Samodzielny montaż obrzeży betonowych krok po kroku

Ułożenie obrzeży trawnikowych z betonu wymaga dużej precyzji i może być dość uciążliwe. Mimo tego, możemy wykonać je samodzielnie, o ile posiadamy przynajmniej podstawowe doświadczenie oraz niezbędne narzędzia. Montaż obrzeży betonowych można streścić w kilku prostych krokach.

  • Przygotowanie – czyli prace, które poprzedzają roboty ziemne. Na wstępie należy przygotować wszystkie niezbędne materiały. Będzie to sznurek do wyznaczania linii pomocniczej oraz poziomu. W pracach przyda nam się także taczka, szpadel i młotek brukarski. Osadzanie obrzeży betonowych wymaga też zakupu cementu i piasku.
  • Wytyczenie obrzeża – właściwe prace ziemne rozpoczynamy od wytyczenia linii obrzeży trawnikowych. W miejscach wytyczenia obrzeży wbijamy drut zbrojeniowy, a na nim rozciągamy sznurek. W ten sposób stworzymy linię do której będą przylegały obrzeża trawnikowe. Wytyczenie lokalizacji obrzeży to bardzo istotny etap, który zadecyduje o ostatecznym walorze dekoracyjnym. Warto pamiętać o dobrym wytyczeniu oraz wypoziomowaniu sznurka. Wysokość sznurka powinna odpowiadać wysokości wystawania obrzeży, co znacząco ułatwi ich późniejszy montaż.
  • Przygotowanie terenu – przed rozpoczęciem montażu, musimy usunąć humus i nadmiar ziemi. Zakładamy, że posesja jest wyrównana i nie trzeba przeprowadzać dodatkowych prac przygotowawczych. W naszym przypadku w zupełności wystarczy usunięcie humusu i nadmiaru ziemi. Przy pracach na niewielką skalę, możemy przygotować teren szpadlem. Po usunięciu ziemi, oczyszczamy przygotowany wykop. Pamiętajmy, że jego szerokość powinna być o ok. 15 cm większa od szerokości obrzeża betonowego. W ten sposób zapewnimy sobie możliwość optymalnego montażu.
  • Osadzenie obrzeży – montaż obrzeży betonowych odbywa się poprzez osadzenie ich w warstwie suchego betonu. Musimy zatem przygotować zaprawę i umieścić ją w zwilżonym uprzednio wykopie. W warstwie suchego betonu licujemy obrzeże betonowe i wyrównujemy je względem lokalizacji sznurka. Dokładne położenie obrzeża uzyskamy poprzez lekkie dobijanie go gumowym młotkiem. Prace powinny być wykonane bardzo dokładnie, bowiem później trudno będzie zmienić położenie obrzeży. Każde kolejne obrzeże układamy z minimalnym odstępem.
  • Obsypanie obrzeży – po zamontowaniu wszystkich obrzeży, należy zalać część wykopu zaprawą cementową. Prace należy wykonywać delikatnie, by nie zmienić położenia obrzeży. Zaprawę można wyrównać kielnią bądź szpachelką. Zabrudzenia na obrzeżu warto natychmiast wyczyścić mokrą ściereczką, bowiem po zaschnięciu będą trudne do usunięcia. Po pełnym zaschnięciu zaprawy cementowej możemy ją zamaskować niewielką ilością ziemi.

Zaprezentowane powyżej ułożenie obrzeży trawnikowych z betonu zostało opisane w sposób uproszczony. Jeśli nie posiadamy odpowiednio dużej ilości wolnego czasu, doświadczenia bądź sprzętu, lepiej powierzyć prace doświadczonej ekipie wykonawców.

Ułożenie obrzeży trawnikowych – co wpływa na ceny usługi?

