Dwa rodzaje przyłączy elektrycznych

"

Na wstępie warto podkreślić, że przyłącze prądu może przybierać dwie postacie. Są nimi:

Przyłącze energetyczne napowietrzne – widywane jeszcze w budownictwie starszego typu. Napowietrzne przyłącze prądu można wykonać tylko wtedy, gdy nieopodal działki znajduje się napowietrzna linia energetyczna. Obecnie odchodzi się od tego rozwiązania ze względu na zmniejszone bezpieczeństwo oraz wątpliwe walory wizualne.

Kablowe przyłącze energii elektrycznej – prąd zostaje doprowadzony na posesję przy użyciu kabli podziemnych. Kablowe przyłącza elektryczne mogą być wykonane zarówno z linii napowietrznej, jak i z linii podziemnej. Najważniejszym elementem całej instalacji pozostaje złącze kablowe. Jest to specjalna skrzynka, którą montuje się na granicy posesji. Złącze/przyłącze kablowe zostaje wyposażone w licznik energii elektrycznej oraz w główne zabezpieczenia. Właściciel posesji nie ma dostępu do wnętrza skrzynki – cały osprzęt pozostaje własnością dostawcy energii elektrycznej. Ma to też dobre strony w postaci bezpłatnego serwisu i konserwacji złącza.

Kablowe przyłącze energii elektrycznej jest szczególnie polecane podczas doprowadzania energii do nowych budynków (brak konieczności modernizacji obiektu). Jedną odczuwalną wadą będzie natomiast wyższy koszt przyłącza elektrycznego. Wiąże się to poniekąd z koniecznością wykonania dokładnego projektu. Kablowe przyłącze energetyczne musi znajdować się w odpowiedniej odległości od innych mediów (przyłącza wody, gazu, kanalizacji, linii telekomunikacyjnej). Przebieg okablowania musi być dodatkowo naniesiony na mapę geodezyjną działki.

Przyłączenie sieci, a warunki przyłącza techniczne dostawy mediów

Wszystkie przyłącza elektryczne wymagają odpowiedniej dokumentacji. Pierwszym dokumentem, który musimy otrzymać będą warunki techniczne przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Zakład Energetyczny powinien udzielić nam wszystkich informacji dotyczących warunków przyłączenia. Formularz wniosku możemy pobrać bezpośrednio ze strony internetowej dostawcy lub otrzymać w jego lokalnej placówce.

Warto pamiętać, że wniosek o przyłącze elektryczne musi określać wartość mocy przyłączeniowej. Zastanówmy się nad nią już na etapie tworzenia projektu budowlanego. Moc przyłączeniowa zależy od ilości i mocy odbiorników prądu. W praktyce lepiej, aby warunki przyłącza zawyżone parametry. Dzięki temu zyskamy pewność, że instalacja nie ulegnie awarii podczas podwyższonego poboru prądu przez urządzenia domowe.

Zakład Energetyczny ma 30 dni na wydanie warunków technicznych przyłączenia sieci elektrycznej. Wyjątkiem jest jedynie przyłącze energii elektrycznej, którego średnie napięcie przekracza 1 kV. W praktyce tak duże napięcie jest na ogół wykorzystywana jedynie przez zakłady produkcyjne i większe obiekty budowlane. Termin określenia warunków technicznych wynosi wtedy do 150 dni.

Ile kosztuje przyłącze energetyczne? Jakie formalności musisz spełnić?
Dokumenty potrzebne do przyłączenia prądu stęplowane przez urzędniczkę dużą pieczątką, leżące na drewnianym biurku, w tle postać urzędniczki

Wniosek o przyłącze energetyczne – niezbędne dokumenty

Nasz wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci elektroenergetycznej powinien być uzupełniony o kilka dodatkowych dokumentów. Ich rodzaj może być uzależniony od wymogów konkretnego dostawcy. Dlatego przed złożeniem wniosku dowiedzmy się, jaka dokumentacja będzie niezbędna. Do najważniejszych dokumentów należy:

Jak niedrogo wykonać przyłącza?

Jeżeli jesteś zainteresowany otrzymaniem ofert od sprawdzonych firm wykonujących przyłącza, wypełnij ten formularz. Na jego podstawie otrzymasz oferty do porównania cen.

Sprawdź!
 • Akt własności lub inny dokument potwierdzający własność działki.
 • Plan zabudowy wraz ze szkicem sytuacyjnym (z naniesionym budynkiem).

W odpowiedzi Zakładu Energetycznego otrzymamy niezbędne informacje, które dotyczą:

 • Sposobu zasilania obiektu.
 • Preferowanego rodzaju przyłącza (przyłącze energetyczne napowietrzne bądź kablowe).
 • Miejsca przyłączenia do sieci elektroenergetycznej.
 • Wymaganych uzgodnień z zakładem energetyki.

Wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci elektroenergetycznej jest najważniejszym dokumentem, który określa specyfikę dalszych procedur formalnych. Jeśli planujemy napowietrzne przyłącze elektryczne, to jest to właściwie koniec naszych procedur wstępnych. Przyłącze kablowe wymaga jeszcze opracowania kompletnego projektu. Gotowy projekt instalacji musi być dodatkowo uzgodniony w Zakładzie Energetycznym, a także w Zakładzie Uzgadniania Dokumentacji. Jest to kolejny powód, dla którego koszt przyłącza elektrycznego kablowego jest nieco wyższy.

