Jakie czynniki mogą wpływać na cennik montażu stelaża WC?

Cena montażu stelaża WC może być dość zróżnicowana. Istnieje kilka kluczowych kwestii, które mogą wpłynąć na ostateczną skalę wydatków. Jednym z nich jest poziom skomplikowania prac. Dla przykładu, montaż gebernitu w ciasnej łazience z trudnym dostępem (np. w narożu pomieszczenia), okaże się bardziej skomplikowany. Dlatego cena usługi doświadczonego hydraulika może okazać się nieco wyższa. To samo dotyczy specyfiki ściany. Cena montażu stelaża WC w ścianie nośnej będzie wyższa w porównaniu ze stawkami montażu w ścianach działowych.

Warto zauważyć, że wstawienie nowego stelaża może wiązać się z koniecznością przygotowania instalacji lub z demontażem starych elementów wyposażenia łazienki. W tym przypadku musimy liczyć się z nieco większymi wydatkami. Najatrakcyjniejszy pod względem cenowym powinien być montaż gebernitu w nowych łazienkach, bez konieczności ingerencji w instalacje.

Na cennik montażu stelaża WC z pewnością wpłynie także sam model i rodzaj materiału. Niektóre stelaże posiadają dodatkowe funkcje, jednak ich montaż może być nieco bardziej kosztowny. Najtańsze do zamontowania i demontażu są proste WC kompakty ze zbiornikami zewnętrznymi.

Cena montażu będzie też ściśle skorelowana z lokalizacją budynku. Stawki usług hydraulicznych w różnych rejonach kraju różnią się przynajmniej o kilkanaście procent. Najwyższe ceny robocizny odnotowuje się w dużych miastach, głównie w Warszawie. W niektórych rejonach możemy też napotkać na trudności w znalezieniu doświadczonych wykonawców, którzy posiadają wolne terminy. Dlatego cena usługi może być tam nieco wyższa. Najatrakcyjniejsze stawki na ogół odnotowuje się w mniejszych miejscowościach, głównie we wschodniej części kraju.

Zanim ustalimy, ile kosztuje montaż gebernitu, powinniśmy jeszcze określić zakres prac do wykonania. Cena montażu będzie ściśle związana z zakresem usługi. Dla przykładu, możemy zamówić sam montaż stelaża w ścianie i przyłączenie go do instalacji wodno-kanalizacyjnej. W innych przypadkach konieczny będzie jeszcze demontaż starego WC, a w kolejnych, wykonanie zabudowy stelaża. Dlatego warto określić swoje indywidualne wymagania i zapoznać się z wycenami kilku lokalnych wykonawców.

Montaż gebernitu, ale jakiego? Rodzaje stelaży WC

Elegancka i funkcjonalna łazienka wymaga odpowiedniego rozplanowania wszystkich elementów wyposażenia. W pomieszczeniu możemy umieścić kilka typów stelaży WC, które dobiera się do specyfiki pomieszczenia. W ofertach sprzedaży znajdziemy:

  • Stelaże do zabudowy lekkiej – to popularna grupa produktów, które znajdują zastosowanie przy ściankach murowanych. Stelaż można w prosty sposób zabudować dedykowaną do wilgotnych pomieszczeń płytą gipsowo kartonową. Rozwiązanie jest łatwo dostępne, a dzięki łatwości montażu, nie generuje wysokich kosztów robocizny hydraulika.
  • Stelaże do zabudowy ciężkiej – montaż gebernitu wykonuje się przy ścianach murowanych z zabudową tynkiem. Cena montażu będzie nieco wyższa, ze względu na większą czasochłonność wykończenia. Warto przy tym zauważyć, że o ile cena montażu stelaża będzie wyższa, o tyle same stelaże do zabudowy ciężkiej często okazują się tańsze w zakupie niż produkty do zabudowy lekkiej.
  • Stelaże wolnostojące – to mniej popularne rozwiązanie, które cechuje się dużą uniwersalnością. Jak sama nazwa wskazuje, montaż stelaża wolnostojącego nie wymaga ingerencji w powierzchnię ściany. Modele posiadają ramę z profilów o większym przekroju i możemy je zamontować w niemal każdej przestrzeni łazienki. Cena montażu stelaży wolnostojących może okazać się dość atrakcyjna.