Z czego budować dom energooszczędny? Materiały, ceny, porady praktyczne
Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe jak najbardziej skupia się na tym, aby budynek był maksymalnie energooszczędny. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu dom nie tylko nie generuje strat ciepła w czasie sezonu grzewczego, ale jednocześnie jest zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie. Dlatego właśnie warto dowiedzieć się, z czego budować dom energooszczędny, a także jakie materiały na ściany i fundamenty sprawdzą się najlepiej.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie wymagania spełnia dom energooszczędny
Zanim sprawdzimy, z czego należy zbudować ściany, fundament oraz dach, aby mówić o tym, że dom jest pasywny, pod żadnym pozorem nie możemy zapomnieć również o tym, jakie wymagania mają zostać spełnione. Chociaż warto mieć na uwadze, że dom pasywny różni się od energooszczędnego tym, że jest on praktycznie samowystarczalny. Musi spełnić on wymagania pod względem zapotrzebowania na energię cieplną, którego wskaźnik nie może przekraczać 15 kWh/m2.
Jeżeli chodzi o budynek energooszczędny, to tutaj zapotrzebowanie na energię wynosi maksymalnie 40 kWh/(m2xrok). Jest to już spora różnica pomiędzy budynkiem pasywnym i energooszczędnym. Jednak z drugiej strony nie zapominajmy również o tym, że jeżeli wymagania co do energooszczędności nie zostaną spełnione, to tradycyjny budynek mieszkalny będzie wyróżniał się zapotrzebowaniem na ciepło na poziomie już od ok. 160 kWh/(m2xrok), do nawet powyżej 200 kWh/(m2xrok).
Z czego budować dom energooszczędny?
Oczywiście zalet budynku energooszczędnego jest zdecydowanie więcej. Ponieważ tak naprawdę nawet ubiegając się o kredyt hipoteczny, możemy zyskać preferencyjne warunki, a nawet skorzystać z ciekawych dotacji. Jeżeli interesuje nas rzeczywiście to, z czego budować dom energooszczędny, a także jakie materiały sprawdzą się najlepiej, to tutaj warto wymienić takie, które wyróżniają się wysoką masą termiczną.
Wśród takich materiałów wymienia się:
- Cegła - chociaż ściany wybudowane z cegły zdecydowanie bardziej kojarzą się ze starym budownictwem, to właśnie jednak ze względu na bardzo dużą energooszczędność, cegła staje się znowu bardzo dużym obiektem zainteresowania. Należy mieć na uwadze, iż współczynnik przewodzenia ciepła ściany wybudowanej z cegły ceramicznej będzie wynosić już od 0,7 W/(mK). Opór cieplny dla cegły silikatowej wynosi 0,15 [(m2K)/W], podczas gdy ten sam współczynnik dla betonu komórkowego będzie wynosić już od 0,71[(m2K)/W].
- Drewno - o tym się bardzo rzadko wspomina, ale rzeczywiście domy drewniane uznawane są za jedne z najbardziej energooszczędnych. W przypadku domów wybudowanych z drewna, zapotrzebowanie na energię cieplną jest zbliżone do domów wybudowanych z cegły. Patrząc na materiały przeznaczone na budowę domów energooszczędnych, bardzo dużą popularnością cieszą się domy prefabrykowane. Moda na taką technologię przybyła do nas z Zachodu oraz Skandynawii. Domy prefabrykowane nie tylko zaliczają się do energooszczędnych, ale jednocześnie tak naprawdę pochłaniają mało czasu podczas ich budowy. Ponieważ po około kilku dniach można cieszyć się postawionymi ścianami oraz dachem.
- Kamień - zdecydowanie rzadziej wybierane rozwiązanie. Zastanawiając się, z czego budować dom energooszczędny lub pasywny, wybieramy raczej materiały, które są bez problemu dostępne w marketach budowlanych. Do budowy domów najczęściej wybiera się łupki, wapienie, ale również kamienie polne. Realizacja takiego projektu z pewnością będzie utrudniona, ponieważ w biurach architektonicznych takie materiały budowlane są po prostu omijane w projektach.
Dom pasywny - porady
Wiedząc już, z czego mogą być budowane domy energooszczędne, warto jeszcze dowiedzieć się, czy muszą one być jeszcze izolowane dodatkową warstwą. Najczęściej wybierany jest styropian lub wełna mineralna. Zaletą wyżej wymienionych materiałów jest to, że warstwa izolacyjna wcale nie musi być już taka gruba. Ponieważ w większości przypadków w zupełności wystarczy izolacja wykonana przy pomocy styropianu o grubości 10 cm.
W przypadku, gdy zdecydujemy się na to, z czego wybudujemy dom energooszczędny i jeżeli nasz wybór padnie na cegłę lub też kamień, to powinniśmy zastanowić się, czy warto ocieplać budynek od zewnątrz. Minusem takiego rozwiązania jest pozbawienie naturalnej dekoracyjności elewacji. W związku z tym dobrze jest uwzględnić izolację wykonaną od wewnątrz, jednocześnie licząc się z tym, że taka warstwa izolacji termicznej zabierze nieco przestrzeni użytkowej. Sprawdź także ten artykuł na temat domów pasywnych.
Jak odnowić drzwi z okleiną i inne wskazówki
Gdy już będziemy wiedzieli, co to jest dom pasywny i energooszczędny, a także, z czego może być zbudowany, nie zapomnijmy o poszukaniu odpowiedzi na inne pytania. Jeżeli zastanawiasz się, jak powinno być wykonane ocieplenie rur C.O., a także jak odnowić drzwi z okleiną, to również skorzystaj z naszych porad. Ocieplenie rur C.O. również wpływa na energooszczędność budynku. Tutaj do wyboru mamy najczęściej otuliny, styropian lub piankę poliuretanową. Wtedy będziemy wiedzieli, nie tylko czym wykonać ocieplenie rur C.O., ale również, jaka technika jest najskuteczniejsza.
Natomiast mając na uwadze to, jak odnowić drzwi z okleiną, powinniśmy najpierw ocenić, czy taka okleina jest całkowicie do wymiany, czy można ją jeszcze w jakiś sposób zaszpachlować. Takie porady typu, jak odnowić drzwi z okleiną, co położyć na taras betonowy, czy też jak ocieplić stary dom są wyjątkowo pomocne przy samodzielnie wykonywanych remontach.