Jakie czynniki mogą wpływać na cennik montażu sufitu podwieszanego?

Cena za m2 zależna od stopnia skomplikowania usługi i doświadczenia wykonawcy

Zabudowa z płyt g-k daje wiele możliwości wykończeniowych. Na ostateczne koszty montażu i materiałów bez wątpienia złoży się stopień skomplikowania usługi. Najprostszy w wykonaniu będzie montaż sufitu jednopoziomowego o typowym kształcie. Im większy metraż do zabudowy, tym wyższy koszt całej realizacji, ale często także atrakcyjniejsza cena za m2. Przy większych sufitach jednopoziomowych, możemy wynegocjować atrakcyjniejsze stawki robocizny. Niższe będą także ceny niezbędnych materiałów (w przeliczeniu na m2 powierzchni sufitu), co jest spowodowane mniejszą ilością docinania i mniejszymi stratami części płyt.

Zabudowa z płyt g-k może przybierać bardziej skomplikowane kształty. Cena za m2 wielopoziomowych sufitów podwieszanych na poddaszu okazuje się odczuwalnie wyższa od stawki za typowe sufity jednopoziomowe. Jest to związane z wyższym stopniem skomplikowania montażu oraz większym zużyciem materiałów. Zabudowa z płyt g-k może także zawierać dodatkowe oświetlenie, zapewniające optymalne efekty dekoracyjne. Cennik montażu sufitu podwieszanego z oświetleniem jest na ogół ustalany w indywidualnym kontakcie z inwestorem.

Cena sufitu podwieszanego na poddaszu będzie też zależna od stawki wykonawcy. W większości miast bez trudu znajdziemy wielu wykonawców, którzy wykończą skosy i sufity poddasza. Każda firma może posiadać odmienne stawki montażu. Najniższa cena za m2 robocizny na ogół dotyczy początkujących fachowców i wykonawców działających na własny rachunek. W pośredniej półce cenowej mieszczą się bardziej doświadczeni wykonawcy, którzy posiadają dobrą opinię. Najwyższy cennik zabudowy poddasza przeważnie spotyka się w większych firmach branżowych, udzielających gwarancji i dysponujących odpowiednim zapleczem technologicznym. Ze względu na dużą różnorodność stawek wykonawców, warto zapoznać się z wycenami przynajmniej kilku lokalnych fachowców. Podczas wyceny należy ustalić zakres prac i specyfikę zlecenia. Dzięki temu będziemy w stanie dokładniej określić, ile kosztuje płytowanie poddasza w naszym domu.

Cennik montażu sufitu podwieszanego, a lokalizacja i wybór materiałów montażowych

Zarówno ceny materiałów, jak i robocizny mogą różnić się w zależności od lokalizacji. Różnice w kosztach dotyczą głównie stawek wykonawców. Ze względu na dużą zmienność ceny, zabudowa z płyt g-k może wiązać się z dość zróżnicowaną skalą wydatków.

Najwyższy cennik montażu sufitu podwieszanego na ogół odnotowuje się w miastach wojewódzkich. Najwyższe stawki robocizny dotyczą Warszawy. Cena za m2 montażu sufitów podwieszanych w mniejszych miejscowościach może być nawet o kilkanaście procent niższa. Najatrakcyjniejsze ceny odnotowuje się w niewielkich miejscowościach, głównie we wschodniej części kraju.

Na cennik zabudowy poddasza płytami g-k z pewnością złoży się także jakość i rodzaj zastosowanych materiałów. Do montażu sufitu podwieszanego najczęściej stosuje się:

 • Standardowe płyty kartonowo gipsowe.
 • Profile do stworzenia stelażu.
 • Taśmy łączeniowe.
 • Pręty wieszakowe.
 • Kleje do płyt kartonowo gipsowych.
 • Masy szpachlowe do wykończenia.
 • Wkręty i łączniki.

Wszystkie z powyższych materiałów będą dostępne w różnych segmentach cenowych. Największe różnice w kosztach mogą dotyczyć płyt kartonowo gipsowych. Ceny płyt standardowych okazują się bardzo atrakcyjne. Inaczej jest w przypadku zielonych płyt przeznaczonych do wilgotnych pomieszczeń. Cena za m2 zabudowy z zielonych płyt kartonowo gipsowych może być wyższa, jednak rozwiązanie jest szczególnie polecane do kuchni i łazienek.

