Cena układania gresu i innych płytek – co wpływa na koszt robocizny?

Koszt układania płytek może być zależny od lokalizacji. Jest to jeden z ważniejszych czynników, wpływających na koszt robocizny. Cena za m2 usługi realizowanej w centrum dużego miasta wojewódzkiego może być przynajmniej o kilkanaście procent wyższa w porównaniu z cennikiem tej samej usługi, ale wykonanej w mniejszej miejscowości. Najwyższa cena układania gresu i innych płytek obowiązuje w Warszawie. Na najniższy cennik robocizny mogą liczyć inwestorzy w mniejszych miejscowościach, głównie we wschodniej części kraju.

Cena układania gresu z pewnością będzie też zależna od rozmiaru. Przy typowym rozmiarze płytek do 60x60 cm, można liczyć na atrakcyjniejszą stawkę robocizny. Sytuacja zmienia się w przypadku płytek wielkoformatowych (np. 120x20, 120x60 cm i większych). Wyższa może być także cena za m2 układania płytek w formacie poniżej 15x15 cm

Zanim ustalimy, ile kosztuje położenie gresu na podłodze, na balkonie lub na schodach, określmy zakres prac dodatkowych. Fugowanie płytek, przygotowanie podłoża, wyrównanie podłoża i szlifowanie narożników płytek mogą wpłynąć na zwiększenie kosztów całego przedsięwzięcia. Im więcej prac dodatkowych i wyższy poziom skomplikowania usługi, tym na ogół wyższa cena układania gresu.

Ostatnim, bardzo ważnym czynnikiem jest doświadczenie i renoma wykonawcy. W każdym mieście działają glazurnicy z różnych segmentów cenowych. Usługi doświadczonych i znanych wykonawców są na ogół nieco droższe od stawek, które oferują początkujący fachowcy. Cena za m2 nie powinna być jedynym wyznacznikiem, który bierzemy pod uwagę podczas wyboru wykonawcy. Bardzo ważna jest też dostępność terminów oraz fachowość wykonania. Niedoróbki wynikłe podczas układania gresu będą trudne do usunięcia i mogą zmniejszyć walory dekoracyjne powierzchni.

Zastosowanie płytek gresowych

Gres jest materiałem uniwersalnym, który możemy dopasować do specyfiki większości aranżacji. Materiał dobrze sprawdzi się na podłogach. Możemy dobrać odpowiedni gres dekoracyjny, który ozdobi wnętrze kuchni lub salonu. Ciekawie sprawdza się również gres polerowany i półpolerowany. W przypadku materiału półpolerowanego, możemy liczyć na lepsze właściwości antypoślizgowe. Będzie to szczególnie istotne w pomieszczeniach o większej wilgotności.

W ofertach sprzedaży znajdziemy także gres o bardzo dobrych parametrach antypoślizgowości (do R13). Możemy go z powodzeniem stosować na balkonie, tarasie i na schodach. Wybierając materiał na zewnątrz, należy zwrócić szczególną uwagę na jego parametry techniczne, głównie na nasiąkliwość.

O uniwersalności gresu decydują różne wymiary (np. 120x60, 60x60, 120x20 cm) oraz różnorodność możliwości. Ciekawostką jest gres techniczny, odznaczający się najwyższą odpornością na uszkodzenia. Gres techniczny nie wygląda tak efektownie jak jego dekoracyjne odpowiedniki, jednak możemy go z powodzeniem stosować na podłogi w garażu, na balkonie, kotłowni lub w pomieszczeniach gospodarczych. Wybór płytek jest tak duży, że każdy inwestor znajdzie rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb.

#BBD0E0 »