Opinie o domach prefabrykowanych - co mówią ich właściciele?
W internecie znajdziemy wiele opinii na temat domów prefabrykowanych. Prawdopodobnie najbardziej wiarygodne są te, które usłyszymy od ich mieszkańców. Jak mieszka się w domach z keramzytu, domach modułowych drewnianych czy betonowych? Na co zwracają uwagę ich użytkownicy?
Z tego artykułu dowiesz się:
Gdzie znaleźć opinie o domach prefabrykowanych?
Jeżeli nie znamy nikogo, kto wybudował dom w jednej z technologii wykorzystującej moduły, to istnieje kilka miejsc wartych odwiedzenia w internecie. Jeżeli chcemy, żeby opinie o domach prefabrykowanych były szczere i naturalne, to pierwszym miejscem są fora budowlane. Mogłoby się wydawać, że to przestarzała forma komunikacji, ale jako miejsce wymiany fachowych opinii nadal cieszą się popularnością. Na forach internetowych możemy też sami zadać pytanie na konkretny, interesujący nas temat.
Najpowszechniej używanym i najbardziej dostępnym narzędziem do kontaktu w tej sprawie są media społecznościowe. Znajdziemy tu grupy dzielące się między sobą doświadczeniami na temat domów modułowych. Jest to też dobre miejsce, żeby dowiedzieć się jaka ekipa w naszej okolicy wykonuje takie zlecenia.
Swoje opinie i różne doświadczenia z domami modułowymi przedstawiają też użytkownicy na portalu Youtube. Można znaleźć kanały, na których nie tylko wypowiadają się mieszkańcy, ale eksperci przeprowadzają wywiady. Jest to też dobre miejsce, jeżeli chcemy poznać bardziej dogłębnie zalety i wady tego typu budynków. Poza ogólną wiedzą dowiemy się jak właściciele poradzili sobie z tarasem, jakie okna czy system ogrzewania wybrali i czy są zadowoleni z wyboru. Co najważniejsze większość filmów pokazuje na bieżąco o czym mowa. Możemy zobaczyć etapy budowy, przyjrzeć się strukturze modułów i ocenić wartość estetyczną takiego domu.
Różne rodzaje domów – co mówią właściciele?
Domy z keramzytu
Budynki z keramzytu lub (dokładniej) z keramzytobetonu, to domy modułowe z pełnych modułów. Nie należy ich mylić z domami murowanymi, budowanymi z pustaków z keramzytu.
Opinie o domach prefabrykowanych z keramzytu są raczej pozytywne. Najważniejsze zalety to dobra jakość samego materiału. Keramzyt jest trwały, izoluje termicznie i akustycznie, jest odporny na ataki drobnoustrojów różnego rodzaju. Nie zmienia właściwości pod wpływem wilgoci. Jest kilka razy (3-5) lżejszy od tradycyjnego betonu i mniej więcej tak samo wytrzymały. Ułatwieniem podczas wykończenia ścian jest chropowata powierzchnia, która dobrze przyjmuje tynk.
Wielką zaletą domów modułowych z keramzytu, jak wszelkich domów z prefabrykatów betonowych, jest możliwość szybkiego złożenia części. Do osiągnięcia stanu surowego zamkniętego wystarczy kilka tygodni (same ściany stawia się w jeden dzień).
Właściciele szczególnie wskazują na dwie wady, które nie dotyczą właściwości samego materiału – wysoka cena i trudność ze znalezieniem wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Prefabrykaty z keramzytu wymagają precyzyjnego ustawienia ścian na dobrze wypoziomowanych fundamentach, poza tym trzeba do tego używać specjalnych maszyn budowlanych. Dlatego muszą być stawiane przez wykwalifikowaną firmę.
Domy szkieletowe drewniane
Nie wszyscy zaliczają drewniane domy szkieletowe do budynków prefabrykowanych. Jednak szkielet i zasadnicze części budynku są przygotowane w fabryce i, podobnie jak domy z keramzytu, składa się je na miejscu. Domy szkieletowe cieszą się coraz większą popularnością. Mamy tu na myśli przede wszystkim domy drewniane typu skandynawskiego lub kanadyjskiego. Oprócz drewna domy szkieletowe mogą też posiadać szkielet ze stali, co jednak podnosi ich cenę.
Jakie są opinie o domach prefabrykowanych z drewna?
Główne zalety, jak w przypadku innych domów modułowych, to lekkość konstrukcji i krótki czas w jakim można taki dom postawić. Domy szkieletowe dają pewną swobodę jeżeli chodzi o wypełnienie i wykończenie budynku. Jednak materiały użyte do ocieplenia i wykończenia ścian są najczęściej zawarte w propozycji producenta.
Z wad domów szkieletowych, jakie najbardziej dręczą użytkowników, należy wymienić potencjalne nieprawidłowe wykonanie. W Polsce cały czas ludzie obawiają się nieszczelności ścian, niestabilności konstrukcji. Przykre doświadczenia sprzed kilku lat są jednak coraz rzadsze. Ekipy budowlane częściej szkolą się w stawianiu tego typu domów, mają też więcej okazji do praktykowania. Drewniane domy szkieletowe coraz częściej stawia się nie tylko jako letniskowe, ale też do użytkowania całorocznego.
Inne technologie budowy
Najpopularniejsze technologie budowy mają najwięcej zwolenników i przeciwników. Dlatego łatwo jest znaleźć opinie o domach prefabrykowanych z keramzytu czy drewnianych. Co jeszcze może służyć jako materiał do konstrukcji modułów?
