Jakie czynniki mogą wpływać na cennik usuwania starej farby ze ścian?

Ceny za usuwanie starych powłok malarskich okazują się dość zróżnicowane. Wszystko za sprawą różnorodności metod i zakresu wykonywania tego typu usługi. Dla przykładu, skrobanie sufitu na ogół okazuje się droższe niż zmywanie farby z powierzchni ścian.

Istnieje kilka popularnych metod usuwania powłok malarskich ze ścian. Jedną z najtańszych jest szorowanie na sucho. Do prac nie potrzebny nam żaden środek chemiczny, a dodatkowo cena skrobania ścian jest dość atrakcyjna. Mankamentem jest natomiast duża ilość pyłu i zabrudzeń oraz możliwość zastosowania tylko przy niektórych typach farb (głównie przy farbach lateksowych oraz emulsyjnych). Usuwanie starych powłok malarskich może odbywać się także za pomocą dedykowanych preparatów. Odpowiednio dobrany środek chemiczny pozwala na szybkie i bezpyłowe usuwanie starych powłok. W tym przypadku do ceny robocizny musimy jeszcze dodać koszt zakupu preparatu.

Zanim ustalimy, ile kosztuje skrobanie ścian, powinniśmy określić specyfikę powierzchni. Im większa powierzchnia, tym na ogół atrakcyjniejsza cena za m2 usługi. Nie bez znaczenia pozostaje też stan starej powłoki i rodzaj powierzchni. Skrobanie sufitu czy usuwanie starych powłok malarskich ze ścian o bardziej nierównomiernej powierzchni wygeneruje większe wydatki. Stawki za zdzieranie starej farby ze ściany o równej powierzchni na ogół okazują się bardziej atrakcyjne.

Cena skrobania ścian i stawki za usuwanie starej gładzi bez wątpienia będą także zależne od lokalizacji. Każdy wykonawca może prezentować odmienny cennik usuwania starej farby ze ścian. Ceny przeważnie prezentuje się w tak zwanych widełkach, zależnych od zakresu i specyfiki prac do wykonania. Najwyższa cena skrobania ścian obowiązuje w większych miejscowościach (głównie w miastach wojewódzkich). Najwyższe ceny odnotowujemy w Warszawie. Z kolei najatrakcyjniejsze stawki za skrobanie sufitu, ścian lub usuwanie starej gładzi można odnotować na terenie mniejszych miejscowości, głównie we wschodniej części kraju.

Porównując cennik usuwania starej farby ze ścian, zwróćmy uwagę na zakres wykonywanej usługi. Niektóre firmy oferują profesjonalne usuwanie starych powłok malarskich wraz ze środkiem chemicznym i późniejszym sprzątaniem, inne mogą naliczać dodatkowe opłaty. Dlatego dobrą praktyką jest skontaktowanie się z wykonawcami, działającymi w interesującym nas rejonie. W ten sposób będziemy w stanie lepiej porównać aktualne ceny i wybrać wykonawcę, który najlepiej spełnia nasze oczekiwania.

Jak łatwo usunąć starą farbę ze ściany?

Cena skrobania ścian może być odczuwalnym obciążeniem dla budżetu remontowego, dlatego niektórzy decydują się na samodzielne wykonanie wszystkich prac. Niestety usuwanie starej gładzi bądź powłok malarskich bywa dość czasochłonne i uciążliwe. Wybór metody usuwania zależy od specyfiki podłoża i typu farby. W każdym przypadku rozpoczynamy od odpowiedniego przygotowania pomieszczenia. Usuwamy ze ściany wszystkie elementy dekoracyjne i gwoździe. Dodatkowo wynosimy sprzęt i meble, które mogłyby się uszkodzić lub zabrudzić w czasie prac remontowych. Dobrze będzie też zabezpieczyć podłogę. W kolejnym etapie przechodzimy do usuwania. Możemy je przeprowadzić na kilka sposobów. Najczęściej jest to:

  • Usuwanie starych powłok malarskich na mokro – na ogół znajduje zastosowanie przy farbach o niewielkiej odporności na działanie wody. Będą to powłoki kredowe, wapienne oraz farby akrylowe. W tym przypadku w zupełności wystarczy przecieranie ścian na mokro i późniejsze zeskrobanie powłoki. Wystarczy wykorzystać letnią wodę z szarym mydłem. Mieszaninę nanosimy na ścianę za pomocą pędzla i czekamy do wyschnięcia. Następnie przeprowadzamy zdzieranie starej farby za pomocą szpachelki.
  • Zdzieranie starej farby na sucho – metoda nie jest nadmiernie skomplikowana i można ją zastosować przy większości starych powłok malarskich. Drapanie wykonujemy szpachelką, bez dodatkowego zmiękczania. W niektórych przypadkach stosuje się specjalny środek chemiczny, który łuszczy stare powierzchnie i ułatwia ich zdrapywanie. Warto zauważyć, że zdzieranie starej farby na sucho może być dość czasochłonne i wymaga pewnej precyzji. Powierzchnie na ogół będą wymagały ponownego wyrównania gładzią szpachlową. Przed nałożeniem nowej powłoki malarskiej na wygładzoną powierzchnię, trzeba jeszcze dokładnie zagruntować podłoże.