Jakie czynniki mogą wpływać na koszt punktu elektrycznego?

Cena za punkt elektryczny jest dość zróżnicowana. Nie istnieje ogólnie przyjęta wycena, która obowiązywałaby w przypadku wszystkich realizacji. Na koszt punktu elektrycznego składa się wiele indywidualnych czynników. Najważniejszym będzie zakres oraz stopień skomplikowania prac.

Usługa elektryka zostanie wyceniona w oparciu o czasochłonność usługi. Dla przykładu, przeniesienie punktu elektrycznego z bruzdowaniem będzie znacznie bardziej czasochłonne niż montaż punktu w przygotowanej uprzednio instalacji. Sama cena instalacji elektrycznej również zostanie wyceniona indywidualnie, w oparciu o jej stopień skomplikowania i liczbę punktów.

Cena instalacji elektrycznej może być też wyceniana w oparciu o specyfikę budynku (np. prace w nowym budynku, remont instalacji w istniejącym obiekcie). Sama robocizna to jeszcze nie koniec wydatków. Pełna cena za punkt elektryczny obejmuje usługę elektryka oraz niezbędne materiały. Niektórzy wykonawcy ustalają stawki za usługę i materiał, inni prezentują wyłączenie stawkę robocizny. Warto mieć to na uwadze przed porównywaniem kosztów.

Koszt punktu elektrycznego z kuciem ścian i cena za punkt elektryczny w nowym budynku bez wątpienia będą także zależne od lokalizacji. Stawki elektryków różnią się w zależności od rejonu naszego kraju. Najdroższa robocizna (bez materiału) na ogół dotyczy takich miast jak Warszawa. Cena robocizny w mniejszych miejscowościach (głównie we wschodniej części kraju), może okazać się odczuwalnie niższa. Warto przy tym zauważyć, że koszt punktu elektrycznego może być ściśle związany z doświadczeniem wykonawcy. Najniższa cena to na ogół początkujący elektryk, pracujący na własny rachunek. Robocizna w pośredniej półce cenowej przeważnie oznacza bardziej doświadczonego wykonawcę, który posiada dobre opinie. W górnej półce plasują się większe firmy, zatrudniające doświadczonych elektryków.

Jak wybrać dobrego elektryka, który wykona przeniesienie punktu elektrycznego lub nową instalację?

Koszt punktu elektrycznego nie powinien być jedynym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę przy wyborze elektryka. Znacznie ważniejsze będzie to, czy fachowiec wykona usługę w sposób zgodny ze sztuką. Przeniesienie gniazdka z bruzdowaniem i kuciem ścian, a także nowy punkt elektryczny wymagają pewnego doświadczenia i znajomości instalacyjnych. Dlatego warto wybrać fachowca, który posiada przynajmniej podstawowe doświadczenie.

Przed wyborem konkretnego elektryka, porównajmy oferty kilku lokalnych wykonawców. Przy okazji warto spytać o doświadczenie wykonawcy, jego uprzednio wykonane realizacje i zakres usług. Doświadczony wykonawca będzie w stanie podsunąć wiele praktycznych rozwiązań, dzięki którym prace remontowe okażą się mniej kosztowne i skomplikowane.

Ostateczna cena za przeniesienie gniazdka z bruzdowaniem czy cena instalacji elektrycznej w nowym budynku może być dość zróżnicowana. Stawki elektryków działających w tych samych lokalizacjach mogą się od siebie różnić o kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt procent (robocizna). Dlatego warto wybrać fachowca, który oprócz atrakcyjnej stawki robocizny, zapewni profesjonalne wykonanie punktu. Ustalmy, czy interesuje nas sama robocizna bez materiału czy też usługa kompleksowa. Wielu wykonawców oferuje usługi z materiale, dzięki czemu inwestor nie musi martwić się o zakup oraz wybór niezbędnych elementów instalacyjnych. Zwróćmy też uwagę na fakt, że na koszt punktu elektrycznego może złożyć się także podatek VAT. Robocizna zostaje objęta przez 8% stawkę podatku od towarów i usług.

Przeniesienie punktu elektrycznego z bruzdowaniem – robocizna krok po kroku

Przeniesienie punktu elektrycznego nie jest skomplikowanym zajęciem, jednak wymaga wiedzy o instalacjach elektrycznych. Najbezpieczniej będzie powierzyć wykonanie prac doświadczonemu elektrykowi. Mimo tego, możemy określić uproszczone etapy, przez które przebiega przeniesienie gniazdka. Prace streścimy w siedmiu krokach:

  • Wyznaczenie miejsca nowego gniazda – to ważny etap. Przeniesienie gniazdka wymaga dobrego rozplanowania. Nowe gniazdo powinno znajdować się w odpowiednio dużej odległości od okien, drzwi, innych punktów elektrycznych oraz punktów instalacji wodnej (krany, prysznice, zlewozmywaki). Należy także wyznaczyć przebieg nowych kabli, pamiętając, że instalacja elektryczna powinna przebiegać jedynie w kierunku poziomym i pionowym.
  • Odłączenie prądu i demontaż starego gniazdka – przeniesienie gniazdka elektrycznego rozpoczynamy od wyłączenia głównego zasilania. Następnie sprawdzamy próbnikiem, czy w instalacji nie ma napięcia. Jeśli zasilanie zostało odcięte, możemy zdemontować stare gniazdo elektryczne. Wystarczy odkręcić śruby mocujące i wyjąć gniazdo ze ściany.
  • Bruzdowanie – przeniesienie gniazdka niemal w każdym przypadku wiąże się z bruzdowaniem i kuciem. Prace można wykonać ręcznie za pomocą dłuta i młotka lub szlifierką kątową. Posiadający odpowiedni sprzęt elektryk użyje bruzdownicy, która stworzy odpowiednio głęboki otwór na kabel.
  • Wykonanie otworu na puszkę elektryczną – wykonujemy go za pomocą wiertarki z otwornicą do betonu.
  • Przeprowadzenie kabla elektrycznego – kabel montujemy w wykonanej bruździe i przeprowadzamy, aż do nowego gniazda.
  • Podłączenie kabli – podłączamy kabel do nowego punktu elektrycznego. Przy instalacji stosujemy się do instrukcji dołączonej do nowego gniazda. Następnie montujemy gniazdo w puszce elektrycznej i mocujemy je w ścianie.
  • Naprawa fragmentów ściany – wszystkie prace związane z kuciem ścian wymagają późniejszych działań naprawczych. W miejscu bruzdowania uzupełniamy ubytek za pomocą zaprawy murarskiej bądź gipsu.

Przeniesienie gniazdka zostało opisane w sposób uproszczony.