Cena montażu rynien i rur spustowych – jakie czynniki wpływają na koszty przedsięwzięcia?

Wymiana rynien bądź ich montaż na nowym budynku wymagają odpowiedniego rozplanowania. Cena robocizny i materiałów będzie różniła się w zależności od specyfiki prac do wykonania. Pierwszym etapem może być demontaż rynien. W drugim kroku możemy już zamontować nowy system odprowadzenia wód opadowych z dachu.

Cena robocizny jest na ogół przeliczana na metry bieżące orynnowania. Dodatkowym wydatkiem może być montaż osadnika rynnowego bądź elementów dodatkowych. Wycena usług będzie zależna od stopnia skomplikowania usługi. Im większa czasochłonność i wyższy stopień skomplikowania prac, tym na ogół wyższa cena robocizny.

Ważnym wyznacznikiem cen będzie również wybór materiału. Najtańszym rozwiązaniem na ogół okazuje się plastikowe orynnowanie dachu. Nieco droższe będą rynny aluminiowe i wykonane ze stali nierdzewnej. Najdroższa wymiana rynien obejmuje produkty miedziane. Mimo wyższej ceny, miedziane orynnowanie dachu cieszy się zainteresowaniem wśród wielu inwestorów. Jest to spowodowane estetyką oraz dużą trwałością tego rozwiązania.

Warto także podkreślić, że cena robocizny może różnić się w zależności od lokalizacji i renomy wykonawcy. Najwięcej za demontaż rynien i nowe orynnowanie dachu zapłacimy w centrach dużych miast (głównie w Warszawie). Atrakcyjniejsza cena robocizny dotyczy mniejszych miejscowości, głównie we wschodniej Polsce. Wykonawcy mogą oferować usługi w różnych segmentach cenowych. Dlatego warto poprosić o wycenę kilka lokalnych firm dekarskich. W ten sposób będziemy w stanie dokładnie określić, ile kosztuje metr rynny plastikowej czy montaż rynny z aluminium.