Prace remontowo budowlane 2024 – jakie czynniki mogą wpływać na koszty robocizny?

Firmy budowlane świadczące usługi w różnych standardach

Cennik prac budowlanych jest bardzo zróżnicowany, a wycena dokonana przez fachowców może się od siebie różnić nawet o kilkadziesiąt procent. Jedną z przyczyn takiego stanu jest różny standard wykonywania prac. Cennik budowlany możemy umownie podzielić na prace wykonane w standardzie ekonomicznym, pośrednim oraz wysokim. Na ogół im bardziej doświadczone i renomowane są firmy budowlane, tym wyższe koszty świadczenia usługi.

Roboty budowlane w standardzie ekonomicznym to na ogół atrakcyjna cena, ale i świadczenie usługi bez podpisania umowy. Najniższe koszty to także niekiedy początkujący wykonawcy, którzy nie posiadają jeszcze portfolio. W standardzie pośrednim znajdziemy bardziej doświadczone firmy budowlane i wykonawców pracujących na własny rachunek.

Na drugim końcu znajdują się firmy budowlane, które świadczą roboty budowlane w standardzie wysokim. Oznacza to najwyższe koszty przedsięwzięcia, ale w wielu przypadkach także najwyższy standard usług (choć nie zawsze wysoka wycena robót oznacza najwyższą jakość ich wykonania). Firmy budowlane z najwyższej półki cenowej często oferują kompleksowe wykończenia i usługi budowlane. Prace remontowo budowlane zostają wykonane przez doświadczonych fachowców, a współpraca na ogół odbywa się na podstawie umowy. Jest to istotny atut, dający klientowi możliwość dochodzenia swoich roszczeń w przypadku pojawienia się niedoróbek bądź błędów wykonawczych.

Cennik prac budowlanych, a rejon inwestycji

Nie istnieje jednolity cennik budowlany, który obowiązywałby we wszystkich rejonach naszego kraju. Jednym z ważniejszych czynników, mających wpływ na koszty budowy, wykończenia lub remontu jest lokalizacja inwestycji. Różnice w cenach fachowców działających w różnych regionach naszego kraju okazują się dość znaczące.

Najwyższy cennik prac budowlanych na ogół odnotowuje się w centrach dużych miast (głównie w Warszawie). Cena wykończenia, remontu lub budowy w mniejszej miejscowości może być nawet o kilkanaście procent niższa (porównując same koszty robocizny).

Nieco wyższy cennik usług budowlanych na ogół odnotowuje się w większych miastach zachodniej części naszego kraju. Cennik budowlany obowiązujący we wschodnich województwach na ogół okazuje się atrakcyjniejszy (nie licząc niektórych dużych miast). Najniższe koszty budowy możemy odnaleźć w województwie podkarpackim i lubelskim.

Prace remontowo budowlane – wycena w oparciu o wielkość zlecenia i stopień skomplikowania

Warto zauważyć, że cennik usług budowlanych może różnić się w zależności od specyfiki inwestycji. Prace remontowo budowlane wycenia się indywidualnie w oparciu o wymagania klienta, wielkość zlecenia oraz stopień skomplikowania usługi.

Dla przykładu, koszty układania płytek w dużej łazience mogą okazać się atrakcyjniejsze w przeliczeniu na m2 niż cena m2 układania płytek w niewielkim pomieszczeniu. Cena glazurnika może być także ustalona w oparciu o stopień skomplikowania prac oraz wielkość zlecenia (np. zlecenie układania płytek w kilku pomieszczeniach). Podobnie wycenia się prace malarskie i inne usługi budowlane, remontowe oraz wykończeniowe.

Przy dużej inwestycji, inwestor ma większe możliwości negocjacji ceny. Bardziej skomplikowane prace remontowo budowlane, realizowane w niewielkiej inwestycji mogą generować wyższe koszty za m2 bądź metr bieżący konkretnej usługi. Dlatego chcąc poznać dokładny cennik usług budowlanych, warto ustalić zakres zlecenia i skontaktować się z przynajmniej kilkoma wykonawcami, którzy realizują usługi w danej lokalizacji.

