Sufit Armstrong, sufit rastrowy, a może napinany? Sprawdzamy popularne rodzaje sufitów podwieszanych

Sufity podwieszane cieszą się popularnością ze względu na dużą praktyczność i szybkość wykonania. Za ich pomocą bez trudu ukryjemy kable, instalacje przysufitowe lub nierówności. Dodatkowym atutem będzie możliwość stworzenia eleganckiej zabudowy. W ofertach wykonawców znajdziemy wiele rodzajów rozwiązań. Dużą popularnością cieszą się sufity kasetonowe. Jest to jeden z popularnych rodzajów konstrukcji podwieszanych.

Sufit kasetonowy wymaga zamontowania stelaża z profili aluminiowych. Następnie mocuje się do niego lekkie, gotowe płyty (najczęściej mają format 60x60 cm). Całość prac nie wymaga przycierania, ani mokrej zaprawy. Sufit powstaje w bardzo szybkim czasie, a jego montaż nie wiąże się z dużym zabrudzeniem pomieszczenia.

Sufity kasetonowe mogą powstawać z różnych materiałów. Dużą popularnością cieszy się tak zwany sufit Armstrong, wykonany z płyt modułowych. Wspomniane płyty mogą być wykonane z drewna, metalu lub tworzywa mineralnego. Sam sufit Armstrong jest łatwy w montażu i późniejszym demontażu. W ofercie sprzedaży znajdziemy wiele eleganckich płyt, które nadają się zarówno do nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych pomieszczeń.

Ciekawostką jest też sufit rastrowy. Jest to typowa konstrukcja podwieszana, jednak z charakterystyczną strukturą siatki. Sufit rastrowy może być przezroczysty i zapewniać ciekawe walory dekoracyjne. Na ogół znajduje zastosowanie w biurach i pomieszczeniach handlowych. Sufit rastrowy można też wykonać w nowoczesnych budynkach komercyjnych. Jego zaletą jest także możliwość łatwego zamaskowania instalacji.

Wart wyszczególnienia jest też sufit kasetonowy z nowoczesnych płyt Thermatex. W ofertach sprzedaży znajdziemy płyty o różnorodnych walorach dekoracyjnych. Wszystkie łączy trwałość i uniwersalność montażowa. Sufit kasetonowy z płyt Thermatex będzie też łatwy w późniejszym demontażu.

Alternatywę dla płyt stanowią sufity napinane. Rozwiązanie dopiero zdobywa popularność i nie jest typowym elementem wykończenia budynków mieszkalnych. Sufit napinany tworzy się ze specjalnej folii PCV lub tkaniny poliestrowej na napinaczach. Rozwiązanie pozwala na uzyskanie ciekawych efektów dekoracyjnych, jednak nie posiada dużej wytrzymałości na obciążenia. Sufit napinany nie może być zagospodarowany przez ciężkie żyrandole, co stanowi pewne ograniczenie. Jego zaletą jest nietypowy wygląd, szybki montaż, atrakcyjna cena, a dodatkowo duża różnorodność wzorów.

Jakie czynniki mogą wpływać na cennik sufitów kasetonowych?

Rodzaj i stopień skomplikowania usługi, a cena za m2 robocizny

Cennik sufitów kasetonowych może być uzależniony od stopnia skomplikowania usługi. Przyjmujemy w uproszczeniu, że im trudniejsza do wykonania i bardziej czasochłonna praca, tym wyższa cena za m2 robocizny. Stawka wykonawcy rośnie wraz z nieregularnością kształtu sufitu i koniecznością wykonania usług dodatkowych

Dobrym przykładem będzie wymiana kasetonów sufitowych. W tym przypadku do standardowej usługi montażowej musimy jeszcze dodać stawkę za demontaż kasetonów. Co ciekawe, tego typu sufity są dość proste do usunięcia, dzięki czemu niektórzy inwestorzy wykonują demontaż kasetonów samodzielnie.

Cena za m2 kasetonów będzie też zależna od wyboru materiałów. Możemy wykonać sufit Armstrong lub stworzyć konstrukcję z płyt Thermatex. Różnice w cenach poszczególnych modeli płyt mogą być dość odczuwalne. Do niezbędnych materiałów dochodzą także elementy przeznaczone na stelaż. Cena montażu poszczególnych rodzajów sufitów kasetonowych będzie dość zbliżona.

Cennik sufitów kasetonowych, a lokalizacja, metraż i doświadczenie wykonawcy

Kolejnym, bardzo istotnym czynnikiem jest lokalizacja. Okazuje się, że cena za m2 robocizny jest bardzo zróżnicowana. Najwyższe ceny wykonawców odnotowuje się w większych miastach wojewódzkich. Najdroższa robocizna obowiązuje w Warszawie. Co ciekawe, cena za m2 robocizny wykonawcy pracującego w mniejszej miejscowości, może być niższa przynajmniej o kilkanaście procent (w porównaniu z Warszawą i innymi dużymi miastami). Dotyczy to usługi wykonanej w takim samym standardzie. Najatrakcyjniejsza cena za m2 robocizny występuje w mniejszych miejscowościach wschodniej części Polski.

Na cennik sufitów kasetonowych z pewnością wpłynie też skala całego przedsięwzięcia. Inaczej wycenia się sufit rastrowy czy sufit Armstrong w jednym, niewielkim pokoju, a inaczej w całym budynku. Przy większej inwestycji, inwestor może liczyć na atrakcyjniejszą stawkę za m2 robocizny. Mniejsze będą także koszty transportu poszczególnych materiałów montażowych (w przeliczeniu na m2 powierzchni do wykończenia).

Planując sufit Armstrong, Thermatex czy sufit rastrowy, warto zapoznać się z ofertą lokalnych wykonawców. Cena za m2 robocizny może być ściśle związana z doświadczeniem i renomą ekipy fachowców. W większości lokalizacji możemy skorzystać z usług wykonawców z różnych segmentów cenowych. Średnia cena m2 robocizny na ogół stanowi najlepszy kompromis pomiędzy kosztami, a jakością wykonania. Inwestorzy szukający najbardziej renomowanej i doświadczonej firmy wykonawców, muszą liczyć się z nieco większymi kosztami robocizny. W zamian za to uzyskują gwarancję profesjonalnego wykonania prac i wykonania sufitów zgodnych z założeniami.

»