Jakie czynniki wpływają na cennik malowania dachów?

Nie istnieje jednolity cennik malowania dachów, który można zastosować przy wszystkich inwestycjach. Stawki za malowanie i lakierowanie dachu okazują się mocno zróżnicowane i zależne od kilku kluczowych czynników. Cena malowania dachu może być ustalona w oparciu o kształt oraz rodzaj pokrycia dachowego. Najmniej problemów przysparza malowanie prostych, jedno lub dwuspadowych połaci. Przy większej ilości spadków dachowych i przy obecności lukarn, musimy liczyć się z wyższymi stawkami robocizny. Atrakcyjna cena malowania dachu na ogół dotyczy pokryć z blachodachówki, blachy płaskiej i blach trapezowych. Malowanie gontu bądź dachówek ceramicznych i betonowych wymaga więcej czasu, co przekłada się na wyższy koszt usługi. Do kosztów całkowitych mogą jeszcze dochodzić usługi dodatkowe, takie jak oczyszczanie powierzchni dachu przed malowaniem

Cennik malowania dachów różni się też w zależności od regionu kraju. Najniższe ceny obowiązują w mniejszych miejscowościach we wschodniej Polsce. Ceny w większych miastach mogą być o kilkanaście procent wyższe. Najwyższa cena malowania dachu obowiązuje w takich miastach jak Warszawa i Szczecin.

Opisując ceny za malowanie dachów, nie sposób pominąć standardu usług. W każdym większym mieście działają wykonawcy z różnych segmentów cenowych. Najtańsza robocizna na ogół nie idzie w parze z najlepszą jakością. Dlatego najpopularniejszą opcją stał się wybór wykonawców z pośredniej półki cenowej, którzy dysponują niezbędnym doświadczeniem. Sprawdzone ekipy mogą się pochwalić dobrą opinią, podpowiedzą w zakresie wyboru materiału i ustalą, ile farby potrzeba do malowania dachu. W górnej półce na ogół znajdują się większe firmy, które realizują usługi w najwyższym standardzie i udzielają gwarancji na jakość wykonywanych prac.