Cena skuwania płytek - sprawdzamy cenniki w całej Polsce
Przed ułożeniem nowych płytek, na ogół trzeba przeprowadzić demontaż starych kafelków. Niestety koszt skucia płytek z powierzchni ścian lub podłogi może odczuwalnie podnieść koszt remontu pomieszczenia. Dlatego poniżej ustalamy, ile kosztuje skucie płytek podłogowych i ściennych. Podpowiadamy też, od jakich czynników zależy cena za m2 usługi.
Skuwanie płytek
Generalny remont kuchni lub łazienki na ogół wiąże się z koniecznością demontażu starych kafelków podłogowych i ściennych. Jest to dość uciążliwa praca, dlatego wielu inwestorów decyduje się na wynajęcie doświadczonego fachowca. Ile kosztuje skucie płytek? Prezentujemy aktualny cennik robocizny. Stawki zawierają wartość podatku VAT w wysokości 8% dla klientów indywidualnych i nie obejmują materiałów.
Usługa | Średnia cena od | Średnia cena do |
---|---|---|
Skuwanie płytek - normalny stopień skomplikowania usługi | 50,00 zł/m2 | 65,00 zł/m2 |
Skuwanie płytek - wyższy stopień skomplikowania usługi | 60,00 zł/m2 | 75,00 zł/m2 |
Wykonanie wylewki posadzki | 70,00 zł/m2 | 90,00 zł/m2 |
Gruntowanie podłoża pod płytki | 6,50 zł/m2 | 11,00 zł/m2 |
Stawki zawarte w tabeli mają charakter poglądowy i nie stanowią oferty handlowej. Cena skuwania płytek w poszczególnych miejscowościach może się odczuwalnie różnić.
Źródło: Opracowanie własne na podstawie ofert dostępnych w Internecie.
Aktualizacja: 16.04.2024
Porównaj oferty firm w Twojej okolicy
Jakie czynniki wpływają na ostateczny koszt skucia płytek?
Cena skuwania płytek jest na ogół mocno zróżnicowana. Cenniki wykonawców mogą różnić się od siebie przynajmniej o kilkanaście procent. Dokładana wycena robocizny jest ustalona w indywidualnym kontakcie z klientem i po ocenie specyfiki zlecenia. Mimo to, możemy określić najważniejsze czynniki, które wpływają na koszt skucia płytek.
Cena za m2 usługi kucia płytek będzie zależna od rozmiarów zlecenia. Im większa powierzchnia kafelków do demontaży, tym wyższy koszt całej usługi, ale jednocześnie atrakcyjniejsza cena za m2. Przy dużych realizacjach, inwestor jest w stanie wynegocjować korzystniejsze warunki współpracy. Z kolei cennik skuwania płytek w niewielkiej łazience o bardziej skomplikowanym kształcie może generować odczuwalnie wyższą stawkę za m2 robocizny. Im wyższy stopień skomplikowania prac, tym na ogół wyższe koszty usługi.
Warto zauważyć, że demontaż kafelków może być wyceniony w oparciu o rodzaj podłoża. Stare płytki na betonie mogą być trudniejsze do demontażu niż kafelki na kleju. Duże znaczenie ma również stan płytek i podłoża, do których są przymocowane.
Kolejnym, wpływającym na cennik usługi czynnikiem może być typ płytek. Na ogół demontuje się stare kafelki ceramiczne. Demontaż kafelków ceramicznych przeważnie nie przysparza większych trudności, dlatego generuje atrakcyjniejszą stawkę robocizny. Inaczej jest w przypadku kucia płytek granitowych czy marmurowych. Cena demontażu płytek z ich odzyskiem będzie najwyższa, a usługa nie cieszy się dużą popularnością.
W kosztorysowaniu robocizny glazurników, należy zwrócić szczególną uwagę na lokalizację. Ceny wykonawców działających w różnych regionach naszego kraju są dość silnie zróżnicowane. Najwyższe stawki robocizny odnotowuje się w centrach dużych miast (głównie Warszawa). Atrakcyjniejsze ceny demontażu płytek obowiązują w mniejszych miejscowościach, głównie we wschodniej części kraju.
Warto także zauważyć, że cena skuwania płytek może zawierać usługi dodatkowe. Na koszt skucia płytek może złożyć się także usunięcie gruzu czy przygotowanie podłoża pod ponowne ułożenie kafelków. Dlatego najlepszą praktyką jest zapoznanie się z ofertami kilku lokalnych wykonawców, którzy przedstawią swój cennik wraz z możliwym zakresem usługi.
