Cena kucia bruzd pod kable – co wpływa na koszt robocizny?

Zaprawianie bruzd, a rodzaj i grubość ściany

Cena zaklejania bruzd z przewodami jest bardzo zróżnicowana. Istnieje kilka kluczowych czynników, decydujących o kosztach tego etapu prac modernizacyjnych. Pierwszym i najważniejszym jest rodzaj ściany. Im trudniejsza w obróbce ściana, tym wyższa cena za m2. Tym samym koszt bruzdowania ściany murowanej będzie znacznie wyższy w porównaniu z cenami bruzdowania lekkich ścianek z płyt kartonowo gipsowych.

Najatrakcyjniejsza cena kucia bruzd pod kable w ścianach działowych z karton gipsu wynika z szybkości prac oraz niższego poziomu skomplikowania. Szpachlowanie bruzd w ścianach z płyt gipsowo kartonowych również nie powinno być nadmiernym obciążeniem dla budżetu inwestycyjnego.

Koszt bruzdowania, a zakres prac do wykonania

Cena za m2 usługi z pewnością będzie zależna od zakresu prac do wykonania. Inaczej prezentuje się cena kucia bruzd pod kable, a inaczej pod całą instalację hydrauliczną. Wynika to z większego zakresu usługi. Dodatkowym wydatkiem może być też wypełnienie i szpachlowanie bruzd po wykonaniu instalacji.  Możemy przyjąć w uproszczeniu, że im mniejsze będą bruzdy, tym atrakcyjniejsza okaże się cena za m2 usługi.

Duże znaczenie może mieć także sama ilość bruzd i ich kształt. Przy prostych do wykonania, wielu wgłębieniach, możemy liczyć na atrakcyjniejszy koszt bruzdowania. Sytuacja zmienia się w przypadku mniejszego i bardziej skomplikowanego zlecenia. Bruzdy o bardziej skomplikowanym kształcie wymagają więcej pracy, a przez co zostaną wycenione nieco drożej. To samo dotyczy bruzd ulokowanych w trudnodostępnym miejscu. Za bruzdowanie i tynkowanie bruzd elektrycznych pod sufitem zapłacimy nieco więcej niż za te same usługi, ale wykonane przy powierzchni podłogi. Bardziej kosztowne będą też prace w narożnikach i trudnodostępnych wnękach.

Bruzdowanie i tynkowanie bruzd elektrycznych w różnych rejonach kraju

Cena kucia bruzd i takich usług jak wypełnianie bądź tynkowanie bruzd elektrycznych z pewnością będzie zależna od lokalizacji. Jest to jeden z kolejnych, bardzo ważnych czynników, które wpływają na koszt robocizny.

Cena za klejenie bruzd z przewodami lub koszt bruzdowania przeprowadzonego w większym mieście, będzie odczuwalnie wyższy. Najwyższa cena za m2 robocizny obowiązuje w większych miastach wojewódzkich (głównie w Warszawie). Cena tych samych usług, ale wykonanych w mniejszych miejscowościach jest na ogół bardziej atrakcyjna dla klienta. Najmniej za szpachlowanie bruzd, zaprawianie bruzd i samo bruzdowanie zapłacimy w niewielkich miejscowościach wschodniej części Polski.

Istotne okazują się także doświadczenie i renoma wykonawców. Najniższa cena kucia bruzd pod kable na ogół dotyczy początkujących wykonawców, pracujących na własny rachunek. W pośredniej półce cenowej znajdziemy bardziej doświadczonego fachowca, lub niewielką firmę. Najwyższy koszt bruzdowania to na ogół większa firma remontowo-budowlana, która zdobyła już renomę na lokalnym rynku i zatrudnia znanych, doświadczonych pracowników. Wyższa cena za m2 robocizny na ogół wiąże się z fachowością i wykonaniem usług w najwyższym standardzie.

Ze względu na dużą różnorodność w usługach bruzdowania i zróżnicowanie kosztów robocizny, najlepiej zapoznać się z ofertą lokalnych wykonawców. Dobry wykonawca uzyska informację o specyfice zlecenia, określi dostępne terminy oraz przynajmniej wstępną wycenę całej usługi.

Zaprawianie bruzd krok po kroku

Ustaliliśmy już, jak kształtuje się cena kucia bruzd pod kable. Musimy przy tym przypomnieć, że po wykuciu bruzd i rozciągnięciu instalacji, należy naprawić powierzchnię ściany. Cena zaklejania bruzd z przewodami może stanowić dodatkowe obciążenie dla budżetu inwestora. Dlatego wiele osób decyduje się na samodzielne zaprawianie bruzd. Jak to zrobić? Wypełnianie ubytków można przeprowadzić w kilku krokach.

  • Przygotowanie bruzdy – w pierwszym etapie należy przygotować miejsce pracy. Gotowa do wypełnienia bruzda powinna być dokładnie oczyszczona. Należy usunąć kurz i pozostałości tynku. Wystarczy wyczyścić miejsca zmiotką.
  • Gruntowanie – dobrą praktyką jest zagruntowanie bruzdy. W tym celu zmniejszymy i wyrównamy chłonność tynku. Grunt nanosimy na całą powierzchnię, stosując się do instrukcji obsługi preparatu. Następnie pozostawiamy preparat gruntujący do pełnego wyschnięcia. Po upływie kilku do 24 godzin (w zależności od typu gruntu), możemy już rozpocząć kolejny etap prac.
  • Zaprawa tynkarska – nasza bruzda jest już gotowa. Jej wypełnienie wymaga przygotowania zaprawy tynkarskiej. Niewielką ilość tynku na ogół rozrabia się ręcznie. Wystarczy wymieszać wodę z gipsem w odpowiednich proporcjach. Bardzo ważna będzie konsystencja zaprawy tynkarskiej. Masa nie powinna mieć grudek i musi być dość plastyczna.
  • Zaprawianie bruzd – nasza masa jest już gotowa. W kolejnym kroku wykorzystujemy pacę do gipsu, którą nanosimy zaprawę w bruzdę. Masę nanosimy równomiernie wzdłuż bruzdy. Bardzo ważne będzie wypełnienie wybranego odcinka przed związaniem się masy. Większość tynków nanosi się jedną warstwą, co może stanowić pewne utrudnienie. Prace należy dobrze rozplanować w czasie, tak by nanieść tynk przed zaschnięciem.
  • Równanie i szpachlowanie – wypełnienie bruzdy zostało już przygotowane. Teraz wystarczy już tylko wyrównać powierzchnię. Przy niewielkich bruzdach, na ogół wykorzystuje się zwykłą pacę do gipsu. Przy okazji usuwamy nadmiar zaprawy.  W kolejnym kroku przeprowadzamy gąbkowanie. Nałożony uprzednio tynk zwilżamy wilgotną gąbką w celu wyciągnięcia mleczka gipsowego. Dzięki niemu będziemy mogli perfekcyjnie wygładzić całą powierzchnię i zakończyć maskowanie bruzdy.