Cennik wykucia otworów w ścianie i stropie - sprawdzamy ceny
Wykuwanie nowych otworów w ścianach i stropach powinno być starannie zaplanowane. W wielu przypadkach najlepszym pomysłem będzie zatrudnienie wyspecjalizowanych fachowców, którzy przeprowadzą prace w sposób bezpieczny. Sprawdzamy cennik kucia otworów i podpowiadamy, jakie czynniki mogą wpłynąć na koszt robocizny.
Kucie otworów w ścianach (tylko robocizna)
Cena wykucia otworu w ścianie nośnej, stropie bądź w ścianach działowych może być zależna od jej grubości, rodzaju materiału i specyfiki zlecenia. Prezentujemy średnie koszty najczęściej wykonywanych usług. Zaprezentowany poniżej cennik kucia otworów dotyczy wyłącznie kosztów robocizny, bez materiałów. Ceny mają charakter poglądowy i zawierają wartość podatku VAT (8% dla klientów indywidualnych).
Usługa | Średnia cena od | Średnia cena do |
---|---|---|
Wykucie otworu w ścianie nośnej o grubości do 30 cm | 980,00 zł/m2 | 1300,00 zł/m2 |
Wykucie otworu w ścianie nośnej o grubości ponad 30 cm | 1200,00 zł/m2 | 1700,00 zł/m2 |
Wykucie otworu w ścianie działowej | 350,00 zł/m2 | 500,00 zł/m2 |
Wykucie otworów wentylacyjnych | 990,00 zł/m2 | 1300,00 zł/m2 |
Wyburzenie ściany działowej z cegły | 110,00 zł/m2 | 150,00 zł/m2 |
Kucie otworu w stropie pod schody | 800,00 zł/m2 | 1200,00 zł/m2 |
Kucie bruzd pod instalacje hydrauliczne | 50,00 zł/mb | 90,00 zł/mb |
Wykonanie nadproża (wykucie nadproża wraz z ponownym wstawieniem) | 280,00 zł/szt. | 380,00 zł/szt. |
Zaprezentowane powyżej ceny mają charakter poglądowy i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Na ostateczny koszt kucia w ścianach i stropach wpłynie lokalizacja przedsięwzięcia. Najwyższe ceny robocizny odnotowujemy w większych miastach wojewódzkich, głównie w Warszawie. Różnice cenowe pomiędzy miastami mogą wynosić kilkanaście procent.
Źródło: Opracowanie własne na podstawie ofert dostępnych na stronach internetowych.
Aktualizacja: 24.04.2024
Porównaj oferty firm w Twojej okolicy
Jakie czynniki wpływają na cennik kucia otworów?
Otwór drzwiowy w ścianie nośnej lub w ścianie działowej. Koszty zależne od specyfiki materiału
Istnieje kilka głównych czynników, mogących wpływać na koszt kucia otworów. Jednym z najważniejszych jest rodzaj i grubość materiału. Dla przykładu, cena wykucia otworu w ścianie nośnej na ogół będzie wyższa w porównaniu do stawki za kucie otworu w ścianie działowej. Jest to związane z większą czasochłonnością i stopniem skomplikowania zlecenia. Niewielkie ścianki działowe na ogół posiadają mniejszą grubość, a co za tym idzie, będą łatwiejsze w obróbce.
Cena wykucia otworu w ścianie nośnej, w ścianie działowej bądź w stropie pod schody bez wątpienia będzie także uzależniona od grubości. Dla przykładu, większość wykonawców ustala oddzielne stawki dla kucia ścian nośnych o grubości do 30 cm i usługi wykonywane w ścianach grubszych. Im grubsza ściana do wykucia otworu, tym wyższy koszt robocizny.
Warto także zauważyć, że kucie otworów w ścianach i stropie wykonuje się dla wielu celów. W niektórych przypadkach konieczne będzie wykucie otworu wentylacyjnego, w innych przypadkach należy wykuć otwór w stropie pod schody, a w jeszcze innym poszerzyć lub wykuć otwór drzwiowy w ścianie działowej. W cennikach usług wykonawców znajdują się też takie pozycje jak wykucie otworu pod okno lub wykonanie nadproża. To, ile kosztuje dana usługa będzie ściśle zależne od stopnia jej skomplikowania i rodzaju materiału.
Cena wykucia otworu w ścianie nośnej, a stopień skomplikowania prac
Kolejnym, wpływającym na cennik kucia otworów czynnikiem jest stopień skomplikowania prac. Większość firm ustala ceny w oparciu o normalny stopień skomplikowania zlecenia. Im bardziej wymagające będzie kucie pod otwór drzwiowy, wykucie otworu pod okno czy kucie w stropie pod schody, tym na ogół wyższy będzie koszt robocizny.