W sprzedaży składów budowlanych i firm branżowych znajdziemy płyty o szczególnych właściwościach. Są to między innymi płyty ogniochronne, które zwiększają bezpieczeństwo przeciwpożarowe, płyty dźwiękochłonne, które redukują hałasy i płyty o zwiększonej odporności. Zamiast płyty gipsowo kartonowej, można zastosować płyty gipsowo włóknowe, które charakteryzują się większą wytrzymałością. Ciekawostką są także płyty metalowe i drewniane. Płytowanie poddasza tego typu produktami wygeneruje znacznie wyższą cenę całego przedsięwzięcia.

Do kosztów całkowitych może jeszcze dochodzić malowanie sufitu podwieszanego lub montaż oświetlenia. W wielu budynkach montuje się obecnie oświetlenie taśmami LED ze sterownikami. Dzięki temu zyskujemy elegancki, nowoczesny design i jesteśmy w stanie efektywnie doświetlić pomieszczenie. W suficie podwieszanym można też zamontować oprawki halogenowe. Cena wykonania oświetlenia sufitu podwieszanego dodatkowo podniesie koszt całego przedsięwzięcia.

Zabudowa z płyt g-k krok po kroku

Wykonanie zabudowy z płyt gipsowo kartonowych jest wieloetapowym przedsięwzięciem, które wymaga przynajmniej podstawowego doświadczenia. Ze względu na wyższy stopień skomplikowania prac, większość inwestorów decyduje się na powierzenie usługi doświadczonym wykonawcom. Mimo tego możemy w uproszczony sposób opisać podstawowe kroki montażu typowych sufitów jednopoziomowych. Całość prac montażowych streszczamy do pięciu kroków.

 • Krok 1. Przygotowanie – na wstępie należy zaplanować dokładną wysokość i kształt sufitu podwieszanego. Prosty projekt można sporządzić na kartce papieru. Następnie wyznaczamy poziom sufitu za pomocą poziomnicy.
 • Krok 2. Montaż profili – kolejny krok to montaż profili przyściennych. Należy je przytwierdzić do ścian kołkami rozporowymi. Rozstaw między profilami na ogół wynosi około 40 cm, co zapewnia łatwy montaż płyt. Do wykonania sufitu podwieszanego potrzebujemy jeszcze profili nośnych, które należy zamontować do profili przyściennych za pomocą wieszaków. Najczęściej stosuje się odległość 60 cm pomiędzy profilami nośnymi.
 • Krok 3. Montaż instalacji – krok 3 dotyczy sufitów podwieszanych z przewodami elektrycznymi (na przykład potrzebnymi do wykonania oświetlenia LED lub oprawek świetlnych. Wszystkie instalacje powinny być odpowiednio rozciągnięte i przytwierdzone przed montażem płyt.
 • Krok 4. Montaż płyt kartonowo gipsowych – dokładnie wymierzamy płyty i układamy je tak, by zmniejszyć konieczność docinania. Płyty wymagające docięcia możemy przyciąć specjalną piłą gipsową bądź nożem. Po docięciu elementów, przeprowadzamy montaż na profilach nośnych. Płyty g-k przytwierdzamy za pomocą wkrętów.
 • Krok 5. Uszczelnianie spoin i wykończenie – w ostatnim kroku uszczelniamy spoiny powstałe pomiędzy płytami kartonowo gipsowymi. Możemy użyć specjalnej taśmy z siatki i masy szpachlowej. Po wyschnięciu uszczelnienia dokładnie przycieramy ewentualne nierówności. W kolejnym kroku możemy już przygotować sufit do malowania.

Powyższe kroki montażowe zostały opisane w sposób uproszczony. Montaż sufitów na skosach, sufitów o nieregularnych kształtach, a także montaż sufitów wielopoziomowych okazują się bardziej czasochłonne i wymagają pewnego doświadczenia. Ze względu na większą trudność wykonania, zaleca się powierzenie prac doświadczonej ekipie wykonawców.