Cena montażu lameli na filcu, a rodzaj dostępnych materiałów

Zarówno montaż boazerii, jak i lameli może generować dość zróżnicowane wydatki. Wszystko za sprawą różnorodności materiału. W ofertach sprzedaży znajdziemy kilka popularnych wariantów lameli ściennych. Są to:

  • Lamele drewniane – eleganckie rozwiązanie o bardzo uniwersalnym charakterze. Drewno pasuje do niemal każdej aranżacji i wprowadza do wnętrza wrażenie ciepła i harmonii. Drewniane lamele i panele ścienne wymagają bardzo dokładnego montażu, co zwiększa poziom skomplikowania prac. Cennik montażu lameli z naturalnego drewna może być wyższy w porównaniu do stawek za montaż boazerii czy montaż paneli drewnopodobnych.
  • Lamele metalowe – materiał, który nie wymaga zabezpieczenia przed działaniem wilgoci i świetnie sprawdza się w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności. Metal wprowadza do wnętrza wrażenie surowości, dzięki czemu świetnie sprawdza się w aranżacjach nowoczesnych oraz minimalistycznych. Cennik montażu lameli metalowych może okazać się dość atrakcyjny.
  • Lamele polimerowe – panele ścienne i lamele z tworzyw sztucznych cieszą się nieustającą popularnością (podobnie jak wiele rodzajów paneli akustycznych). Duża popularność jest poniekąd spowodowana ogromną różnorodnością modeli i niemal nieograniczoną kolorystyką. Lamele i panele ścienne z tworzyw sztucznych nie wymagają konserwacji ani zabezpieczenia przed działaniem wysokiego poziomu wilgoci. Zarówno montaż, jak i demontaż nie powinny być bardzo skomplikowane, co przekłada się na atrakcyjny koszt robocizny.
  • Lamele MDF – lamele i panele ścienne z MDF to kolejne popularne rozwiązanie, które można z powodzeniem zastosować na ściennie pomieszczeń mieszkalnych. Zaletą tego rozwiązania jest duża dostępność wzorów i kolorów. Za dodatkowy atut uznaje się łatwy montaż na filcu, mało skomplikowane przycinanie oraz późniejszy demontaż. Cennik montażu lameli z MDF może być dość atrakcyjny, co w połączeniu z różnorodnością modeli stanowi o popularności tego rodzaju produktów.
  • Panele tapicerowane – montaż paneli tapicerowanych cieszy się nieustanną popularnością. Rozwiązanie najlepiej sprawdza się w sypialniach. Tego rodzaju panele ścienne mogą posiadać przyjemną w dotyku fakturę i świetnie prezentują się w nowoczesnych, przytulnych aranżacjach. Montaż paneli tapicerowanych można wykonać samodzielnie na klej. Zatrudnienie doświadczonego wykonawcy nie powinno być nadmiernym obciążeniem dla budżetu inwestycyjnego ze względu na dość prosty i szybki montaż (zakładając normalny stopień skomplikowania prac).

Jakie czynniki mogą wpływać na cennik montażu lameli?

Cena montażu lameli, sidingu czy paneli akustycznych będzie zależna od rodzaju materiału. Im trudniejszy w obróbce i montażu materiał, tym na ogół wyższy koszt robocizny. Dla przykładu, najkorzystniej na ogół prezentuje się montaż boazerii. W mniejszych kosztach zamontujemy też panele ścienne i lamele z tworzyw sztucznych. Nieco droższy może być natomiast montaż lameli z naturalnego drewna.

Montaż paneli tapicerowanych bądź lameli z pewnością będzie też zależny od powierzchni do wykończenia. Im większa powierzchnia, tym większa szansa na wynegocjowanie atrakcyjniejszej stawki za m2 robocizny. Przy mniejszych zleceniach, cena za m2 montażu paneli na ścianie może być nieco wyższa. Niektórzy wykonawcy ustalają też stawkę minimalną, w której wlicza się nie tylko montaż, ale i dojazd bądź przygotowanie powierzchni do pracy.

Opisując cennik montażu lameli i stawek za montaż boazerii lub sidingu na ściennie zewnętrznej, musimy jeszcze wspomnieć o stopniu skomplikowaniu prac. Im bardziej złożony projekt przyszłej powierzchni, tym wyższa cena usługi. Najtańsze stawki dotyczą wykonania równoległych lameli na prostej ścianie. Dodatkowe wzory bądź konieczność skomplikowanego docinania materiału znacząco wydłuży prace i zwiększy koszt robocizny. W wycenie warto też określić zakres prac dodatkowych. Będzie to na przykład demontaż starej okładziny ściennej, montaż paneli akustycznych czy malowanie lameli z drewna naturalnego. Każda dodatkowa usługa zwiększy zakres prac, a tym samym wygeneruje większy koszt całego przedsięwzięcia.

Ostatnim, bardzo ważnym i wpływającym na cenę usług czynnikiem jest lokalizacja. Cena montażu lameli i paneli ściennych może różnić się w zależności od regionu naszego kraju. Różnice w stawkach wykonawców niejednokrotnie przekraczają kilkanaście procent. Najdroższa robocizna występuje w centrach dużych miast. Z drugiej strony, w mniejszych miejscowościach możemy natrafić na problemy z dostępnością doświadczonych wykonawców, co utrudni realizację prac.