Zakład Energetyczny ocenia, czy projekt spełnia wszystkie warunki techniczne przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Z kolei Zakład Uzgadniania Dokumentacji potwierdza, że przyszłe przyłącze elektroenergetyczne nie koliduje z pozostałymi mediami. Jeśli wszystko się zgadza i projekt zostanie zatwierdzony, możemy przystąpić do wykonania przyłącza prądu.

Atrakcyjne promocje - sprawdź koniecznie

Tymczasowe przyłącze elektroenergetyczne na placu budowy

Tymczasowe przyłącze prądu na cele budowlane może zostać wykonane po otrzymaniu warunków technicznych.  Zadaniem inwestora jest w tym wypadku podpisanie z Zakładem Energetycznym stosownej umowy o wykonanie przyłącza. W następnym etapie trzeba wynająć uprawnionego elektryka, który wykona prowizoryczne, napowietrzne przyłącze prądu. Tymczasowa instalacja musi być zgłoszona do Zakładu Energetycznego, który dokonuje odbioru. W tym czasie inwestor podpisuje protokół odbioru.

Gdzie znaleźć pewnego elektryka?

Szukasz sprawdzonego fachowca, który wykona instalacje elektryczne w Twoim domu? Wypełnij ten formularz, a otrzymasz oferty od sprawdzonych fachowców.

Sprawdź!

Kolejny etap to podpisanie umowy o dostawę prądu. Owa umowa staje się podstawą do założenia licznika. Od tego momentu nasze przyłącze energetyczne na potrzeby budowy jest już aktywne.

Ile kosztuje przyłącze energetyczne? Jakie formalności musisz spełnić?
Stałe przyłącze energetyczne sprawdzane przez dwóch fachowców w kaskach miernikiem napięcia elektrycznego

Stałe, napowietrzne przyłącze energii elektrycznej

Korzystanie z tymczasowego przyłącza elektrycznego wiąże się z wyższymi opłatami licznikowymi. Dlatego po zakończeniu prac budowlanych musimy zawiadomić o tym Zakład Energetyczny. Tymczasowe przyłącza elektryczne zostają wtedy zdemontowane. W jego miejsce powstaje stałe przyłącze elektroenergetyczne.

Specyfika dalszych działań zależy już tylko od rodzaju instalacji. Napowietrzne przyłącze energetyczne zostaje poprowadzone linią napowietrzną wprost do skrzynki złącza napowietrznego. Z kolei przyłącze kablowe zostaje przeprowadzone pod powierzchnią ziemi, według przygotowanego wcześniej projektu.

Warto też zaznaczyć, że przed przyłączeniem prądu do domu trzeba dokonać odbioru wewnętrznej instalacji elektrycznej. Po dopełnieniu wszystkich formalności podpisujemy z Zakładem Energetycznym umowę o dostawę energii elektrycznej, a tym samym kończymy sprawy formalne.

Jaki jest czas oczekiwania na przyłącze energii elektrycznej?

Wszystko zależy od umowy, którą podpiszemy zaraz po otrzymaniu warunków technicznych przyłączenia sieci elektroenergetycznej. W umowie znajdzie się zapis na temat maksymalnego terminu wykonania przyłącza. Zakłady Energetyczne z reguły wpisują tam daty zawyżone, a realny termin wykonania przyłącza może być znacznie krótszy. Na przyłącze energetyczne trzeba czekać od jednego do pięciu miesięcy. Ostateczny termin zostaje uzależniony od warunków pogodowych, obciążenia Zakładu Energetycznego, a także od lokalnych warunków technicznych.

Koszt przyłącza elektrycznego

Cena wykonania przyłącza zależy od kilku czynników. Są to:

 • Rodzaj przyłącza (kablowe przyłącza elektryczne, przyłącze napowietrzne).
 • Długość przyłącza (standardowe posiadają do 200 m długości).
 • Moc przyłączeniowa.

Za standardowe przyłącze elektroenergetyczne o długości do 200 m możemy zapłacić odpowiednio:

 • Kablowe przyłącze energii elektrycznej – cena waha się pomiędzy 150, a 200 zł za każdy 1 kW mocy przyłączeniowej. Zatem za standardowe przyłącze o mocy 12 kW zapłacimy ok. 1 800 – 2 400 zł.
 • Napowietrzne przyłącze energetyczne – cena przyłącza waha się pomiędzy 100, a 140 zł za każdy 1 kW mocy przyłączeniowej. Standardowe przyłącze o mocy 12 kW będzie wydatkiem rzędu 1 200 – 1 700 zł. Ostateczna cena może wzrosnąć w przypadku trudnych warunków montażowych (np. ciasna zabudowa i obecność większej liczby mediów).

Zaprezentowany powyżej koszt przyłącza elektrycznego jest wartością orientacyjną. Cena za usługi montażowe może różnić się w zależności od dostawcy energii elektrycznej. Ponadto montaż przyłącza o ponadstandardowej długości (powyżej 200 m) wiąże się z dodatkowymi opłatami. W zależności od stawek Zakładu Energetycznego może to być 50 – 80 zł za każdy kolejny metr bieżący przyłącza.

Jeżeli chcesz otrzymać ofertę na wykonanie przyłącza elektrycznego, wypełnij ten formularz i sprawdź, jakie oferty przygotują dla Ciebie wykonawcy!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły