Z jakich materiałów może powstać ścianka działowa?

Koszt murowania ścian działowych będzie zależny od wybranego materiału. Na wymurowanie ścianki działowej świetnie sprawdza się beton komórkowy, który cieszy się nieustającą popularnością. Jego atutem jest łatwość montażu na pióro i wpust, co przekłada się na atrakcyjne stawki robocizny. Stosunkowo niska cena robocizny łączy się z szerokimi możliwościami wykorzystania. Beton komórkowy nadaje się do budowy ścian działowych o prostym, ale i o bardziej skomplikowanym kształcie. Jedynym mankamentem tego rozwiązania jest stosunkowo niski poziom izolacji akustycznej.

Drugie rozwiązanie to wymurowanie ścianki działowej z keramzytobetonu. Materiał zapewnia dobrą izolację akustyczną i termiczną. Ścianka działowa z keramzytobetonu na ogół posiada grubość 9 – 12 cm. Atutem tego materiału jest łatwość montażu oraz szerokie możliwości zastosowania.

Kolejne rozwiązanie to murowanie ścian działowych z pustaka. Jest to łatwo dostępny materiał, sprzedawany w atrakcyjnych cenach. Dużą zaletą ścianki działowej z pustaka jest jej duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i możliwość mocowania różnych przedmiotów. Atrakcyjny koszt postawienia ścianki z pustaka to kolejny argument, przemawiający za tym rozwiązaniem. Kolejnym staje się dobra izolacja akustyczna.

Alternatywą dla ciężkich ścian murowanych jest konstrukcja z płyt kartonowo gipsowych. Tego typu ścianka może posiadać wypełnienie z wełny mineralnej, zapewniającej optymalną izolację termiczną i akustyczną. Ścianki działowe z płyt gipsowo kartonowych są łatwe w montażu i lekkie. Dodatkowo bez trudu ukryjemy w nich kable, a w razie potrzeby zdemontujemy bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu. W odróżnieniu do ścianki działowej z pustaka, przegrody z płyt kartonowo gipsowych nie zapewniają dużej wytrzymałości mechanicznej. Atutem są natomiast atrakcyjne ceny za m2 materiału i robocizny.

Jakie czynniki wpływają na koszt murowania ścian działowych?

Nie istnieje jednolity cennik ścian działowych, który moglibyśmy zastosować przy każdej inwestycji budowlanej. Zarówno cena robocizny, jak i zakupu niezbędnych materiałów okazuje się dość zróżnicowana. Warto zauważyć, że istnieje kilka kluczowych czynników, mogących wpływać na ostateczną skalę wydatków.

Cennik ścian działowych z pewnością zostanie uzależniony od wybranego materiału. Dla przykładu, murowanie ścianki działowej z suporeksu na ogół pociąga za sobą większe wydatki niż montaż prostej ścianki z płyt kartonowo gipsowych. Różna jest zarówno cena robocizny, jak i materiałów.

Na koszt postawienia ścianki z pewnością wpłynie też specyfika inwestycji. Możemy przyjąć w uproszczeniu, że im trudniejsza do wykonania będzie ścianka, tym wyższe będą ceny za m2. Bardzo dużą rolę odgrywa także lokalizacja. Cena robocizny różni się w zależności od rejonu naszego kraju. Różnice w kosztach zatrudnienia doświadczonych murarzy wynoszą przynajmniej o kilkanaście procent. Najwyższe ceny obowiązują na terenie dużych miast wojewódzkich, głównie Warszawy. Z kolei najniższy koszt murowania ścian działowych można odnotować na terenie mniejszych miejscowości, głównie we wschodniej części kraju.

Koszt postawienia ścianki będzie także zależny od doświadczenia i renomy ekipy murarskiej. W każdej lokalizacji znajdziemy wykonawców działających w różnych segmentach cenowych. Najbardziej atrakcyjny cennik ścian działowych na ogół prezentują mniej doświadczeniu wykonawcy, pracujący na własny rachunek. W pośrednim segmencie na ogół znajdują się nieco bardziej doświadczone ekipy, które posiadają dobre opinie i renomę. Górny segment cenowy to przeważnie większe firmy budowlane, zatrudniające wyspecjalizowanych fachowców.

Wymurowanie ścianki działowej – jak wybrać najlepszego fachowca?

Wiemy już, jakie czynniki mogą wpływać na koszt murowania ścian działowych. Jedną z najważniejszych kwestii pozostaje wybór odpowiedniej ekipy fachowców, którzy profesjonalnie wykonają przegrody wewnętrzne budynku. Warto zauważyć, że budowa ścian nośnych i działowych jest bardzo ważnym etapem każdej inwestycji budowlanej. Mankamenty i niedoróbki popełnione na etapie budowy ścian będą trudne i kosztowne do naprawy. Dlatego murowanie ścianki działowej z suporeksu czy pustaka warto powierzyć doświadczonej ekipie.

Ze względu na duże zróżnicowanie ceny za m2 robocizny, warto porównać oferty przynajmniej kilku lokalnych wykonawców. Zapoznajmy się z ich doświadczeniem, dostępnymi terminami i wyceną. Dobrą praktyką jest zapoznanie się z opiniami o firmie budowlanej. W ten sposób zyskamy większe bezpieczeństwo inwestycji i będziemy w stanie wybrać fachowców, którzy wymurują ścianki zgodnie z założeniami projektowymi.

Pamiętajmy, że dokładna wycena robocizny będzie ustalona w oparciu o zakres i specyfikę prac do wykonania. Przy większej inwestycji budowlanej, możemy wynegocjować atrakcyjniejsze ceny za m2 murowania. Tymczasem koszt postawienia jednej ścianki o bardziej skomplikowanym kształcie, może pociągnąć za sobą wyższe stawki za m2. Porównanie ofert lokalnych wykonawców pozwoli na wybór ekipy, która będzie najlepiej dopasowana do potrzeb inwestora i jego planowanego budżetu.