Domek kanadyjski a domy szkieletowe

Domek kanadyjski to jedna z najpopularniejszych form drewnianych domów szkieletowych. Wszystkie domy szkieletowe buduje się zaczynając od szkieletu, w tym przypadku wykonanego z drewna. Istnieje kilka sposobów na postawienie takiego szkieletu:

 • Kanadyjski – może być w całości wzniesiony na miejscu, chociaż używa się też prefabrykowanych części. Domek kanadyjski ma nadproża, co odróżnia go od skandynawskiego. Poza tym jest budowany z cieńszych belek (najczęściej 15 cm grubości), natomiast ściany ociepla się większą ilością warstw. Dom kanadyjski wymaga nieco więcej pracy niż szwedzki. Elewacja może być wykonana z drewna, styropianu pokrytego tynkiem lub okładziny ceglanej.
 • Skandynawski – stawia się je z prefabrykatów. Słupki o szerokości 25 cm są wypełnione wełną mineralną. Poza tym nie mają nadproży. Rolę nadproża odgrywa deska biegnąca przez cały obwód budynku. Elewacja zwykle jest drewniana.
 • Niemiecki – to całkiem inna technologia niż kanadyjczyk i dom skandynawski. Domy w ciężkiej konstrukcji niemieckiej są wykonywane z prefabrykowanych płyt z ciężkiego drewna KVH. To bardzo solidne i wytrzymałe budynki.

Dom w stylu kanadyjskim jest zatem lżejszy od innych konstrukcji szkieletowych, ale wymaga trochę więcej materiałów ociepleniowych. Dzięki lekkości konstrukcji i możliwości lepszego dobrania sposobu budowy oraz wykończenia jest to rodzaj budynku, który można postawić w różnych miejscach i zaadoptować do różnych potrzeb.

Kanadyjczyk doskonale nadaje się do stawiania na gruntach o słabszej nośności, bo nawet z fundamentem nie obciąża tak bardzo podłoża jak tradycyjne domy murowane czy ciężkie domy niemieckie.

Zalety i wady domów kanadyjskich

Domek kanadyjski może mieć wiele zalet, pod warunkiem, że będzie właściwie dobrany do potrzeb inwestora i profesjonalnie złożony. Do niedawna przeznaczano tego rodzaju domy pod sezonowy wynajem lub letnisko. Jednak odpowiednio izolowane domy szkieletowe bez problemu spełnią rolę jako budynki całoroczne. Jakie są zalety i wady domków kanadyjskich?

Wady i zalety domków kanadyjskich

Zalety

Wady

 • Szybka budowa (ok. 3 miesięcy)
 • Sucha i czysta budowa (niewielka ilość materiałów wymagających schnięcia)
 • Szeroki wybór stylów i materiałów na elewację
 • Nie wymaga gipsowania i malowania
 • Stosunkowo tani
 • Wymaga wzmocnień w miejscach gdzie ściana będzie bardziej obciążona (np. szafki podwieszane)
 • Może mieć słabą izolację akustyczną
 • Źle ocieplony będzie zimny i słabo odporny na wiatr
 • Konstrukcja jest dość łatwopalna
 • Ciepło szybko ucieka z takiej konstrukcji

Przyglądając się wadom możemy stwierdzić, że gotowe domy kanadyjskie wymagają dodatkowych zabiegów zanim zacznie się ich używać przez cały rok. Nie są to typowe domy na otwarte, wietrzne przestrzenie, czy do szczególnego obciążania od wewnątrz i od zewnątrz. Strop i dach powinien być wykonany z materiałów na tyle lekkich, że nie będą przeciążać całej konstrukcji. Trzeba na to szczególnie zwrócić uwagę kiedy inwestuje się w dom z gotowych elementów. Stawia się go szybciej, ale można przeoczyć konieczność dostosowania ścian do szczególnych warunków w danym miejscu.

Powyższe cechy domu w stylu kanadyjskim należy brać pod uwagę np. jeżeli planujemy położenie paneli słonecznych na całym dachu lub myślimy o więcej niż jednej kondygnacji.

Inna ważna rzecz, o której należy pamiętać, to że drewniany szkielet kanadyjczyka nie jest jedynym materiałem decydującym o mikroklimacie. Wybór materiałów do ocieplenia i wykończenia budynku będzie ostatecznie decydował o tym jak będzie się w nim mieszkać.

Domek kanadyjski krok po kroku

Prześledźmy teraz bardziej dokładnie etapy powstawania domów w stylu kanadyjskim:

