Od czego zależy cena ścianek działowych z płyt kartonowo-gipsowych?

Cena za metr w różnych rejonach kraju

Nie istnieje jednolity cennik ścianek z płyt gips karton, który obowiązywałby na terenie całego kraju. Cena wykonania (szczególnie robocizna) okazuje się bardzo zróżnicowana. Jednym z najważniejszych czynników, wpływających na koszt usługi jest lokalizacja.

Robocizna może być wyceniana indywidualnie dla każdego zlecenia. Niemniej, możemy wyróżnić pewne zależności. Cena ścianek działowych wykonywanych w większych miastach jest na ogół odczuwalnie wyższa od stawki za podobną usługę wykonaną w niewielkiej miejscowości. Różnice ceny robocizny występują także w poszczególnych województwach. Najtańsza robocizna na ogół dotyczy wykonawców ścianek z płyt g-k, pracujących na terenie mniejszych miejscowości wschodniej części Polski.

Cena za metr montażu płyt g-k może być też ściśle związana z doświadczeniem i renomą ekipy remontowej. Za wykonane przez doświadczoną ekipę klejenie płyt g-k, na ogół trzeba zapłacić nieco więcej. Najtańsza robocizna często oznacza mniej doświadczonych wykonawców, którzy pracują na własny rachunek. W górnej półce cenowej mieszczą się większe firmy remontowo-budowlane, dające największą gwarancję jakości usługi. Warto zwrócić na to uwagę, bowiem ceny wykonawców działających w tej samej lokalizacji mogą się od siebie różnić o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. Sama cena robocizny nie jest wyznacznikiem jakości wykonania, dlatego warto zapoznać się z doświadczeniem wykonawcy i opiniami.

Cena ścianek działowych z płyt g-k, a specyfika pomieszczeń i wybór materiału

Sumaryczna cena za metr wykonania ścianek działowych z g-k (materiał plus robocizna) będzie ściśle związana ze specyfiką pomieszczeń. Do najważniejszych czynników należy sam metraż przyszłej ścianki działowej. Im większy metraż ścianki i mniej skomplikowany kształt, tym na ogół atrakcyjniejsza cena za metr.

Sytuacja zmienia się w przypadku, gdy płytowanie wykonuje się na mniejszej powierzchni o nieregularnym kształcie. Wszystkie dodatkowe łuki i wnęki mogą zwiększać ceny wykonania ścianki. Ceny za klejenie płyt g-k wzrastają także w przypadku zabudowy z oświetleniem i ścianek wyposażonych w gniazda elektryczne. Chodzi tu nie tylko o wyższe ceny robocizny, ale i większe zużycie materiału. Dlatego cennik ścianek działowych z płyt gips karton jest na ogół ustalany w indywidualnym kontakcie z wykonawcą.

Warto także zauważyć, że montaż płyt przeznaczonych na ściany kartonowo gipsowe można wykonać na kilka sposobów. Dużą popularnością cieszy się wykonanie ścianek z wygłuszeniem wełną mineralną. Dzięki temu zyskujemy komfort akustyczny w poszczególnych pomieszczeniach. Wełna mineralna będzie też dobrym izolatorem termicznym. Cena ścianek działowych z wygłuszeniem wełną mineralną okaże się nieco wyższa.

Należy również podkreślić, że cena ścianek działowych może być ściśle związana z rodzajem wybranych płyt. Standardowo wybiera się typowe płyty g-k, które idealnie sprawdzają się w większości pomieszczeń mieszkalnych. W przypadku pomieszczeń o większej wilgotności, zaleca się stosowanie płyt wodoodpornych, które będą nieco droższe w zakupie. Jeszcze droższy będzie montaż płyt ognioodpornych z wygłuszeniem wełną mineralną. Cena za metr samej płyty ognioodpornej może być dwukrotnie wyższa od ceny tanich, standardowych płyt g-k.

Montaż płyt g-k krok po kroku

Ustaliliśmy już, ile kosztuje postawienie ścianki działowej z karton gipsu i wskazaliśmy czynniki, mogące wpływać na ceny niezbędnych materiałów oraz robocizny. Możemy teraz odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda sam montaż płyt na ściany działowe. Prace możemy streścić do kilku najważniejszych kroków.

  • Krok 1. Przygotowanie – na wstępie warto ustalić dokładną lokalizację ścianki działowej i określić jej podstawowe funkcje. W wielu przypadkach dobrze będzie wykonać ściankę z wygłuszeniem wełną mineralną. Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania przestrzeni. Przy okazji planowania, określamy rozmieszczenie drzwi, oświetlenia i punktów elektrycznych. Będzie to podstawą do sporządzenia listy zakupów. Kupujemy odpowiednią ilość płyt g-k, profile, taśmy, wkręty, klej i dodatkowe materiały. Przed rozpoczęciem prac właściwych, kompletujemy niezbędne narzędzia.
  • Krok 2. Montaż profili UW – odpowiednich rozmiarów profile montujemy na suficie, podłodze oraz przyległej ścianie. Profile przytwierdzamy za pomocą kołków szybkiego montażu w rozstawie nie więcej niż 50 cm. Połączenia profili wzmacniamy wkrętami TEX. W przypadku montażu drzwi, zostawiamy przerwę w profilu podłogowym. Szerokość przerwy odpowiada szerokości drzwi plus ościeżnic.
  • Krok 3. Budowa stelaża – pomiędzy zamontowane wcześniej sufitowe i podłogowe profile poziome UW należy wsunąć profile CW. Wsuwamy je delikatnie, a następnie pionujemy. Profile należy ustawić w taki sposób, by można było wykonać płytowanie/klejenie płyt g-k.  Licząc od kierunku ściany ustawia się profile przy szerokości 1,2 m. W ten sposób krawędź płyty znajdzie się na środku profilu. Same słupki wymagają pełnego usztywnienia wkrętami montowanymi przy podłodze i suficie. Możemy też wykonać dodatkowe wzmocnienie ściany poprzez poziome poprzeczki, zamontowane w połowie wysokości słupków. W miejscu przewidzianym na drzwi, montujemy profile UA łączone z profilami UW. Dzięki temu zwiększymy sztywność ościeżnicy.
  • Krok 4. Montaż płyt g-k – w czwartym kroku wykonujemy płytowanie. Montaż płyt rozpoczynamy od ich docięcia na odpowiedni wymiar. Wymierzone i docięte płyty mocujemy do przygotowanego uprzednio stelaża. Płytowanie wykonujemy wkrętami wkręcanymi co 25 cm. Po zakończeniu montażu wykonujemy klejenie płyt g-k przy pomocy szpachli. Następnie czekamy do wyschnięcia szpachli i wyrównujemy powierzchnię papierem ściernym.
  • Krok 5. Wykończenie – ściana działowa jest już odpowiednio wygładzona i przygotowana pod malowanie. Wystarczy zagruntować jej powierzchnię, a następnie pomalować na dowolnie wybrany kolor. W otworze przeznaczonym na drzwi możemy już wykonać kompletny montaż ościeżnicy i skrzydła.

Powyższa instrukcja jest dużym uproszczeniem. W opisie nie uwzględniliśmy montażu ścianki z wygłuszeniem wełną mineralną, z oświetleniem ani punktami instalacji elektrycznej. Montaż płyt g-k wymaga przynajmniej podstawowego doświadczenia i umiejętności, dlatego w wielu przypadkach najlepiej będzie powierzyć go doświadczonym fachowcom.