom na szkielecie drewnianym. Dobrym sposobem zrozumienia różnic jest porównanie szkieletu z tych dwóch materiałów. Czy konstrukcja stalowa jest lepsza czy gorsza? Czy będzie wystarczająco wytrzymała? Jak wpływa na komfort życia użytkowników?
Stal: Lekki szkielet stalowy jest odporny na ataki szkodników i mikroorganizmów. Jest też ognioodporny. Dodatkowo stal powleka się cynkiem lub cynkiem i aluminium, co zapobiega korozji.
Formowane na zimno elementy konstrukcji w lekkim szkielecie stalowym są precyzyjnie wykonane i można w ten sposób uzyskać dokładnie pożądany kształt.
Drewno: Dla porównania drewno wymaga dodatkowego nasycenia substancjami zabezpieczającymi przed ogniem. Nie jest tak trwałe i może ulegać odkształceniom podczas osiadania budynku.
Na szkielecie drewnianym raczej nie buduje się dużych obiektów, takich jak budynki handlowe czy domy wielorodzinne. Natomiast dom na ramie stalowej może mieć wiele kondygnacji lub zajmować dużą powierzchnię na jednej kondygnacji.
Mimo to opinie o domach szkieletowych stalowych są zróżnicowane. Jako konstrukcja bardziej kojarzona z halami handlowymi i magazynami, może budzić wątpliwości energetyczny aspekt konstrukcji stalowej. Tym bardziej, że metal słusznie kojarzymy z materiałem podatnym na szybkie zmiany temperatur. Czy jest się czego obawiać?
Energooszczędność a lekki szkielet stalowy
Sam lekki szkielet stalowy nie jest rzeczywiście energooszczędny. Jednak standard budowania domu na ramie stalowej wymaga, żeby zapewnić odpowiednie ocieplenie, izolację akustyczną i wykończenie ścian. Dom taki, po ułożeniu wszystkich warstw, będzie tak samo oszczędzał energię jak dom na każdej innej konstrukcji. Zalety domów szkieletowych wynikają nie tylko z tego jaki jest szkielet, ale jaka jest praktyka budowania.
Wypełnienie ścian ociepleniem z wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej zapewnia doskonałą izolację. W połączeniu ze ścianami z płyt gipsowo-kartonowych, OSB lub cementowych jest to wysoki standard szczelności cieplnej i ochrony przed hałasem. Elewację można pokryć różnymi materiałami np. okładziną lub tynkiem, które zapewnią dodatkową ochronę i podniosą wartość estetyczną budynku.
Szybkość budowania
Zarówno dom na ramie stalowej jaki dom na szkielecie drewnianym są budynkami opartymi na modułach. To pozwala postawić cały obiekt, z wykończeniem, w ciągu kilku miesięcy. Zwykle firmy zajmujące się montażem podają czas 3-4 miesiące żeby doprowadzić do stanu deweloperskiego.
Szybkość z jaką powstają te domy pozwala oszczędzić na budowie (czasie, zużyciu wody i prądu, ochronie materiałów itp.). To jedna z największych zalet domów szkieletowych – nawet jeżeli materiał jest droższy niż cegła czy bloki cementowe, to krótki czas realizacji zlecenia obniża cenę za metr kwadratowy gotowego budynku.
Wady domów na szkielecie stalowym
Opinie o domach szkieletowych stalowych nie omijają wad tej konstrukcji. W porównaniu do domów drewnianych nie zapewniają one dobrej paroprzepuszczalności. To czy nasz dom będzie oddychał i czy będzie się w nim dobrze mieszkać zależy od doboru materiałów wykończeniowych i zastosowanych technik lub technologii wietrzenia. Sam lekki szkielet stalowy tego nie zapewni.
Szkielet stalowy ma ograniczenia wymiarowe – do 6 m wzwyż i do 24 m wszerz. Przeskoczenie tych ograniczeń lub ich właściwe wykorzystanie zależy od wiedzy i pomysłowości projektanta.
Chociaż stal jest odporna na zapłon, to może się odkształcić w wysokich temperaturach. Dlatego konieczne jest dobre przemyślenie materiałów użytych do budowy ścian.
Bez odpowiedniego ocieplenia dom na konstrukcji stalowej będzie chłodny. Zwykle rozwiązuje się to montując podwójną warstwę termoizolacyjną.
Do wad można też zaliczyć ograniczoną wytrzymałość na obciążenia. Ten problem rozwiązuje się montując lekki dach. Dla zwykłych użytkowników ograniczenia w obciążeniu ścian nie powinny mieć znaczenia.
Zalety domów szkieletowych ze stali zdecydowanie przewyższają ich wady. Większość problemów, które mogą wynikać z materiału z jakiego zrobiony jest szkielet rozwiązuje się przez odpowiednie zabezpieczenia i dobór materiałów wykończeniowych.
Podsumowanie
Porównajmy raz jeszcze zalety i wady domów na konstrukcji stalowej, żeby lepiej ocenić czego można oczekiwać od tego typu domów szkieletowych:
Zalety | Wady |
---|---|
|
|
Opinie o konstrukcji stalowej w mediach społecznościowych
Żeby mieć pewność co do zalet i wad konstrukcji stalowej najlepiej jest nawiązać kontakt z użytkownikami takich domów w internecie. Najprościej znaleźć dedykowane grupy w mediach społecznościowych. Możemy też obejrzeć filmy z konstrukcji i wywiady z użytkownikami na platformie Youtube. Poza tym znajdziemy ciekawe opinie o domach szkieletowych stalowych w komentarzach pod artykułami i na forach budowlanych.
Najlepszą opcją jest zawsze skontaktowanie się osobiście z kimś kto ma doświadczenie z takim domem.
Jakie są opinie z internetu?
- Domy na szkielecie stalowym mają wiele zalet, ale po 50 latach mogą wymagać gruntownego remontu.
- Nie powinno się budować samemu – to dom wymagający ciężkiego sprzętu i dużej precyzji. Próba samodzielnego montażu może prowadzić do wielu pomyłek, niepotrzebnej straty czasu i dokupywania materiałów. Firma składająca dom modułowy ze stali ma doświadczenie i narzędzia, żeby to zrobić dobrze.
- Odporność na ogień – jest i nie jest lepsza niż w szkielecie drewnianym. Co prawda stal nie łapie ognia, ale ulega odkształceniu. Koniecznie trzeba to wziąć pod uwagę na poziomie projektu.
- Dom na lekkiej konstrukcji stalowej powinien być tańszy niż drewniany.
- Koniecznie trzeba pomyśleć o dobrym wyciszeniu. Akustyka domów stalowych nie jest najlepsza. Jeżeli chcemy mieć cichy i przytulny dom, to trzeba zawczasu przemyśleć jaką wybierzemy izolację akustyczną.
Generalnie użytkownicy nie odradzają mieszkania w domu szkieletowym ze stali i doceniają jego zalety. Ostrzegają jednak, że jest to specyficzna konstrukcja i wymaga odpowiedniego projektu oraz profesjonalnego wykonania.
Źródła:
- Jan Susmaga, Jak powstaje dom prefabrykowany ze stali i dlaczego warto się na niego zdecydować?https://www.extradom.pl/porady/artykul-prefabrykowane-domy-stalowe-czy-warto-zbudowac-dom-ze-stali, 07.08.2024
- Czym jest LGS – lekki szkielet stalowy?, https://graitec.com/pl/blog/czym-jest-lgs-lekki-szkielet-stalowy, 07.08.2024
Opinie przede wszystkim na podstawie forum.murator.pl