Cegła dekoracyjna z fugą, a może płytki klinkierowe?

Porównując cennik układania cegły klinkierowej i dekoracyjnej, warto rozróżnić te dwa materiały. Okazuje się, że choć podobne, mogą posiadać odmienne zastosowanie i zupełnie inne parametry techniczne. Różna będzie także cena robocizny w przypadku układania m2 cegły klinkierowej, a dekoracyjnej.

Cegły klinkierowe powstają w procesie wypalania gliny. Wysoka temperatura, dochodząca do 1100 stopni Celsjusza utrwala materiał i zapewnia mu bardzo wysoką odporność na odbarwienia, uszkodzenia mechaniczne oraz działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Murowanie słupków z klinkieru czy murowanie komina z klinkieru uchodzi za dość żmudne, ale daje bardzo dobre efekty dekoracyjne i jest rozwiązaniem na długie lata. Ciekawostką są także elastyczne płytki klinkierowe (np. Elastolith). Jest to materiał, który zachowuje właściwości tradycyjnego klinkieru, a jednocześnie pozostaje łatwiejszy w montażu. Płytki klinkierowe mają też szersze możliwości zastosowania i nie obciążają elewacji tak jak cegła klinkierowa.

Kolejna opcja to cegły dekoracyjne. Nowoczesna cegła dekoracyjna z fugą świetnie sprawdza się na większości elewacji. Co ciekawe, produkt występuje w wielu wariantach kolorystycznych i wymiarowych. Różna może być także specyfikacja techniczna i możliwości zastosowania. Do produkcji cegły dekoracyjnej stosuje się beton, ceramikę lub gips. Ten ostatni nadaje się do estetycznego wykończenia powierzchni wewnętrznej.

Cegły i płytki klinkierowe na ogół odznaczają się bardzo niską absorpcją wody, co sprawia, że będą idealne do zastosowania na zewnątrz. Murowanie słupków z klinkieru czy murowanie komina z klinkieru stały się podstawowymi pracami wykończeniowymi. Cegła dekoracyjna również może sprawdzić się na elewacjach i elementach zewnętrznych. Jednak należy sprawdzić jej parametry techniczne, a głównie stopień absorpcji wody. Niektóre materiały świetnie sprawdzą się na fasady budynków, inne nadają się do zastosowania w miejscach osłoniętych przed opadami deszczu, a jeszcze kolejne sprawdzą się do zastosowania we wnętrzach. Oferta producentów jest tak szeroka, że każdy inwestor znajdzie płytki i cegły, które dopasuje do swoich indywidualnych wymagań oraz specyfiki planowanej inwestycji. Trzeba przy tym pamiętać, że cegły klinkierowe posiadają nasiąkliwość do 6%. W przypadku cegły dekoracyjnej nie jest to oczywiste, a nasiąkliwość niektórych materiałów niejednokrotnie dochodzi do 20%. Dlatego przez zakupem, warto porównać parametry techniczne i dobrać materiał adekwatnie do indywidualnych potrzeb i specyfiki inwestycji.

Jakie czynniki mogą wpływać na cennik układania cegły klinkierowej?

Cena robocizny, a rodzaj materiału i zakres prac

Nie istnieje jednolita cena robocizny, którą moglibyśmy przyjąć do dalszych obliczeń. Cennik układania cegły klinkierowej i dekoracyjnej okazuje się mocno zróżnicowany. Cena robocizny jest ściśle związana z rodzajem materiału. Inna stawka obowiązuje za układanie płytki klinkierowej, inna za fugowanie cegły dekoracyjnej lub za układanie cegły dekoracyjnej.

Stawki za m2 robocizny bez wątpienia będą także zależne od stopnia skomplikowania i zakresu prac. Dla przykładu, murowanie komina z klinkieru okaże się znacznie droższe niż murowanie słupków z klinkieru. Wszystko za sprawą trudniejszego dostępu, większego stopnia skomplikowania usługi oraz większej czasochłonności prac. Im bardziej skomplikowana usługa i trudniejszy dostęp, tym na ogół wyższa cena robocizny.

W typowych cennikach wykonawców na ogół znajdują się stawki za układanie cegieł do wysokości 3 metrów. Przy pracach na większych wysokościach (np. murowanie komina z klinkieru czy wykończenie całej elewacji budynku), trzeba liczyć się ze wzrostem stawki za m2 usługi. Ostateczna cena jest zawsze ustalana indywidualnie, w oparciu o charakterystykę zlecenia oraz wymagania inwestora.

Układanie cegły dekoracyjnej i płytki klinkierowej w różnych regionach kraju

Opisując cennik układania cegły klinkierowej, nie sposób pominąć lokalizacji. Jest to kolejny kluczowy czynnik, odpowiadający za zróżnicowanie stawek wykonawców. Cena robocizny niejednokrotnie różni się o kilkanaście, a czasem nawet o kilkadziesiąt procent. Duże różnice w cenach za m2 robocizny zauważymy na przykładzie poszczególnych miast.

Najdrożej za układanie cegły klinkierowej, fugowanie cegły czy montaż płytki klinkierowej Elastolith zapłacimy w większych miastach wojewódzkich. Najdroższa robocizna obowiązuje w takich miastach jak Warszawa. Cena robocizny w mniejszych miejscowościach będzie przynajmniej o kilkanaście procent niższa. Najatrakcyjniejszy cennik układania cegły klinkierowej można odnotować na terenie mniejszych miejscowości we wschodniej Polsce.

Cena robocizny, a wielkość zlecenia i doświadczenie wykonawcy

Zlecając układanie cegły dekoracyjnej czy murowanie słupków z klinkieru, powinniśmy zwrócić uwagę na doświadczenie wykonawców. W każdym większym mieście działają ekipy z różnych segmentów cenowych. Im większe doświadczenie i renoma wykonawców, tym na ogół wyższa cena robocizny. Większe doświadczenie to także większa pewność, że prace zostaną wykonane w najwyższym standardzie.

Cena za m2 robocizny może być też ściśle powiązana z wielkością zlecenia i terminami. Przy większym zleceniu, możemy wynegocjować atrakcyjniejsze stawki za m2 robocizny. Na ogół im większe i mniej skomplikowane zlecenie, tym atrakcyjniejsza stawka za każdy m2. Warto przy tym zauważyć, że niektóre inwestycje wymagają przeprowadzenia kilku prac. Dla przykładu, oddzielnie oblicza się stawki za murowanie słupków z klinkieru, a osobno za fugowanie cegły. Wykonawca może także przedstawić stawkę za całą usługę wraz z materiałem. Jest to jedna z kwestii, którą należy ustalić indywidualnie.