Beton lity - domy modułowe z prefabrykatów betonowych bardziej kojarzą się z blokami z wielkiej płyty. Tymczasem jest to dobry materiał, który od dziesięcioleci pozwala budować szybkie, trwałe i zdrowe domy. Ich wada, w porównaniu z keramzytem, to większa waga, która wymaga mocniejszych fundamentów.
Perlit - Do domów z prefabrykatów betonowych można zaliczyć również dom z perlitu. Nie jest to materiał rozpowszechniony tak bardzo jak moduły z drewna czy keramzytu. Perlit ma szczególne właściwości, które stosowano dotychczas głównie w ogrodnictwie oraz do wylewek. Nie mamy jeszcze do wyboru wielu opcji, ale warto zapoznać się z tymi, które są dostępne. Najpopularniejsza technika modułowa w Polsce, jeżeli chodzi o dom z perlitu, to System 3E. Ściany nie powstają tu jako gotowe moduły, ale są stawiane z mniejszych modułów perlitowych, niczym z klocków lego. Technologia istnieje od kilku lat, ale zyskała swoich zwolenników. Mieszkańcy chwalą szybkość budowy i brak konieczności dodatkowego ocieplenia. Perlit jest może drogi, ale oszczędzamy na materiałach i robociźnie podczas wykończenia. Poza tym to naturalny, zdrowy materiał. Nie rozwija się w nim grzyb, ani pleśń i nie powoduje alergii. Dom z perlitu to na razie ciekawostka wśród domów z prefabrykatów betonowych. Możliwe jednak, że jego zalety przyciągną w przyszłości więcej zainteresowanych.
Płyty CLT - jedną z ciekawszych technologii budowy domów modułowych jest zastosowanie płyt CLT czyli klejonych krzyżowo. Płyty powstają dzięki zaawansowanej obróbce drewna, dzięki czemu zyskują dodatkowe właściwości. Główne zalety płyt CLT to niezwykle szybki czas budowy, czysta budowa (bez śmieci i materiałów schnących – poza wykończeniem) oraz zdrowy klimat w domu.
Montaż płyt CLT wygląda podobnie jak modułów z keramzytu. Na betonowym fundamencie ustawiane są za pomocą dźwigu gotowe ściany. Te technologie budowy zawsze wymuszają zaangażowanie ekipy z odpowiednim sprzętem i doświadczeniem. Z drugiej strony jest to szybki sposób na postawienie solidnej konstrukcji.
Kto buduje domy prefabrykowane?
Warto wiedzieć nie tylko z czego robi się domy modułowe, ale kto może je wykonać. W niektórych regionach Polski to nadal jest problem. Albo biorą się za to ekipy słabo przygotowane albo bardzo trudno znaleźć kogoś kto podejmie się budowy w mniej znanej technologii. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej firm, które zajmują się profesjonalnie stawianiem prefabrykatów. Postanowiliśmy przyjrzeć się kilku największym z nich. Co oferują takie firmy i co o nich sądzą klienci? Oto wybrane przykłady:
Danwood – to duża firma o koreańskich korzeniach (właścicielem jest GS Engineering & Construction Corp.). Współpraca z gigantami ma swoje dobre i złe strony. Dla klienta jest to z pewnością gwarancja profesjonalizmu i stabilnego kontaktu. O zaufaniu polskich klientów i doświadczeniu pracowników świadczy ilość zrealizowanych projektów.
HausWerk – to przede wszystkim producent domów w ciężkiej konstrukcji niemieckiej. Sama technologia wykonania jest opatentowana i nosi tę samą nazwę co producent. Wąska specjalizacja i duża ilość zrealizowanych zleceń czynią z tej firmy specjalistę w swojej dziedzinie.
Dom 3E – polski producent domów z perlitu wybrał podobną strategię. Firma oferuje wyłącznie domy z perlitu w Systemie 3E. Jak na razie klienci wydają się zadowoleni, a technologia cieszy się coraz większym uznaniem w Polsce i na świecie. Dla polskiego klienta zaletą może być to, że zostawia pieniądze w kraju, zyskując oryginalny, zdrowy i trwały produkt.
Powyższe firmy to tylko przykłady jak produkcja domów modułowych działa w skali kraju i na świecie. W Polsce istnieje coraz więcej rodzimych i zagranicznych firm, które podejmą się profesjonalnego wykonania domu modułowego. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do ich wiarygodności, warto sprawdzić opinie na forach i mediach społecznościowych.
Źródła:
- Dom z keramzytu: koszt, zalety i wady budowy z keramzytobetonu, https://www.mgprojekt.com.pl/blog/dom-z-keramzytu/,
- Jan Susmaga, Domy prefabrykowane z perlitu: poznaj innowacyjną technologię budowania domów, https://www.extradom.pl/porady/artykul-domy-prefabrykowane-z-perlitu-innowacyjna-technologia-budowy-domow,
- Forum Muratordom, forum.muratordom.pl: wątki dom z keramzytu, dom szkieletowy, domy modułowe
- Ściany z keramzytobetonu, kanał: Abakon Budowa Domów, https://www.youtube.com/watch?v=w1gUXmqOPxk,
- - Budowa domu z perlitu w Szczekocinach, DOM 3 E, https://www.youtube.com/watch?v=pu-yHKE9lzU
- Dom szkieletowy po 6 latach bez pudrowania, Top Bud Domy Szkieletowe, https://www.youtube.com/watch?v=xOuKfmxYkOk,
- Matt Risinger, CLT House - Zero Drywall and a Cork Shower!, https://www.youtube.com/watch?v=2K7GE1QrcLw