Jakie czynniki mogą wpływać na cennik naprawy ubytków w ścianie?

Stopień uszkodzeń, umiejscowienie ubytków i rodzaj ściany

Renowacja ściany jest bardzo szerokim pojęciem. Cennik usługi z pewnością zostanie uzależniony od zakresu i stopnia skomplikowania prac do wykonania. Najmniej zapłacimy za szpachlowanie dziur i niewielkich rys w ścianie. Naprawa niewielkich pęknięć ścian jest na ogół najmniej czasochłonna, co przekłada się na atrakcyjny koszt robocizny. Nieco więcej zapłacimy za wklejanie fizeliny, ankrowanie lub klamrowanie budynku. Droższa będzie także naprawa elewacji, ze względu na trudniejszy dostęp.

Samo umiejscowienie ubytków także odgrywa bardzo ważną rolę. Najłatwiej będzie naprawić niewielkie ubytki na ścianie. Naprawa pęknięć w suficie jest bardziej uciążliwa, dlatego jej cena może okazać się nieco wyższa. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku takich usług jak naprawa elewacji i spinanie murów.

Cennik naprawy ubytków w ścianie może być także uzależniony od rodzaju podłoża. Najprostsza do wykonania na ogół okazuje się renowacja ściany z płyt kartonowo gipsowych. Łatanie bruzd i niewielkich pęknięć ścian okazuje się w tym przypadku najtańsze. Nieco droższa może być naprawa pęknięć w suficie lub ścianie pokrytej tynkiem gipsowym. Łatanie pęknięć ścian wymaga zastosowania masy szpachlowej i dokładnego wykończenia powierzchni. Jeszcze inaczej wycenione zostanie szpachlowanie bruzd po kablach w tynkach cementowo wapiennych. Szpachlowanie dziur i bruzd po kablach może wymagać stosowania siatek naprawczych i będzie nieco bardziej skomplikowane.

Szpachlowanie dziur, a lokalizacja i doświadczenie wykonawcy

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, naprawa elewacji czy szpachlowanie dziur w ścianach może wygenerować bardzo zróżnicowane wydatki. Wszystko za sprawą dużego zróżnicowania metod i specyfiki każdej usługi. Warto także zauważyć, że stawki za wklejanie fizeliny, ankrowanie, spinanie murów, spinanie posadzki i szpachlowanie dziur będą silnie związane z lokalizacją budynku.

Najwyższy cennik naprawy ubytków w ścianie obowiązuje w centrach dużych miast. Najdroższa robocizna na ogół występuje w Warszawie. Różnice w cenach wykonawców działających w różnych rejonach Polski mogą wynosić przynajmniej kilkanaście procent. Najmniej za ankrowanie, wklejanie fizeliny, klamrowanie budynku czy szpachlowanie dziur w ścianach zapłacimy w mniejszych miejscowościach we wschodniej części Polski.

Duże znaczenie odgrywa także doświadczenie i renoma firmy remontowej. Naprawa pęknięć w suficie bądź renowacja ściany przynosi dość zróżnicowane wydatki. W większości lokalizacji działają fachowcy z różnych segmentów cenowym. W segmencie najniższym na ogół znajdują się początkujący wykonawcy, działający na własny rachunek. W segmencie pośrednim odnajdziemy nieco bardziej doświadczonych wykonawców i niewielkie firmy remontowe. Górny segment cenowy to przeważnie najbardziej doświadczone firmy, które zdobyły już renomę na lokalnym rynku usług remontowo-budowlanych.

Zszywanie posadzki, spinanie murów, ankrowanie? Sprawdzamy sposoby renowacji powierzchni

Podczas większości prac remontowych w domach i mieszkaniach, w zupełności wystarczy zwykła renowacja ściany bądź szpachlowanie bruzd po kablach. W niektórych przypadkach konieczne będą nieco bardziej skomplikowane usługi, o których warto wiedzieć. Jedną z nich jest zszywanie posadzki. Usługa znajduje zastosowanie przy niewielkich pęknięciach posadzki. Zszywanie posadzki można wykonać za pomocą konstrukcyjnej żywicy epoksydowej i łączników falowych. Cena wykonania tego typu renowacji jest ustalana indywidualnie, po zapoznaniu się ze specyfiką uszkodzeń.

Kolejna interesująca metoda to spinanie murów. Usługa ma na celu poprawę wytrzymałości konstrukcji budynku. Spinanie murów często nazywa się też ankrowaniem i wykonuje się w przypadku głębokich pęknięć na ścianach, przy oknach, drzwiach lub narożach. Prace na ogół polegają na wykonaniu odwiertów w okolicy pęknięć i aplikacji specjalnej zaprawy wraz z prętami helikalnymi.

Łatanie bruzd z w ścianach można także wykonać za pomocą tradycyjnego szpachlowania. Prawidłowo wykonane szpachlowanie bruzd po kablach przywraca elegancki, gładki wygląd powierzchni. Masa powinna być odpowiednio dobrana do specyfiki ściany. Prace możemy wykonać samodzielnie, jednak wymagają one pewnego doświadczenia. W niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem jest wklejanie fizeliny. Stosuje się je w przypadku pęknięć na łączeniach ścian z płyt kartonowo gipsowych.

Wklejanie fizeliny rozpoczyna się od nałożenia cienkiej warstwy gipsu szpachlowego do spoinowania płyt kartonowo gipsowych. Masa powinna zostać wciśnięta w szczeliny pomiędzy płytami lub pęknięcia. Następnie trzeba poczekać aż do lekkiego stężenia zaprawy i wkleić taśmę fizelinową. W ofercie sprzedaży znajdziemy także taśmy samoprzylepne, które nie wymagają stosowania wstępnej warstwy gipsu szpachlowego. Po naklejeniu fizeliny, wystarczy nanieść kolejną warstwę gipsu szpachlowego i wyrównać powierzchnię. Ostatnim krokiem jest czekanie na wyschnięcie zaprawy i ostatnie szlifowanie nierówności.

#BBD0E0 »