Montaż obrzeży betonowych może wygenerować dość zróżnicowany cennik robocizny. Stawki za metr obrzeża z betonu różnią się w zależności od lokalizacji. Wahaniom ulega nie tylko cena krawężników i obrzeży, ale głównie koszty robocizny. Ceny wykonawców działających w centrach większych miast będą odczuwalnie wyższe od stawki obowiązującej w mniejszych miejscowościach. Najwyższy cennik robocizny obowiązuje w takich miastach jak Warszawa. Na najniższe stawki za ułożenie obrzeży trawnikowych możemy liczyć w mniejszych miejscowościach wschodniej części kraju.

Cennik robocizny może być też ściśle skorelowany z zakresem prac. Im dłuższe będzie obrzeże, tym na ogół wyższa okaże się cena jego ułożenia. Duże znaczenie ma także sam kształt przyszłego obrzeża. Wszystkie nierówności, krzywizny i nieregularny kształt przyszłej nawierzchni mogą zwiększyć koszt robocizny. Wszystko za sprawą większej czasochłonności i wyższego stopnia skomplikowania usługi.

Ceny ułożenia obrzeży będą także ściśle związane z wybranym materiałem. Najmniej zapłacimy za metr obrzeża z betonu (dotyczy to głównie ceny zakupu materiału, ale i kosztów robocizny). Układanie obrzeży granitowych bądź prefabrykowanych na ogół generują wyższe ceny całego przedsięwzięcia.

Cennik robocizny mogą zwiększyć usługi dodatkowe. Zaliczamy do nich poziomowanie terenu, głębsze wykopy bądź uszczelnianie obrzeży. Cennik podniesie też konieczność uporządkowania terenu i ewentualnego wywozu zanieczyszczeń.

Na koniec warto także zaznaczyć, że stawki za montaż obrzeży betonowych mogą być zależne od terminu wykonania i dostępności ekipy fachowców. Cena krawężników układanych w trybie priorytetowym jest na ogół nieco wyższa. Ze względu na duże rozbieżności w cennikach wykonawców, warto skontaktować się z lokalnym fachowcem, określić zakres prac i zapytać o indywidualną wycenę. Pozwoli to na bliższe poznanie cennika dla konkretnej inwestycji.

Obrzeża z betonu, ale jakie? Sprawdzamy możliwości

Wiemy już, ile trzeba zapłacić za montaż obrzeży betonowych i jaka może być cena krawężników. Warto też poznać podstawowe rodzaje tych produktów. Obrzeża z betonu na ogół dzieli się na produkty ogrodowe, krawężniki betonowe oraz obrzeża palisadowe. Każde z rozwiązań posiada nieco odmienne zastosowanie.

Jak sama nazwa wskazuje, obrzeża ogrodowe znajdują zastosowanie w aranżacjach ogrodu. Cieszą się dużą popularnością ze względu na walory dekoracyjne oraz dużą wytrzymałość. Co ciekawe, w aranżacjach przydomowych możemy także zastosować obrzeża palisadowe. Rozwiązanie idealnie sprawdza się na terenach o zmiennym poziomie. Obrzeże palisadowe może posiadać większą wysokość, co daje wiele interesujących możliwości aranżacyjnych. Ostatnie rozwiązanie to typowe krawężniki betonowe, które mogą sprawdzić się wzdłuż szlaków komunikacyjnych.

Zarówno cena krawężników betonowych, obrzeży palisadowych jak i obrzeży ogrodowych może być dla inwestora miłym zaskoczeniem. Wszystkie obrzeża z betonu łączy duża trwałość i odporność na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Dostępne w sprzedaży materiały mogą być barwione w masie, co daje wiele możliwości praktycznego dopasowania do specyfiki każdej aranżacji.

W ofertach sprzedaży coraz częściej pojawiają się obrzeża z betonu, których wygląd imituje drewno. Rozwiązanie, choć nieco droższe, świetnie komponuje się w ogrodach nowoczesnych. Wybór obrzeży jest niemal nieograniczony, dzięki czemu każdy inwestor dobierze produkty, które będą pasowały do jego indywidualnych potrzeb i designu aranżacji ogrodowej.