Demontaż kafelków – prace dodatkowe po wykonaniu usługi
Określiliśmy już czynniki mogące wpływać na koszt skucia płytek. Jednak prace remontowe mogą także obejmować szereg usług dodatkowych. Podczas demontażu powstanie duża ilość gruzu, który należy zutylizować. Niektóre firmy oferują demontaż kafelków wraz z usunięciem gruzu, jednak na ogół sprzątanie leży po stronie inwestora. Utylizacja gruzu może być wykonana na kilka sposobów. Przy mniejszych ilościach możemy umieścić gruz w pojemnikach i odwieść na wysypisko śmieci. Sytuacja zmienia się przy większych pracach remontowych, generujących znacznie więcej odpadów. W tym przypadku można wynająć specjalny kontener na gruz. Koszt wynajmu będzie zależny od pojemności kontenera oraz czasu jego wypożyczenia.
Sam demontaż kafelków to na ogół dopiero początek prac remontowych. Po skuciu starych płytek, należy przygotować powierzchnie do dalszych prac. W przypadku posadzki najlepiej sprawdzi się wykonanie samopoziomującej wylewki cienkowarstwowej. Usługa może być wykonana przez doświadczonego fachowca. Cena za m2 wylewki będzie zależna od jej grubości, specyfiki pomieszczenia i stopnia skomplikowania usługi.
Wylewka samopoziomująca jest dość łatwa w aplikacji i sama dopasowuje się do podłoża. Co więcej, materiał nadaje się do zastosowania na niemal każdej posadzce, co zapewnia dużą uniwersalność. Samodzielne wykonanie wylewki samopoziomującej wymaga określenia jej grubości i przynajmniej podstawowego doświadczenia. Po wykonaniu i wyschnięciu wylewki, można wykonać gruntowanie podłoża i przystąpić do układania nowych płytek podłogowych.
Jak poprawnie wykonać demontaż kafelków podłogowych i ściennych?
Cena skuwania płytek ze ściany lub podłogi bywa nadmiernym obciążeniem dla budżetu remontowego. Dlatego niektórzy inwestorzy decydują się na samodzielne wykonanie tego rodzaju prac. Jak przebiega demontaż kafelków ze ściany? Na wstępie należy usunąć z pomieszczenia wszystkie sprzęty, meble i akcesoria. Stałe elementy wyposażenia (np. wanna czy kabina prysznicowa) powinny być starannie osłonięte. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko uszkodzeń wywołanych przez odłamki kafelków. Ważne będzie także założenie odzieży ochronnej i okularów, bowiem kafelki mogą odpryskiwać we wszystkich kierunkach. Oprócz stroju ochronnego i okularów przydadzą się też rękawiczki oraz maseczka na twarz, która uchroni nas przed pyłem.
Do skuwania płytek ze ściany najlepiej użyć młotowiertarki. Dzięki niej będziemy w stanie wywiercić dziury w środkowych częściach płytek i porozbijać je bez dużej ilości odprysków. Niektóre stare kafelki są na tyle słabo zespolone z podłożem, że wystarczy usunąć fugę i lekko je podważyć.
Kucie płytek podłogowych wygląda bardzo podobnie. Do prac możemy wykorzystać młotowiertarkę lub rozbić stare kafelki dużym młotem. Prace wymagają pewnej wprawy, która pomaga w usunięciu płytek bez większych uszkodzeń podłoża. Podczas prac należy usuwać gruz i pył, który utrudnia dalsze postępy prac. Po zerwaniu wszystkich płytek na ogół trzeba jeszcze usunąć stare warstwy kleju. Tutaj przydaje się podbijak bądź szlifierka pneumatyczna. Usuwanie kleju może być dość czasochłonne, dlatego najkorzystniej byłoby, gdyby powłoka dała się usunąć razem ze starymi kafelkami.
Po zakończonym demontażu należy dokładnie oczyścić całe pomieszczenie z gruzu i pyłu. Następnie możemy przygotować podłoże pod nowe płytki podłogowe lub ścienne. Układanie płytek wymaga doświadczenia, dlatego większość inwestorów decyduje się na powierzenie prac doświadczonemu glazurnikowi.