Cennik montażu oświetlenia – jakie czynniki wpływają na ceny robocizny?

Montaż lamp sufitowych, plafonu, żyrandola czy kinkietu może generować różny stopień skomplikowania prac. Nie istnieje jednolity cennik, który obowiązywałby na terenie całego kraju. Stawki elektryką różnią się od siebie o kilkanaście, a czasem nawet o kilkadziesiąt procent. Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na koszt usługi jest rodzaj puntu świetlnego. Elektryk może wykonać takie usługi jak:

  • Montaż oprawy oświetleniowej w suficie podwieszanym.
  • Montaż kinkietu na ścianie.
  • Montaż żyrandola.
  • Montaż lamp sufitowych.
  • Demontaż punktów oświetleniowych i włącznika światła.
  • Montaż oświetlenia LED.
  • Montaż oświetlenia na schody.
  • Montaż listwy oświetleniowej.
  • Montaż oświetlenia zewnętrznego.

Im bardziej skomplikowana i czasochłonna będzie dana usługa, tym wyższa cena. Dla przykładu, stawka za podłączenie kinkietu w trudnodostępnym miejscu może być odczuwalnie droższa niż wymiana zwykłego żyrandola na suficie. To samo dotyczy oprawy oświetleniowej, kinkietu, plafonu czy montażu taśmy LED. Cena montażu żyrandola lub taśm LED wzrośnie w przypadku usługi wykonanej przy bardzo wysokim suficie z trudnym dostępem. Na ostateczne ceny może złożyć się jeszcze podkuwanie bruzd.

Najdroższa w wykonaniu będzie cała wymiana instalacji elektrycznej. Musimy zapłacić za demontaż starej instalacji, wykucie bruzd, montaż nowej instalacji, naprawę ścian po bruzdowaniu i za podłączenie nowych punktów świetlnych (każdego żyrandola, plafonu, kinkietu, taśmy LED czy wymiennika światła). Kompleksowa wymiana instalacji elektrycznej może też generować duże ilości odpadów, które powstają podczas kucia ścian. Dlatego w niektórych przypadkach należy także zapłacić za wywóz gruzu. Po zakończeniu prac, można wykonać nowe ścianki z płyt gipsowo kartonowych lub zamaskować ubytki w starym tynku. W przypadku sufitów, można zastosować konstrukcje podwieszane. W tym przypadku na ogół montuje się dodatkowe oświetlenie z taśmami LED lub z oprawami oświetleniowymi.

Na cennik montażu oświetlenia bez wątpienia wpływa także lokalizacja inwestycji. Ceny robocizny różnią się w zależności od regionu naszego kraju. Wahania stawek za podłączenie lub demontaż włącznika światła i punktu oświetleniowego mogą sięgać nawet kilkadziesiąt procent. Zróżnicowana jest nie tylko cena montażu żyrandola i oprawy świetlnej, ale i stawek za kompletną modernizację instalacji w budynku. Najwyższe ceny usług na ogół odnotowuje się w większych miastach (głównie w Warszawie). Z kolei z najniższej ceny robocizny mogą skorzystać inwestorzy z mniejszych miejscowości. Najatrakcyjniejsze stawki obowiązują w niewielkich miejscowościach wschodniej części kraju.

Na koniec warto także podkreślić, że stawka za montaż lamp sufitowych czy innych punktów oświetleniowych, może być zależna od terminu realizacji. Usługi wykonywane w terminie priorytetowym są na ogół wyceniane nieco drożej.

Jak wybrać elektryka, który wykona podłączenie oświetlenia?

Wielu inwestorów zastanawia się, ile kosztuje montaż lampy, oprawy oświetleniowej bądź włącznika światła. Jednak sama cena usługi nie powinna być jedynym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę podczas wyboru wykonawcy. Znacznie ważniejsze jest podłączenie wykonane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i specyfiką instalacji elektrycznych.

Montaż lamp sufitowych i innych punktów świetlnych warto powierzyć sprawdzonemu elektrykowi. Dobrą praktyką jest poszukanie lokalnych wykonawców. Przy okazji możemy zapoznać się z opiniami na temat danych elektryków i upewnić się, że posiadają przynajmniej podstawowe doświadczenie. Co ciekawe, o ile cena montażu żyrandola czy plafonu na ogół zawiera wyłącznie koszty robocizny, o tyle wymiana instalacji może uwzględniać także materiały. Warto wziąć to pod uwagę podczas rozmowy z elektrykiem i ustalić wszystkie szczegóły wyceny.

Wymianę instalacji lub podłączenie punktów oświetleniowych na ścianie lub suficie najlepiej powierzyć sprawdzonemu elektrykowi. W każdym większym mieście działają wykonawcy z różnych segmentów cenowych. Najatrakcyjniejszy cennik montażu oświetlenia na ogół dotyczy początkujących elektryków, którzy pracują na własny rachunek. W droższym segmencie cenowym pracują bardziej doświadczeni wykonawcy i niewielkie firmy. Najwyższy segment cenowy to na ogół większe firmy, które posiadają wyrobioną renomę i duże doświadczenie. Warto przy tym zauważyć, że wyższe ceny robocizny nie gwarantują wysokiej jakości wykonania usługi. Dlatego należy ustalić wszystkie szczegóły z wykonawcą i upewnić się, że posiada stosowne kwalifikacje elektryka.