Jakie czynniki mogą wpływać na cennik montażu kabiny prysznicowej? Sprawdzamy

Wymiana kabiny prysznicowej może wiązać się z dość zróżnicowaną skalą wydatków. Na cennik usługi z pewnością wpłynie jej zakres oraz poziom trudności. Im bardziej skomplikowany i czasochłonny montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem, tym na ogół wyższa stawka wykonawcy. Dla przykładu, zamontowanie kabiny prysznicowej z drzwiami przesuwnymi będzie bardziej czasochłonne niż montaż kabiny z drzwiami uchylnymi. W związku z tym zauważymy różnice w stawkach robocizny tych dwóch elementów wyposażenia łazienek.

Cena montażu może także zawierać usługi dodatkowe takie jak demontaż starej kabiny, montaż deszczownicy i baterii prysznicowej bądź przystosowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Warto wziąć to pod uwagę, podczas porównywania kosztów robocizny.

Warto także zauważyć, że cena montażu i demontażu kabin prysznicowych będzie zależna od specyfiki instalacji. Przy konieczności wykonania odprowadzenia wody czy dodatkowego poziomowania i słabego dostępu do punktów wodnych, musimy liczyć się z większymi wydatkami.

Bardzo duże znaczenie odgrywa także lokalizacja budynku. Cena montażu i demontażu kabin prysznicowych, deszczownicy bądź baterii prysznicowej różni się w wielu regionach. Co ciekawe, przedstawiany przez wykonawców cennik montażu kabiny prysznicowej może różnić się o ponad kilkanaście procent (porównując dokładnie te same usługi). Najwyższe stawki robocizny obowiązują w większych miastach, głównie w Warszawie. Atrakcyjniejsza cena montażu dotyczy wykonawców działających w niewielkich miejscowościach wschodniej części Polski.

Wymiana kabiny prysznicowej wymaga pewnego doświadczenia i odpowiedniego przygotowania, dlatego warto powierzyć ją sprawdzonemu wykonawcy. Doświadczenie i renoma firmy to kolejny, kluczowy czynnik, wpływający na koszty robocizny. W większości miejscowości działają wykonawcy z różnych segmentów cenowych. Najniższa cena montażu to na ogół początkujący fachowcy, pracujący na własny rachunek. W pośredniej półce cenowej znajdziemy bardziej doświadczonych wykonawców i wyspecjalizowane firmy. Górna cena to z przeważnie firmy, dysponujące odpowiednim zapleczem technologicznym i doświadczonymi wykonawcami.

Kabina prysznicowa z brodzikiem z konglomeratu czy bez? Sprawdzamy możliwości zakupowe

Zanim określimy, ile kosztuje wymiana kabiny prysznicowej, powinniśmy zapoznać się z dostępnymi możliwościami. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele interesujących modeli o różnorodnych kształtach i funkcjonalności. Podstawowym kryterium podziału jest miejsce montażu. Możemy zdecydować się na modele:

  • Narożne – wymiana kabiny prysznicowej na model narożny pozwoli na zaoszczędzenie przestrzeni. Rozwiązanie jest szczególnie polecane do niewielkich aranżacji łazienkowych. Dużą popularnością cieszą się modele narożne z brodzikiem z konglomeratu i drzwiami przesuwnymi.
  • Przyścienne – nie są tak popularne jak kabiny narożne, jednak znajdują zastosowanie w niektórych większych łazienkach. Kabina przyścienna z brodzikiem posiada trzy ściany i przeważnie duże, rozwierne drzwi.
  • Wnękowe – najlepiej sprawdzają się w łazienkach z nietypowym układem, pozwalającym na ulokowanie kabiny pomiędzy dwiema ścianami. W tym przypadku wnętrze kabiny prysznicowej jest z trzech stron zabudowane płytkami, czwartą stanowią drzwi wejściowe. Możemy zdecydować się na montaż kabiny z brodzikiem z konglomeratu, typowej baterii prysznicowej lub nowoczesnej deszczownicy. Ciekawą opcją jest też montaż szyby prysznicowej przy fragmencie pomiędzy ścianami i  wykonanie kabiny typu walk in.

Bardzo ważnym kryterium wyboru jest sam rozmiar kabiny prysznicowej. W niewielkich łazienkach na ogół montuje się kabiny narożne 75x70 cm lub 80x80 cm. Drugie rozwiązanie zapewnia bardziej komfortowe użytkowanie, jednak zajmuje nieco więcej miejsca. W większych łazienkach możemy pozwolić sobie na jeszcze przestronniejsze modele. W grę wchodzą kabiny kwadratowe lub półokrągłe. Popularnym wymiarem jest 90x90 cm. Ciekawostką są także kabiny prostokątne. W ofertach sprzedaży znajdziemy typowe modele o wymiarach od 70x90 do 120x90 cm. Tego typu kabiny mogą posiadać brodzik i drzwi przesuwne bądź rozwieralne. W niektórych aranżacjach dobrze sprawdzą się też kabiny typu walk in z deszczownicą. Wybór modelu, kształtu i rozmiaru kabiny prysznicowej powinien być podyktowany indywidualnymi wymaganiami inwestora, wymiarami pomieszczenia, specyfiką instalacji hydraulicznej oraz planowanym sposobem zagospodarowania wnętrza.