Standaryzacja paczek w paczkomatach. Jak wygląda wysyłka w Inpost i jakie są dostępne wymiary przesyłek?

Aby omówić cennik Inpost, musimy określić standaryzację paczek oraz sposób ich nadania. Do najpopularniejszych usług należy wysłanie przesyłki z paczkomatu i odbiór w paczkomacie. Takie rozwiązanie generuje najniższy koszt nadania przesyłki. Inną, dostępną w Inpost opcją jest nadanie paczki w paczkomacie lub w PaczkoPunkcie i dostarczenie jej na wskazany adres. Kurier Inpost działa tak samo, jak usługi realizowane u innych przewoźników. Wysyłka może dotrzeć na wskazany adres, możemy ją też przekierować bądź skorzystać z usług dodatkowych.

W obydwu przypadkach (przesyłka do paczkomatu lub kurier Inpost) stosuje się takie same wymiary przesyłek. Do wyboru mamy rozmiary, określane jako gabaryt A (wysyłka mała), gabaryt B (średnia), gabaryt C (duża) i gabaryt D (paczka największa).

  • Mała (gabaryty A) – dotyczy przesyłek o maksymalnej wadze do 25 kg. Inpost określa maksymalne wymiary na 8 x 38 x 64 cm. Taki rozmiar wynika wprost z wielkości skrytek Inpost i nie może być nawet minimalnie przekroczony.
  • Średnia (gabaryty B) – wysyłka może ważyć do 25 kg, a jej maksymalne wymiary to 19 x 38 x 64 cm.
  • Duża (gabaryty C) – dotyczy przesyłek o wadze do 25 kg, których maksymalne wymiary nie przekraczają 41 x 38 x 64 cm.
  • Największa (gabaryty D) – paczka dostępna wyłącznie w opcji zamówienia kuriera Inpost. Maksymalne wymiary paczki wynoszą 50 x 50 x 80 cm.

Cennik Inpost – co wpływa na ceny przesyłek nadawanych z paczkomatów?

Jak już ustaliliśmy, na ceny wysyłek z paczkomatów wpływają wymiary oraz forma dostawy. Cena paczkomatu w gabarycie A okazuje się atrakcyjniejsza, niż cena nadania paczki w gabarycie B lub C. Klient może skorzystać z szybkiego nadania za pomocą aplikacji internetowej. Metoda nie wymaga logowania, a generowanie danych do paczkomatu jest bardzo szybkie i intuicyjne.

Cena nadania paczki będzie także zależna od sposobu dostawy. Wysyłka może zostać skierowana do paczkomatu lub PaczkoPunktu. Nieco większym wydatkiem będzie kurier Inpost, czyli dostarczenie przesyłki pod wskazany adres. W opcji szybkich nadań nie znajdziemy usługi nadania paczki do paczkomatu za pobraniem.

Co istotne, każda wysyłka zostaje objęta darmowym ubezpieczeniem do wysokości 5000 zł. Paczki o większej wartości można ubezpieczyć dodatkowo. Większość przesyłek dociera do odbiorców w następnym dniu roboczym, a czas odbioru przesyłki w paczkomacie wynosi 48 godzin. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z cennikami.

Ceny nadania paczki z usługą kurierską – paczki odbierane przez kuriera z domu lub firmy

Inpost realizuje także usługi kurierskie. Koszt nadania paczki zależy od metody dostawy oraz od ewentualnego doboru usług dodatkowych. Najniższe ceny dotyczą odebranych przez kuriera i dostarczonych do paczkomatu. Obowiązuje standardowy podział na gabaryt A,B oraz C. Ciekawostką w usłudze kurierskiej jest także gabaryt D, obejmujący paczki o wymiarach maksymalnie 80 x 50 x 50 cm.

Cennik Inpost zawiera także opcje odebrania paczki przez kuriera i dostarczenia pod wskazany adres. W tym przypadku cena paczkomatu będzie nieznacznie wyższa. Co istotne, paczki kurierskie Inpost nie są automatycznie objęte ubezpieczeniem (jak miało to miejsce w przypadku paczek nadawanych do paczkomatów). Musimy dopłacić za dodatkowe ubezpieczenie paczki. W tym przypadku nie liczą się wymiary, a to, na jaką wartość wyceniona zostanie dana paczka.

Interesująco prezentuje się także koszt nadania paczki za pobraniem. Możemy nadać je w paczkomacie i zamówić dostawę kurierską lub zamówić paczkę za pobraniem z odbiorem przez kuriera i wysyłką pod wskazany adres. Cennik Inpost w przypadku paczek za pobraniem różni się w porównaniu z cenami nadania standardowego. Dokładna cena paczkomatu zostaje uzależniona rozmiaru przesyłki.

Cena paczkomatu Inpost – zamówienia firmowe i paczki Allegro

W ofercie Inpost odnajdziemy także ciekawe rozwiązania dla firm. Jednym z nich jest usługa Paczkomaty dla biznesu. Cena nadania przesyłek jest tu ustalana w oparciu o deklarowaną ilość zamówienia.

Koszt nadania paczki w usłudze Podaj Dalej okazuje się najbardziej atrakcyjny. Usługa jest skierowana do lokalnych firm, które zdecydują się umieszczać paczki w paczkomatach, będących jednocześnie punktami odbioru. Po umieszczeniu przesyłki w paczkomacie, odbiorca otrzymuje powiadomienie i może odebrać ją w tym samym miejscu.

Dużą popularnością cieszą się także usługi Inpost połączonego z serwisem aukcyjnym Allegro. Firmy mają tu do wyboru kilka opcji nadania, w tym Allegro kurier 24 Inpost. Paczka w tym standardzie nie może przekraczać długości 80 cm, a suma długości boków nie może przekraczać 160 cm. Waga paczki to 10 do 30 kg.

Druga opcja Allegro to paczkomaty 24 Inpost. Maksymalne wymiary paczki wynoszą 41 x 36 x 64 cm, a waga nie może przekraczać 25 kg. Cena nadania przesyłki Allegro paczkomaty 24 Inpost wynosi 7,31 zł. Ostatnia omawiana opcja wysyłki to Allegro mini kurier 24 Inpost. Usługa obejmuje niewielkie paczki o wadze do 10 kg. Suma długości trzech boków nie może być większa niż 160 cm, a długość najdłuższego boku nie może przekraczać 80 cm.

Co ważne, ceny wszystkich usług skierowanych dla biznesu zostały podane w wartości Netto. W ofercie Inpost znajdziemy także inne usługi dla biznesu i e-commerce. Będzie to na przykład usługa Kurier Standard, w której koszt nadania paczki jest uzależniony od jej wagi. Ciekawą opcją jest także możliwość dostarczenia przesyłki z wyznaczeniem czasu (np. do godziny 10:00, 12:00 lub 17:00). Pełen cennik Inpost odnajdziemy na oficjalnej stronie firmy.