Cennik usług budowlanych – etapy prac związanych z budową budynków mieszkalnych

Roboty budowlane na etapie wznoszenia konstrukcji budynku

Wzniesienie konstrukcji budynku to jeden z najistotniejszych i dość kosztownych etapów inwestycji budowlanej. Cennik prac budowlanych można tutaj podzielić na poszczególne etapy. Pierwszym z nich będzie budowa fundamentów. Do wyboru zazwyczaj mamy tradycyjne ławy fundamentowe oraz płytę fundamentową. Cennik budowlany będzie w dużej mierze uzależniony od wybranej technologii oraz warunków gruntowych.

Dalsze roboty budowlane obejmują wzniesienie ścian nośnych i ścian działowych. Jest to ważny etap inwestycji, a wszystkie niedoróbki popełnione na tym etapie będą trudne do naprawy. Dlatego warto wybrać doświadczone firmy budowlane, które zapewniają optymalną jakość świadczonych usług murarskich.

Cennik prac budowlanych obejmuje również wzniesienie schodów budynkach piętrowych oraz stropy. W przypadku stropów możemy skorzystać z wielu opcji budowlanych. Dobrym przykładem są popularne stropy Teriva, a także nieco tańsze stropy drewniane.

Zwieńczeniem konstrukcji budynku jest więźba dachowa wraz z poszyciem i pokryciem. Wycena prac dekarskich ponownie zostanie uzależniona od specyfiki inwestycji. Im bardziej skomplikowana konstrukcja dachu (np. liczne lukarny i dach wielospadowy), tym na ogół wyższa stawka dekarza. Wycena może się także różnić w oparciu o wybrane materiały wykończeniowe. Dla przykładu, cena montażu poszycia z papy na deskowaniu będzie droższa w porównaniu do kosztów montażu membrany. Ta sama zależność dotyczy montażu dachówki ceramicznej bądź znacznie lżejszej i łatwiejszej w montażu blachodachówki.

Roboty budowlane związane z budową konstrukcji budynku mogą doprowadzić nieruchomość do stanu surowego zamkniętego. W tym przypadku nieruchomość posiada już okna i drzwi zewnętrzne. Po zakończeniu tego etapu prac można przejść do wykończenia i ocieplenia elewacji, a także do wykończenia pomieszczeń.

Prace remontowo budowlane – wykończenia pomieszczeń

Przyjmujemy, że nasz budynek znajduje się już w stanie surowym zamkniętym. Kolejne koszty poniesiemy na rzecz wykończenia poszczególnych pomieszczeń. W budynku musi znaleźć się instalacja elektryczna i hydrauliczna. Wraz z instalacją hydrauliczną należy również ponieść koszty montażu systemu ogrzewania i tak zwanego białego montażu.

Ważnym elementem inwestycji będą także wykończenia poszczególnych pomieszczeń. Najwyższe koszty na ogół generuje wykończenie łazienek i kuchni, jednak ostateczna wycena z pewnością będzie zależna od wielkości wnętrz, wybranego standardu i rozwiązań wykończeniowych.

Cennik prac budowlanych zawiera również usługi tynkarskie, posadzki, usługi malarskie i szeroko pojęte wykończenie pomieszczeń. Niektóre roboty budowlane możemy wykonać samodzielnie, inne warto powierzyć doświadczonym fachowcom. Jednym z ciekawych rozwiązań jest realizacja inwestycji systemem zleconym. W tym przypadku firmy budowlane zajmują się kompleksowo budową i wykończeniem (według ustaleń zawartych w umowie). Inwestor może odebrać budynek w stanie surowym zamkniętym, a nawet w stanie pod klucz. Jest to duża oszczędność czasu, jednak na ogół oznacza wyższe, sumaryczne koszty inwestycji (w porównaniu z systemem gospodarczym, w którym inwestor sam wykonuje część prac i samodzielnie wyszukuje fachowców do kolejnych etapów inwestycji).