Cennik usług remontowych – co wpływa na koszty remontu?

Prace remontowe – koszty, a lokalizacja inwestycji

Koszty prac wykończeniowych i remontowych mogą być bardzo zróżnicowane. Co ciekawe, nawet fachowcy działający w tym samym rejonie mogą prezentować cenniki o bardzo odmiennych stawkach. Mimo tego, jednym z ważnych czynników, wpływających na ceny usług remontowych jest właśnie lokalizacja inwestycji.

Najwyższy cennik usług remontowych na ogół dotyczy większych miejscowości. Wyższe stawki odnotujemy w Warszawie, a znacznie niższe w mniejszych miejscowościach we wschodniej części naszego kraju. Różnice w cenach robocizny zauważymy także pomiędzy województwami i poszczególnymi miastami.

Najatrakcyjniejsze ceny usług remontowych możemy odnotować w województwie podlaskim, lubelskim oraz świętokrzyskim. Wyceny prac wykończeniowych i remontowych w województwie wielkopolskim, opolskim i łódzkim mogą być nawet o kilkanaście procent wyższe.

Cennik usług remontowych, a standard wykonania

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, cennik usług remontowych świadczonych przez różnych wykonawców może się istotnie różnić. Dlatego możemy przyjąć kilka ogólnych założeń. Przyjmujemy trzy standardy prac. Będzie to standard ekonomiczny, pośredni i wysoki.

Standard ekonomiczny oznacza najniższe ceny usług remontowych i prac wykończeniowych. Przeważnie są to wykonawcy, którzy nie posiadają jeszcze dużego doświadczenia bądź renomy. Najniższy cennik usług remontowych rzadko idzie w parze z wysoką jakością. Najtańsze koszty robocizny na ogół wiążą się z brakiem umowy i większym ryzykiem, dlatego wielu inwestorów decyduje się na wykonawców w standardzie pośrednim. Jest to kompromis pomiędzy atrakcyjną ceną, a jakością usług. Wykonawcy działający w standardzie pośrednim to na ogół bardziej doświadczone i wykwalifikowane firmy remontowo budowlane. Mogą to być też doświadczeni fachowcy, którzy pracują na własny rachunek i posiadają dobrą opinie wśród klientów.

Roboty malarskie, murarskie czy glazurnicze w standardzie pośrednim przeważnie wiążą się z podpisaniem umowy i są dla inwestora znacznie bezpieczniejszą opcją. Trzeci, wysoki standard to rozwiązanie dla inwestorów, którzy oczekują najwyższej jakości. Wyższe ceny usług remontowych na ogół idą w parze z wysoką jakością ich wykonania (choć nie zawsze jest to pewnik). W tym standardzie działają doświadczone, większe firmy remontowo budowlane, które mogą podjąć się kompleksowego remontu bądź wykończenia pomieszczeń. Jedynym mankamentem tego rozwiązania okazują się wyższe koszty realizacji. Rozwiązanie jest najbardziej polecane dla inwestorów, którzy wykorzystują podczas remontu materiały z górnej półki cenowej, ich priorytetem jest najwyższa jakość usług, a koszty odgrywają trzeciorzędne znaczenie.

Koszty prac wykończeniowych i remontowych zależne od skali i skomplikowania przedsięwzięcia

Większość firm remontowych nie ustala sztywnych cen swoich usług. Cennik usług remontowych na ogół posiada widełki od do lub prezentuje stawkę poglądową. Jest to związane z faktem, że roboty remontowe i wykończeniowe mogą posiadać różny stopień skomplikowania i czasochłonności. Przyjmujemy w uproszczeniu, ze im trudniejsze i bardziej czasochłonne będą prace wykończeniowe, tym na ogół wyższe będą koszty robocizny. Dla przykładu, cena ułożenia płytek ściennych w przestronnej łazience może okazać się nieco atrakcyjniejsza (w przeliczeniu na m2) od stawki ułożenia kafelków w niewielkim pomieszczeniu o skomplikowanym kształcie ścian. Podobnie roboty malarskie w niewielkim pomieszczeniu mogą zostać wycenione wyżej niż roboty malarskie realizowane w przestronnym salonie (koszty robocizny na m2).

Prace remontowe i wykończeniowe mogą być również zależne od wybranych materiałów. Widzimy to na przykładzie prac glazurniczych. Koszty ułożenia płytek o standardowym formacie okazują się znacznie atrakcyjniejsze niż ceny ułożenia kafelków niestandardowych lub układanych w bardziej skomplikowane wzory.

Duży wpływ na ostateczny cennik usług remontowych posiada także skala inwestycji. Przy większej realizacji inwestor jest w stanie wynegocjować atrakcyjniejsze stawki robocizny. Dlatego ceny prac wykończeniowych i remontowych są na ogół ustalane w indywidualnym kontakcie z klientem oraz po ustaleniu jego oczekiwań oraz specyfiki prac do wykonania.

Jak wstępnie obliczyć koszty prac wykończeniowych i remontowych?

Remonty i prace wykończeniowe są wieloetapowymi przedsięwzięciami, które warto dobrze rozplanować. Na wstępie dobrze będzie ustalić wstępny zakres prac do wykonania. Dzięki temu będziemy mogli przejść do następnego etapu, którym jest wstępne oszacowanie wydatków.

Ceny usług remontowych nie oznaczają końca naszych wydatków. Do ceny robocizny dochodzi jeszcze zakup materiałów. Remonty mogą wiązać się także z wygenerowaniem dużej ilości śmieci i zanieczyszczeń, dlatego w niektórych przypadkach warto rozważyć zamówienie kontenera na odpady poremontowe.

Po ustaleniu zakresu prac do wykonania, możemy sporządzić wstępny kosztorys inwestycyjny. Na stronie kb.pl znajdują się intuicyjne kalkulatory prac remontowych i wykończeniowych. Wystarczy wpisać rejon i parametry planowanej inwestycji (np. powierzchnię łazienki do wyremontowania). W kalkulatorach znajdziemy trzy standardy wykończenia i materiałów, które opisaliśmy wyżej. Dzięki temu każdy inwestor może porównać ceny usług, adekwatnych do swoich oczekiwań i zasobności portfela.

Tak przygotowany kosztorys inwestycyjny stanowi wstępny plan. Dokładne ceny usług remontowych i wykończeniowych poznamy w indywidualnym kontakcie z fachowcami. Dobra firma remontowo budowlana nie tylko dokona wyceny, ale i podpowie w doborze materiałów i technologii wykończenia pomieszczeń.