Skalne miasto Adršpach w Czechach – rodzaje dostępnych biletów

Cennik biletów do Skalnego Miasta w Czechach podzielono według godzin przyjazdu. Jest to ważne kryterium, obowiązujące w szczycie sezonu (zakup biletów online). Ceny biletów online dzieli się na opłaty za wejścia pomiędzy godziną 8:00 - 10:00, 10:00 – 14:00 oraz 14:00 – 18:00. Stawki obowiązujące pomiędzy godzinami 10:00 – 14:00 są najwyższe.

Cena wstępu będzie się różnić w zależności od metody dokonania zakupu. Turyści mogą zakupić bilet online lub skorzystać z tradycyjnej kasy biletowej. Za bilety można płacić złotówkami lub koronami czeskimi. Istnieje także możliwość zapłacenia kartą. Zakupy dokonane drogą elektroniczną są na ogół znacznie korzystniejsze cenowo, dlatego cieszą się dużą popularnością.

Cena wstępu do skalnego miasta w Czechach różni się także w zależności od terminu. W Adršpach wyróżnia się podział biletów na sezony:

  • TOP sezon – trwa od 1 lipca do 31 sierpnia.
  • Sezon główny – trwa od 1 kwietnia do 30 czerwca oraz od 1 września do 31 października.
  • Ceny biletów poza sezonem głównym – obowiązują od 1 listopada do 31 marca.

Cennik biletów do Skalnego Miasta podzielono również według uprawnienia do ulg. Najwięcej zapłacimy za bilet normalny, przeznaczony dla osób dorosłych. Z biletu ulgowego mogą skorzystać dzieci w wieku od 3 do 15 lat, studenci do 26 roku życia, osoby niepełnosprawne z orzeczeniem niepełnosprawności oraz seniorzy powyżej 65 roku życia.

Ciekawostką są też bilety rodzinne, przeznaczone dla dwóch osób dorosłych oraz dwójki dzieci w wieku od 3 do 15 lat. Skalne Miasto można zwiedzać wraz z czworonożnym przyjacielem. Cena wstępu psa ma charakter stały i nie została uzależniona od daty przyjazdu. Co ważne, cennik biletów do Skalnego miasta nie obejmuje dzieci do lat 3. Najmłodsi miłośnicy przygód mogą wejść na teren Adršpach całkowicie bezpłatnie.

Jakie atrakcje skrywa w sobie Skalne Miasto Adršpach w Czechach?

Skalne Miasto Adršpach w Czechach to wyjątkowe miejsce leżące na terenie masywu górskiego w Sudetach Środkowych. Skały Adrszpachsko-Tepickie zachwycają wyjątkowymi formacjami, które przywodzą na myśl strzeliste, wysokie wieżowce i wąskie, klimatyczne uliczki. Formacje skalne są dziełem natury i powstały poprzez erozję terenu.

Co ciekawe, Skalne Miasto Adršpach to największe miasto tego rodzaju w Europie Środkowej. Atrakcja cieszy się bardzo dużą popularnością wśród turystów. W Górach Stołowych znajdziemy jeszcze Szczeliniec, ciekawostką są także Błędne Skały i Starościańskie Skały w Rudawach Janowskich. Jednak to właśnie Skalne Miasto Adršpach jest największe i przyciąga wielu turystów. Świadczy o tym chociażby fakt, że na terenie Skalnego Miasta kręcono filmy „Zdarzyło się w Raju” oraz „Opowieści z Narni”.

Cały teren zachwyca nie tylko formacjami skalnymi, ale i wspaniałymi, bardzo nietypowymi widokami. Znajdziemy między innymi najwyższą formę skalną Kochankowie (z czeskiego Milenci), która wznosi się na wysokość 81,4 metrów. Wyjątkową gratką jest także Wielki Wodospad, spadający z wysokości 16 metrów. W Skalnym Mieście nie brakuje wąskich przejść, które dostarczają nieco adrenaliny. Najwęższe przejście między skałami ma zaledwie 50 centymetrów szerokości. Wśród przesmyków dotrzemy też do malowniczego jeziorka z wyjątkowo czystą wodą. Dzięki tym atrakcjom, Skalne Miasto Adršpach może być ciekawym kierunkiem podróży dla dorosłych i nieco młodszych turystów.

Skalne miasto Adršpach – dojazd i parking

Skalne miasto Adršpach znajduje się około 6 kilometrów od granicy polsko-czeskiej, niedaleko miasta Teplice nad Metuji. Możemy do niego dojechać samochodem, kierując się z Mieroszowa przez przejście graniczne Mieroszów-Zdonow bądź Mieszonów-Mezimesti – trasa DK35. Cały przejazd z Wrocławia zajmuje niespełna dwie godziny. Warto zauważyć, że w Skalnym Mieście Adršpach należy korzystać wyłącznie z wyznaczonych parkingów. Opłata parkingowa będzie zależna od terminu przyjazdu (TOP sezon, sezon główny, poza sezonem głównym). Na ceny biletów parkingowych wpłynie także sposób dokonania zakupu. Bilety parkingowe nabędziemy online lub tradycyjnie, na miejscu. Na parkingu znajdują się miejsca dla aut osobowych i motocykli, przyczep kempingowych i kamperów oraz dla autobusów.

Turyści, którzy nie chcą martwić się o miejsca parkingowe, mogą dojechać na teren Skalnego Miasta pociągiem. Jest to dodatkowa atrakcja, bowiem trasa kolejowa wiedzie przez malowniczy wąwóz z panoramą skał. Co więcej, dworzec kolejowy znajduje się bezpośrednio przy wejściu do Skalnego Miasta, dlatego podróż będzie bardzo komfortowa.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z tras rowerowych, prowadzących bezpośrednio do Skalnego Miasta. Nie można zwiedzać terenu na rowerach, dozwolone są jedynie wędrówki piesze. Dlatego przy wejściu na trasę znajduje się przechowalnia rowerów.

Do Skalnego Miasta Adršpach w Czechach dojedziemy także komunikacją publiczną. Przystanek autobusowy znajduje się około 250 metrów od wejścia do skalnego miasta. Możemy skorzystać z połączenia 337 w kierunku Broumov, 640360 w kierunku Police nad Metuji, połączenia 371 w kierunku Broumov oraz 360 w kierunku Police nad Metuji.