Montaż płyt gipsowych – jakie zalety przynosi sucha zabudowa?

Tak zwana sucha zabudowa znajduje zastosowanie w domach, mieszkaniach, a nawet w budynkach użyteczności publicznej. Wszystko przez jej uniwersalność i atrakcyjne koszty wykonania. Systemy suchej zabudowy przeważnie wykorzystują typowe płyty gipsowo kartonowe. W razie bardziej nietypowych potrzeb, można także zastosować płyty o zwiększonej odporności na działanie wilgoci, płyty gipsowo włóknowe bądź płyty drewnopochodne. Zabudowa zostaje wzniesiona na specjalnych profilach, co pozwala na szybkie wyeliminowanie mankamentów oraz nierówności starych ścian i sufitów.

W odróżnieniu do technologii murowanej, montaż płyt gipsowych nie stanowi dużego obciążenia. Rozwiązanie możemy zastosować zarówno na ściany, jak i na sufity. Dużą popularnością cieszy się również zabudowa rur g-k czy obróbka okna dachowego płytą g-k. System możemy bez trudu wykorzystać do wykończenia poddaszy użytkowych i wykonania eleganckich ścian po skosach dachu.

Jedną z głównych zalet systemu suchej zabudowy jest niemal nieograniczona możliwość wykorzystania. Montaż płyt gipsowych umożliwia wykonanie sufitów podwieszanych (zarówno jedno, jak i wielopoziomowych). W suficie można wykonać dodatkowe oświetlenie, które znacząco podniesie walory wizualne pomieszczenia. Szpachlowanie łączeń płyt g-k może być dość żmudne, jednak cały proces wzniesienia ścianek działowych czy zabudowy sufitów nie zajmie zbyt wiele czasu.

Montaż płyt gipsowych może być bez trudu zastosowany do przykrycia nieestetycznej lub zniszczonej ściany. Zabudowa pozwoli na zmianę układu pomieszczeń poprzez wykonanie ścianek działowych. Co ważne, w ściankach z płyt g-k można ułożyć izolacje z wełny mineralnej, która stanowi skuteczne wytłumienie akustyczne i termoizolację. Klejenie płyt g-k może też umożliwić obniżenie zbyt wysokiego lub nierównego sufitu. Odpowiednio przeprowadzone szpachlowanie łączeń sprawia, że zabudowa wygląda bardzo estetycznie. Idealnie gładkie i równe powierzchnie nadają się do malowania lub tapetowania.

Ciekawostką jest także montaż płyt gipsowych w celu zabudowy drobnych elementów aranżacyjnych. Pod płytami możemy ukryć okablowanie sprzętów, przeciągnąć instalacje do oświetlenia pomieszczeń lub stworzyć zabudowę dla urządzeń. System suchej zabudowy daje wiele możliwości aranżacyjnych i może całkowicie odświeżyć wygląd pomieszczeń.

Cena montażu płyt g-k okazuje się dość atrakcyjna w porównaniu do prac związanych ze wznoszeniem ścian w tradycyjnej technologii murowanej. Co więcej, obróbka okna dachowego płytą g-k czy zabudowa rur g-k okazuje się dość prosta i szybka do wykonania. Tego typu zabudowa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie inne technologie byłyby zbyt kosztowne lub trudne do wykorzystania.

Jakie czynniki wpływają na cennik suchej zabudowy?

Montaż płyt gipsowych w różnych regionach kraju

Cena montażu płyt g-k ulega dużym wahaniom. Stawki za montaż, spoinowanie i wykończenie suchej zabudowy są w dużej mierze uzależnione od lokalizacji. Największe różnice cenowe dotyczą samej robocizny. Cena za metr kwadratowy suchego montażu może się od siebie różnić o kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt procent.

Najwyższy cennik suchej zabudowy na ogół odnotowuje się u wykonawców działających na terenie największych miast naszego kraju. Obróbka okna dachowego płytką g-k, montaż ścianek działowych czy zabudowa rur g-k w Warszawie lub Szczecinie będzie odczuwalnie droższa od stawki, jaką zapłacimy w Supraślu. Najniższe stawki wykonawców na ogół odnotowuje się w mniejszych miejscowościach, głównie we wschodniej części kraju.

Ze względu na duże zróżnicowanie cen w różnych regionach naszego kraju, warto zapoznać się z wycenami kilku lokalnych fachowców. Dzięki temu poznamy przybliżone stawki za montaż płyt gipsowych w interesującym nas wariancie. Przy okazji kontaktu z fachowcem dopytajmy, czy cena za metr zawiera samą robociznę czy robociznę z materiałem. Stawka VAT na roboty remontowo-wykończeniowe dla klientów indywidualnych wynosi 8%. Stawki dla firm podlegają opodatkowaniu w wysokości 23%. Warto na to zwrócić uwagę przed wykonaniem kalkulacji kosztów całego przedsięwzięcia.

Cena montażu płyt g-k, a stopień skomplikowania usługi i doświadczenie wykonawców

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, montaż płyt gipsowych daje wiele możliwości aranżacyjnych. W związku z tym nie istnieje jednolity cennik dla wszystkich usług. Możemy przyjąć, że im bardziej skomplikowane będzie zadanie do wykonania, tym na ogół wyższa cena montażu płyt g-k. Dla przykładu, cena za metr kwadratowy jednopoziomowego sufitu podwieszanego na ogół okazuje się bardziej atrakcyjna niż stawka za wykonanie sufitów wielopoziomowych o bardziej skomplikowanych kształtach. Obróbka okna dachowego płytą g-k może być droższa niż obróbka drzwi ze względu na trudniejszy dostęp. Różnice cenowe zauważymy także na takich usługach jak klejenie i szpachlowanie łączeń. Stawka za jednokrotne spoinowanie będzie tańsza niż spoinowanie dwu lub trzykrotne. Najwyższa cena może obejmować kompleksową usługę montażu z kilkukrotnym spoinowaniem oraz pełnym wykończeniem (gruntowanie, malowanie, tapetowanie itp.).

Cena montażu płyt g-k na ścianach, skosach poddasza lub sufitach z pewnością zostanie też uzależniona od doświadczenia wykonawcy. W każdym rejonie naszego kraju działają fachowcy z różnych segmentów cenowych. Najatrakcyjniejsza cena za metr kwadratowy na ogół oznacza wykonawcę działającego na własny rachunek lub początkującą firmę remontowo-budowlaną. W standardzie pośrednim znajdziemy bardziej doświadczone ekipy, które posiadają wyrobioną opinię na lokalnym rynku i są w stanie wskazać dotychczas wykonane realizacje. Standard pośredni staje się dobrym kompromisem pomiędzy ceną, a jakością wykonania. W górnej półce cenowej na ogół znajdują się duże i doświadczone firmy, które zatrudniają wykwalifikowanych pracowników i mogą wykonać usługę kompleksową (np. obróbka okna dachowego płytą g-k, spoinowanie i wykończenie powierzchni).

Podczas porównywania ofert wykonawców, warto sprawdzić czy cena montażu płyt g-k zawiera wartość podatku VAT. 8 lub 23% podatku od towarów i usług może znacząco podwyższyć ostateczną wycenę za klejenie, montaż płyt i obróbki suchej zabudowy. Ostateczna wycena jest na ogół ustalana w indywidualnym kontakcie z klientem. Im większe zlecenie, tym większa szansa na wynegocjowanie atrakcyjniejszej stawki za m2 robocizny.