Najdroższe okazują się usługi wykucia otworów o nietypowych kształtach. Ze względu na wyższy stopień skomplikowania prac, cennik kucia otworów o nietypowym kształcie może być nawet o kilkadziesiąt procent wyższy w porównaniu do ceny usługi standardowej.
Warto także zauważyć, że w wielu przypadkach niezbędny będzie także dokładny projekt otworu w ścianie nośnej. Jest to związane z dodatkowymi wydatkami, na które warto się przygotować.
Ile kosztuje wykucie otworów? – ceny zależne od lokalizacji i doświadczenia wykonawcy
Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, ile kosztuje wykonanie nadproża, otworu wentylacyjnego czy wykucie otworu pod okno. Ceny wykuwania otworów w ścianach i stropach mogą być bardzo zróżnicowane. Na ceny usługi bez wątpienia wpłynie lokalizacja. Jest to jeden z ważnych czynników, decydujących o ostatecznej skali wydatków inwestycyjnych. Najwyższe ceny robocizny odnotowuje się w centrach dużych miast. Do najdroższych należy między innymi Warszawa i Szczecin. Ceny usług wykonawców działających w dużych miastach mogą być nawet o kilkanaście procent wyższe, w porównaniu do wyceny usług w mniejszych miasteczkach. Najatrakcyjniejsze ceny usług można odnotować na terenie niewielkich miejscowości we wschodnich regionach naszego kraju.
Stawki za otwór drzwiowy, wykonanie nadproża bądź za wykucie otworu pod okno będą także zależne od doświadczenia i renomy wykonawcy. W każdym mieście działają firmy oferujące usługi w różnych standardach. Najniższe ceny to na ogół fachowcy pracujący na własny rachunek lub początkujące firmy remontowo-budowlane. W pośrednim standardzie cenowym znajdziemy bardziej doświadczonych wykonawców, który profesjonalnie poszerzą otwór drzwiowy czy zaoferują pełne wykonanie nadproża. Górny segment cenowy to z kolei większe firmy remontowo-budowlane z największym doświadczeniem i wyrobioną renomą.
Ze względu na dużą różnorodność w stawkach wykonawców, warto skontaktować się z kilkoma lokalnymi firmami. Przy okazji można dopytać, ile kosztuje wykonanie usługi, jakie są terminy realizacji i zakres prac. Niektóre firmy oferują samo kucie otworów, inne zapewniają usługę kompleksową. W usłudze kompleksowej może mieścić się wykonanie naproża, kucie ścian lub wykonanie otworu wentylacyjnego wraz z potrzebnym materiałem i usługą utylizacji gruzu.
Czy niezbędny będzie projekt otworu w ścianie nośnej? Jak przeprowadzić prace?
Ściany nośne budynku są bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym, który przenosi obciążenia. Wykuwanie otworów w ścianach nośnych powinno być starannie zaplanowane i obliczone. Nigdy nie należy robić tego na własną rękę, bez wyliczenia nośności. Niewłaściwie przeprowadzone prace mogłyby doprowadzić do nadmiernego osłabienia ściany.
W świetle prawa, nowy otwór drzwiowy w ścianie nośnej budynku powinien być zgłoszony do urzędu. Będzie to podstawą do uzyskania stosownego pozwolenia. W tym celu tworzy się projekt otworu w ścianie nośnej. Niezbędna może okazać się także ekspertyza wykonana przez uprawnionego inżyniera. Wszystkie te formalności nie będą konieczne w przypadku ścian działowych, których modernizacja nie osłabi nośności konstrukcji nośnej budynku.
W niektórych przypadkach, inwestor musi uzyskać zgodę wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Sytuacja ma miejsce w przypadku wykuwania otworów w ścianach nośnych mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Tego typu prace remontowego powinny być wykonane zgodnie z aktualnymi zapisami prawa budowlanego i zgłoszone do wspólnoty. W niektórych przypadkach niezbędne będzie także pozwolenie na budowę i konieczny do jego uzyskania projekt otworu w ścianie nośnej.
Wszystkie niezbędne informacje o wymaganiach prawnych i możliwościach przeprowadzenia prac uzyskamy u doświadczonych ekspertów oraz doświadczonych firm, które zajmują się wykuwaniem otworów w ścianach i stropach. Podczas planowania prac remontowych, warto ustalić wszystkie szczegóły i wymagania ze spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową. Dzięki temu unikniemy ewentualnych sporów i nieporozumień. Przy okazji możemy uzyskać inne przydatne informacje, takie jak odpowiedź na pytanie, ile kosztuje pozwolenie na wybicie okna w przypadku prac remontowych związanych ze stolarką zewnętrzną.