Malowanie i gruntowanie ścian – jakie czynniki wpływają na koszt usługi?

Nie istnieje jednolity cennik gruntowania ścian, który obowiązywałby na terenie całego kraju. Malowanie i gruntowanie są na ogół wyceniane w sposób indywidualny, a na ostateczny koszt wpłynie wiele indywidualnych czynników.

Ceny za m2 usługi będą zależne od stanu ścian. Gruntowanie sufitu i ścian jest ostatnim etapem, który przygotowuje podłoże przed malowanie. Jednak przy wielu inwestycjach remontowych, musimy jeszcze wykonać prace dodatkowe. Po pierwsze, ściany muszą być czyste. Jeśli na ich powierzchni znajdują się tłuste zabrudzenia, należy przeprowadzić mycie. Przed gruntowaniem trzeba też usunąć uszkodzone i wykruszone fragmenty tynku, a dodatkowo zamaskować uszkodzenia. Dzięki temu prace remontowe pozwolą na uzyskanie optymalnego efektu wizualnego. Wszystkie prace dodatkowe zwiększą koszt usługi malarskiej.

Cena za gruntowanie elewacji, gruntowanie posadzki czy ścian i sufitu będzie też ściśle zależna od lokalizacji. Cenniki malarzy działających w różnych regionach Polski różnią się przynajmniej o kilkanaście procent. Najwyższe ceny za m2 usługi na ogół odnotowuje się w centrach dużych miast wojewódzkich. Cena gruntowania ścian w mniejszych miejscowościach na ogół okazuje się odczuwalnie niższa. Najatrakcyjniejsze ceny usług obowiązują w mniejszych miejscowościach wschodnich rejonów naszego kraju. Najwyższy cennik usług malarskich odnotowuje się w takich miastach jak Warszawa i Szczecin.

Zanim ustalimy, ile za gruntowanie ścian, określmy specyfikę zlecenia. Jest to bardzo ważny wyznacznik, który wpłynie na ceny za m2. Im trudniejsza usługa do wykonania, tym wyższa cena gruntowania ścian (dotyczy to także takich usług jak gruntowanie posadzki czy gruntowanie sufitu). Dlatego usługi związane z malowaniem trudnodostępnych przestrzeni, bardzo wysokich sufitów bądź wnęk często zostają wycenione w sposób indywidualny.

Kolejnym, bardzo istotnym czynnikiem jest dostępność terminów. Ceny w sezonie od późnej wiosny do końca lata mogą być nieco wyższe. Trudniej będzie też znaleźć doświadczonego malarza, który posiada wolne terminy. Usługi realizowane w terminie priorytetowym mogą być nieco droższe od tych, ustalonych kilka miesięcy wcześniej.

Warto zauważyć, że malowanie i gruntowanie wymagają pewnej precyzji i dokładności. Prace warto powierzyć fachowcom, którzy nie dopuszczą do powstania niedoróbek. Możemy przyjąć w uproszczeniu, że im bardziej renomowana i doświadczona będzie ekipa malarzy, tym wyższy cennik usług. Droższa cena gruntowania ścian bądź gruntowania posadzek gruntem szczepnym, często wiąże się z wyższym poziomem usług. Same ceny za m2 nie powinny być jednak jedynym wyznacznikiem wyboru odpowiedniej ekipy malarzy.

Co daje gruntowanie sufitu lub gruntowanie posadzki?

Wiemy już, jakie czynniki mogą wpływać na cennik gruntowania i malowania. Warto także ustalić, w jakim celu wykonuje się samo gruntowanie przed malowaniem. Okazuje się, że gruntowanie elewacji, gruntowanie posadzki czy ścian i sufitu jest ważnym etapem przygotowującym podłoże. Ze względu na specyfikę gruntu, wyróżnia się kilka korzyści wynikających z jego zastosowania. Pierwszą i jedną z najważniejszych jest zwiększenie przyczepności podłoża. Dzięki odpowiednio dobranemu gruntowi, zwiększamy przyczepność farby lub kleju. W efekcie zapobiegamy późniejszemu odklejaniu się płytek, tapet lub innych elementów dekoracyjnych. Gruntowanie sufitu i ścian zapobiega też łuszczeniu się farby i może zwiększać jej żywotność.

Gruntowanie elewacji bądź ścian wewnętrznych stosuje się też w celu ograniczenia chłonności podłoża. Mniejsza chłonność oznacza w praktyce znaczne ułatwienie kolejnych prac wykończeniowych. Dzięki zmniejszonej i wyrównanej chłonności ogranicza się zużycie kleju oraz farby. Co więcej, samo malowanie nie wymaga tak wielu warstw.

Gruntowanie posadzki można także wykonać w celu delikatnego wyrównania powierzchni oraz jej dodatkowego wzmocnienia. Ważnym przeznaczeniem preparatów gruntujących jest też zwiększenie odporności na działanie wilgoci. Będzie to szczególnie ważne w przypadku wilgotnych powierzchni (łazienki, kuchnie) oraz elewacji zewnętrznych. Gruntowanie gruntem szczepnym lub innym preparatem przygotowuje podłoże pod warstwę wykończeniową i stanowi ważny element większości prac wykończeniowych i remontowych.

Gruntowanie ścian gruntem szczepnym, a może silikonowym? Podstawowe rodzaje preparatów gruntujących

W ofertach producentów znajdziemy wiele rodzajów preparatów gruntujących. Produkt należy dobrać do specyfiki podłoża i oczekiwanego efektu. Do najczęściej stosowanych należą:

  • Grunty szczepne – prace wykonane gruntem szczepnym mają na celu wyrównanie chłonności i przyczepności podłoża. Jest to często stosowana grupa preparatów, które można stosować przy powierzchniach wapiennych, betonowych, gipsowych oraz cementowych. Gruntowanie gruntem szczepnym można zastosować jako warstwę pod tynk, klej, farby akrylowe bądź pod płytki ceramiczne. Wystarczy dobrać preparat o odpowiednich parametrach.
  • Grunty wzmacniające – w ich składzie znajdują się polimery wiążące. Jak sama nazwa wskazuje, grunty wzmacniające służą do wzmacniania powierzchni. Substancja nie wnika tak głęboko w podłoże. Jej zadaniem jest stworzenie delikatnej, powierzchniowej powłoki ochronnej. Grunt wzmacniający można stosować na stary tynk i cegły, ale także pod kleje i podłoże pod płytki ceramiczne.
  • Grunty silikonowe – to najmniej popularne rozwiązanie. Tego typu preparaty gruntujące przeważnie stosuje się jako bazę pod farby silikonowe. Preparat zmniejsza chłonność podłoża, wyrównuje ją i nie ogranicza zdolności do przepuszczania wilgoci.
  • Grunty głęboko penetrujące – posiada bardzo drobne cząsteczki, dzięki czemu wnika głęboko w malowaną powierzchnię. Jego zadaniem jest ograniczenie pylenia oraz poprawa chłonności podłoża. Grunty głęboko penetrujące są rozwiązaniem uniwersalnym i często stosowanym. Możemy zastosować je przed malowaniem płyt gipsowo-kartonowych, tynków gipsowych lub cementowo wapiennych.