 1. Fundamenty – przy stawianiu fundamentów pod domek kanadyjski przydaje się jedna z zalet tego typu konstrukcji, lekkość. Dzięki temu, że całość nie będzie bardzo obciążała podstawy można sobie pozwolić na ustawienie go na słupach i belce żelbetowej. Innym rozwiązaniem jest płyta betonowa.
 2. Szkielet – jeżeli zamówiliśmy dom z gotowych elementów, to ustawienie ich na fundamencie nie powinno trwać dłużej niż kilka dni. W przypadku stawiania konstrukcji na miejscu może trwać trochę dłużej.
 3. Wypełnienie i ocieplenie – domy w stylu kanadyjskim ociepla się wełną mineralną. Tak naprawdę potrzeba co najmniej czterech różnych warstw, żeby ściany spełniły podstawowe normy. Zwłaszcza jeżeli mają być to budynki całoroczne. Drewno powinno się chronić przez ogniem i przed nadmiernym przenikaniem wilgoci. Elewacja wentylowana jest skonstruowana ze struktury nośnej, izolacji termicznej, izolacji wiatrochronnej i warstwy wykończeniowej. Między przedostatnią i ostatnią zostawia się szczelinę wentylacyjną.
 4. Elewacja i wykończenie – gotowe domy kanadyjskie mogą wyglądać jak zwykłe domy murowane. Wykończenie zewnętrznej i wewnętrznej części domu zależy od inwestora. Mogą być po prostu otynkowane lub obudowane płytami, które imitują cegłę ceramiczną lub wykorzystać klinkier do obmurowania. Poza tym wykorzystuje się też sliding czyli panele winylowe. Zaletą takiej elewacji jest oddychająca ściana, odporność na zabrudzenia i uniknięcie substancji wymagających schnięcia. Sliding imituje okładzinę z desek, co dobrze współgra z konstrukcją domów szkieletowych. Można też użyć szalówki z drewna, która będzie wyglądać bardziej naturalnie.
 5. Doprowadzenie do stanu surowego – żeby dom został doprowadzony do stanu surowego zamkniętego potrzeba jeszcze dodać więźbę dachową, zamontować drzwi zewnętrzne i okna. W przypadku domów szkieletowych zwykle robi się to po zamontowaniu elewacji.

Na koniec najczęściej przeprowadza się kable, przewody instalacyjne, przewody centralnego ogrzewania. Są one prowadzone wewnątrz ścian nośnych specjalnymi rurkami. Ostateczne wykończenie wnętrza możliwe jest kiedy doprowadzimy do stanu zamkniętego i zamontujemy wszystkie niezbędne instalacje.

Domek kanadyjski na wzniesieniu, a także najlepsze projekty domków kanadyjskich
Różne technologie budowy, czyli najlepsze projekty domków kanadyjskich oraz ich wady i zalety

W internecie można znaleźć różne projekty domów szkieletowych, które dają lepsze pojęcie o tym jak różnie może wyglądać dom w stylu kanadyjskim. Znajdziemy nie tylko domki wolno stojące, ale segmentowe. Decyzje dotyczące poszczególnych elementów konstrukcji dobrze jest konsultować ze specjalistą. Możemy też postawić na gotowe domy kanadyjskie, w takim wypadku jednak trzeba dokładnie sprawdzić jaka będzie ochrona przed zmiennymi temperaturami i akustyka domów według konkretnych projektów.

Ceny domów kanadyjskich

Znając podstawowe zalety i wady domów w stylu kanadyjskim zobaczmy jakie są ceny. Ile kosztuje dom kanadyjski i co wpływa na konkretną cenę?

Po pierwsze musimy ustalić czy chodzi o projekty małych domków letniskowych czy domów całorocznych. Tu przede wszystkim interesują nas domy do zamieszkania. Małe domki bez pozwolenia będą oczywiście tańsze. Nie tylko jest to mniej materiałów, ale krótsza praca ekipy montującej. W sumie za pracę takiej ekipy trzeba zapłacić około 2500-3000 zł za m2.

Ceny samych domów są mniej więcej o 20% niższe niż budynków murowanych o porównywalnej wielkości i używalności. Dom z gotowych elementów, do złożenia na miejscu może kosztować nawet taniej. Za domek 37m2 zapłacimy około 110 tys. zł. Budowa domu 120 m2 na szkielecie z drewna wyniesie około 400 tys. zł. Do tego projekty kosztują w granicach 2-5 tys. zł. 

W przypadku gotowych domów segmentowych ceny za metr kwadratowy mogą być jeszcze niższe.

Odpowiedź na pytanie ile kosztuje dom kanadyjski ostatecznie należy do producenta. Wybór innych materiałów wykończeniowych, a nawet miejsce zakupu wpływa na ogólny koszt złożenia i wykończenia domu pod klucz.

Źródła:

 1. Rodzaje domów szkieletowych, https://twojmalydom.pl/rodzaje-domow-szkieletowych, dostęp 09.05.2024
 2. Ocieplenie drewnianego domu szkieletowego, https://ladnydom.pl/ocieplenie-drewnianego-domu-szkieletowego, dostęp 09.05.2024
 3. Dom kanadyjski – projekty, koszty, inspiracje, https://www.tooba.pl/porady/dom-kanadyjski-projekty-koszty-inspiracje, dostęp 09.05.2024
 4. Marzena Zbierska, Domy kanadyjskie - co warto wiedzieć? https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/domy-kanadyjskie-pod-klucz-czy-szybko-znaczy-dobrze/8416/ , dostęp 09.05.2024
 5. Wojciech Nitka, Jakie są zalety i wady domów kanadyjskich? https://receptynadom.pl/sa-zalety-wady-domow-kanadyjskich/, dostęp 09.05.2024
ikona podziel się Przekaż dalej